Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 8.4.2005
Svátek má Ema
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Agonii vládnutí nastávajícího ex-premiéra provázejí pythické výroky
 >SVĚT: Kdo porazil země Tábora míru
 >POLITIKA: Ministrova zadní vrátka
 >EVROPA: Pan prezident pokrytec
 >SVĚT: Fidel Castro a Jan Pavel II.
 >PSÍ PŘÍHODY: S plnou důstojností
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Verneovky a jiné knížky
 >ÚVAHA: Česká pošta – omyl, úspěch, fantazie?
 >GLOSA: Minulý, tento, příští
 >DOKUMENT: Dopis adresovaný dru. Ed. Benešovi do Paříže
 >PRÁVO: Ze sportu - případ Kubina
 >HISTORIE: V těžkých dobách (14/20)
 >PROGNÓZA: Z časopisu ABC, rok 1960
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Jednání s vedením hl. m. Prahy o zásahu MP na demonstraci 30.3.2005
 >PENÍZE.CZ: Český systém penzijního připojištění je divný II.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
8.4. RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Verneovky a jiné knížky
Ondřej Neff

Včera jsem tu psal o verneovkách a v pondělí s k nim vrátím. Proč o nich nenapsat i v seriálu o mém dětství? Tenkrát jsem s nimi začal.
První verneovka, kterou jsem dostal do rukou, byl Tajuplný ostrov. Vydalo ho nakladatelství SNDK, pozdější (dodnes existující) Albatros. Dali mi ji rodiče k Ježíšku v roce 1954, bylo mi tehdy devět. Bylo to překrásné vydání - kniha byla skvěle vytištěná na prvotřídním papíře. Poději, když jsem začal verneovky sbírat, jsem zjistil, že je to vydání, které jako jediné ve dvacátém století existuje minimálně ve dvou barevných variantách, jako modrá a žlutá kniha (v devatenáctém století vydával různé barevné vydání Hynek). Mnohem později jsem v Albatrosu pracoval. V knihovně tam měli archivní výtisky všeho, co SNDK vydalo. V padesátých létech vycházely odpudivé knihy, ale občas se mezi nimi vyskytly doslova perly. Platilo to obecně o tehdejší knižní produkci. Tehdy vycházela skvostná vydání klasické literatury s původními ilustracemi - namátkou připomenu Rabelaisova Gargantuu a Pantagruela. Inu, tehdy ještě žili a fungovali lidé, kteří ovládali řemeslo běžné před tím, než přišli komunisté, všechno ukradli a postupně vše, do důsledku vše, zničili a srazili na dno.
Tenkrát věru nevycházelo moc knížek, které by zajímaly desetiletého kluka. Verneovky to samozřejmě byly - mám je dodnes, všechny z té doby. Nicméně, rád bych se v téhle souvislosti zmínil o knížce, kterou jsme miloval já a všichni moji kamarádi: brožurka Nepolapitelný monitor od Igora Vsevoložského. Bylo to o říční obrněné strážní lodi, která se při nacistickém útoku ocitne za frontou, tedy pluje na Volze v území obsazeném Němci. Ti se snaží monitor potopit, lépe polapit a on se probíjí ke svým. Četl jsem ji jistě padesátkrát. Později jsme na ni vzpomínal. Říkal jsem si: co by asi ve skutečnosti udělali s námořníky, kteří byli tak dlouho v německém zázemí? Jistě by je poslali na Sibiř do Gulagu, pravděpodobněji popravili.
Ale o tom v té skvělé knize nebylo ani slova.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku