Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.4.2005
Svátek má Julius
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Stanovisko k současné politické situaci
 >USA: Potíže americké branné moci s rovnoprávností
 >POLITIKA: Michal Kraus jako zaříkávač mrtvých koz
 >GLOSA: Vykladači statistik se mýlí - za vše může sex!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem byl přesný jako švýcarský chronometr
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Umírání jako vrcholná mediální senzace
 >POLITIKA: Čeští premiéři po roce 1989 - tolik exkomunistů!
 >EVROPA: Rappel
 >PSÍ PŘÍHODY: Orel i mouchy lapá
 >ARCHITEKTURA: Andělova Nová vize
 >NÁZOR: Levicovost není houska na krámě
 >VĚDA: O modrém humrovi
 >DETEKTIVKA: Strašidlo vydírání
 >DOPRAVA: Bludná cesta ČD
 >PENÍZE.CZ: Reálné reality jsou rizikové

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
12.4. ARCHITEKTURA: Andělova Nová vize
Zdeněk Lukeš

Když píšu o avantgardní architektuře, nejraději sáhnu k ilustracím z téže doby - k dobovým, samozřejmě černobílým fotografiím. Mají atmosféru, dynamiku i specifickou poezii. Zkrátka, mistři, jako Jaromír Funke, Josef Sudek, Eugen Wiškovský, Rudolf de Sandalo a další uměli dokumentovat moderní architekturu skvěle. Navíc ukazují jejich snímky (byť někdy retušované) stavby v jejich plné kráse; mnohé jsou dnes nevhodně přestavěny nebo nabarveny a tak je původní stav pro pochopení tehdejší tvorby důležitý.

Nyní vychází publikace, která se spojení avantgardní fotografie a architektura věnuje na profesionální úrovni. Jejím autorem je česko-americký teoretik (a někdejší ředitel Moderní galerie ve Veletržním paláci) Jaroslav Anděl. Knihu Nová vize vydalo právě nakladatelství Slovart. Je členěna do tématických kapitol a doprovozena texty, které se věnují jak zařazení architektury, tak i fotografie do kontextu doby. Křest knihy proběhne tento čtvrtek 14. dubna od 17 hodin ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí. Křtít bude filosof Jan Sokol - sám syn Le Corbusierova žáka prof. Sokola, významného českého architekta a pedagoga - viz zde, a já si potom budu s dr. Andělem o tématu chvíli povídat. Srdečně zvu!

A na závěr pozvánka na první letošní Psí vycházku. Avizované Výstaviště to ještě nebude, neb tam končí Matějská pouť. Proto se tuto sobotu, tj. 16. dubna v 10 hodin půjdeme projít po vltavském nábřeží od Národního divadla až k Vyšehradu (koneckonců, byl to tip vás - čtenářů). Sraz bude naproti divadlu na nábřeží u ústí mostu Legií a odtud budeme pokračovat kolem Mánesa, Emauz, Výtoně až ke kubistickým domům pod vyšehradskou skálou. Pozor: kdyby výrazněji pršelo, vycházka odpadá! Psi všech kategorií rovněž zváni!

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku