Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 9.4.2005
Svátek má Dušan
  Výběr z vydání
 >EVROPA: O ústavě s „horkou hlavou“
 >POLITIKA: Pane Kalousku, nemluvte prosím za mě
 >MOBY DICK: Demisně privatizační týden
 >SPOLEČNOST: Zrušme komunisty
 >MÉDIA: Děti a TV - rady odborníků
 >INTERNET: Tak tohle prostě musíte vidět!
 >BODYPAINTING: Ještě jednou a možná ne naposled
 >MEJLEM: Jak vyřešit otázku migrace
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Rekordní počet návštěvníků botanické zahrady
 >CHTIP: Soudní přelíčení
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Řešení pohledávek za neplatiči TV poplatků
 >POLITIKA: Agonii vládnutí nastávajícího ex-premiéra provázejí pythické výroky
 >SVĚT: Kdo porazil země Tábora míru
 >POLITIKA: Ministrova zadní vrátka
 >EVROPA: Pan prezident pokrytec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
9.4. Grossova vláda bez Grosse
(eff)

Pud sebezáchovy přiměl ústřední výkonný výbor ČSSD k tomu, že schválil koncept obnovy vlády sociálních demokratů, lidovců a unionistů za podpory 101 poslance. Nemá jít o obnovu koaliční smlouvy, ale o jednorázovou dohodu tří stran. Šlo by tedy fakticky o jakési obnovení "opoziční smlouvy", na níž si zejména unionisté vysloužili ostruhy a ve své době měli značnou podporu veřejnosti, než se jim ji podařilo postupnými kroky, s vynaložením velkého úsilí s podporou důvtipu a politické imaginace totálně prošustrovat.
Vláda nebude obnovena ani zítra, ani pozítří. Zúčastnění pánové a dámy ještě musejí položit mnohé překážky na cestu k dohodě, aby jimi mohli pohybovat doleva a doprava a nahoru a dolů a šťouchat do nich a kopat a hovořit a psát, aby se vytvořil dojem, že politika je velká námaha.
Přitom východiska jsou vcelku jednoduchá: Gross zklamal na funkci vedoucího politika a nemá na ní co dělat, musí odejít. Menšinová vláda ČSSD se stane loutkovou vládou komunistů a levicově zaměřený občan si řekne příští rok u volební urny: proč bych měl volit nějaké sociální demokraty, když ti důležití jsou komunisté. Tudíž z pudu sebezáchovy je třeba spolknout hořkou dvousložkovou pilulku, složenou z unionistů a lidovců.
Pro unionisty bylo, jest a bude východisko zcela jednoduché: je třeba se držet u koryta za každou cenu, stůj co stůj, až do hořkého konce rozpuštění a vypuštění. Vladimír Mlynář, který abdikoval, je podivín, který se nedokázal zbavit cti.
A situace lidovců? Kalousek dosáhl toho, o co usiloval, že totiž Gross položil na jednu misku vah výhody koalice a na druhou sebe a váhu nevěstince paní Barkové a koalice vyhrála. Hurá. Kalousek vyhrál. Je otázka, v čem se konkrétně vítězství projeví. Pakliže teď Kalousek položí na stůl tucet dalších podmínek, jen potvrdí podezření opakovaně Grossem vyjádřené, že celý ten tyátr rozpoutal jen proto, aby celou svoji stranu řádně naolejoval a snadněji vklouzl do konečníku ODS coby kluzký čípek. Přičemž není zcela jisté, že jest právě toto touha ODS, mít v konečníku lidovce. Nebylo by divu, kdyby tam raději snášela voštinu.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku