Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 9.4.2005
Svátek má Dušan
  Výběr z vydání
 >EVROPA: O ústavě s „horkou hlavou“
 >POLITIKA: Pane Kalousku, nemluvte prosím za mě
 >MOBY DICK: Demisně privatizační týden
 >SPOLEČNOST: Zrušme komunisty
 >MÉDIA: Děti a TV - rady odborníků
 >INTERNET: Tak tohle prostě musíte vidět!
 >BODYPAINTING: Ještě jednou a možná ne naposled
 >MEJLEM: Jak vyřešit otázku migrace
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Rekordní počet návštěvníků botanické zahrady
 >CHTIP: Soudní přelíčení
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Řešení pohledávek za neplatiči TV poplatků
 >POLITIKA: Agonii vládnutí nastávajícího ex-premiéra provázejí pythické výroky
 >SVĚT: Kdo porazil země Tábora míru
 >POLITIKA: Ministrova zadní vrátka
 >EVROPA: Pan prezident pokrytec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
9.4. MEJLEM: Jak vyřešit otázku migrace
Pavel Torch

Být úředníkem ministerstva vnitra, sociálních věcí nebo kýho šlaka, vyslal bych do těch míst expedici! Protože otázka migrace v Evropě se řeší právě tam! Na Aljašce!

Je to prosté.

Náš lékař odejde například do Švédska. Je to přirozené, protože tam dostane vyšší plat. Náš stát si přece nemůže dovolit platit doktora jako, řekněme, pojišťováka. Nepropadejme ale beznaději. Tohle je migrace, tohle je flexibilita pracovní síly, tohle je globalizace (a slepé střevo zůstane slepým bez ohledu na státní příslušnost, rasu a vyznání břicha, v němž hnízdí, že?) .

Na místo našeho lékaře, který už posílá pohlednice ze Švédska, přijde slibná, mladá a levnější krev z Ukrajiny, řekněme, kde si zase nemůžou dovolit platit své doktory jako, řekněme, opraváře aut.

A švédští doktoři? Ti také míří dál, na západ. Nahradili je totiž levnější naši doktoři. Švédové skončí ve Spojených státech, kde jim dají víc peněz, než by bylo schopno Švédsko, které je přece nemůže platit jako nějaké bankéře.

Na východním pobřeží Spojených států ovšem vzniká přetlak. Noví a noví doktoři ze západní Evropy přešlapují se svými kufříky před imigračním úředníkem a nadávají na doktory z východní Evropy. Sotva se uklidní, na letištích přistává další vlna. Příliv doktorů se rozlévá dál a dál, ve stopách dávných dobyvatelů Divokého západu. Z východního pobřeží USA by se už nedostali vůbec nikam, proto se proud bílých plášťů stáčí na sever, aby stanul na pobřeží Beringovy úžiny.

Ruští doktoři jsou už tou dobou v západní Evropě a nemá je kdo nahradit.

Na břehu Beringovy úžiny tak vzniká medicínská kolonie, kde práce opraváře aut je opět ceněna více než práce lékaře. Na druhém břehu trpí vysílené obyvatelstvo, kterému zbyli jenom jeho šamani.

Aljaška se stane místem, kde budou doktoři platit pacientovi za to, že jim dovolí provést nějaký ten výkon! Ulicemi budou bloumat kapacity a dychtivě se ptát náhodného cestujícího, jestli mu není nevolno! V nejvyostřenějších případech budou na nově příchozí útočit, aby je mohli opět uzdravit!

A doktoři jsou jenom jednou z profesí, kterých se migrace týká.

Otázka migrace se tedy musí vyřešit na Aljašce. Možná by se tam místo vymýšlení všelijakých projektů měl postavit most. Na Sibiř.
Další články tohoto autora:
Pavel Torch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku