Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 13.4.2005
Svátek má Aleš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Kohout není Špidla
 >EVROPA: Doporučená četba
 >EVROPA: Český appeasement - ODS
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Božská Julie
 >SPOLEČNOST: Skinheadi a unáhlené soudy
 >ÚVAHA: Zamyšlení nad aerosoly i nad politikou
 >SPORT: Pohádka o výjimečném hokejistovi
 >PSÍ PŘÍHODY: Závody v mazlení
 >HISTORIE: V těžkých dobách (15/20)
 >CHTIP: Není to lehké...
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Jezírko v botanické zahradě má nové nájemníky
 >PENÍZE.CZ: Pro dům již s úvěrem
 >POLITIKA: Stanovisko k současné politické situaci
 >USA: Potíže americké branné moci s rovnoprávností
 >POLITIKA: Michal Kraus jako zaříkávač mrtvých koz

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
13.4. RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Božská Julie
Ondřej Neff

Ano, šel jsem do kina na film, který vůbec není sci-fi. To proto, že jsem před lety viděl báječný film Julie, ty jsi kouzelná a četl knihu Somerseta Maughama, podle níž byl tenkrát ten film i ten nový natočen. Je to film o milostném troj a víceúhelníku, postavený na osobnosti herečky zralého věku, která se zaplete s mladíkem a ten ji zklame. Julii hraje Annetta Bening, film režíroval István Szabó (je to britsko - kanadsko - maďarská koprodukce).
Annetta Bening je ve skvělé formě, je to opravdu ta okouzlující herečka, trochu pózérka s ohromně silnou lidskou stránkou. Ta vyniká skoro stoprocentně, když je Julie se svou garderobiérkou Evie (Juliet Stevenson). Tahle vedlejší role je tak skvěle zahraná, že skoro stojí jít do kina se podívat na Juliet! Oklamaný manžel, takto ředitel divadla v němž Julie hraje, je v podání Jeremy Ironse, milence Toma hraje mladý, nikterak mužný (prý je to naschvál) Shaun Evans.
Srovnání s původní černobílou verzí z roku 1962, s Lilly Palmer v roli Julie (jejího manžela hrál Charles Boyer) vychází v neprospěch verze nové. Ta stará, to bylo čisté milostné drama (či komedie, nikdo se tam nezabije, neoběsí, neskočí z mostu) o herečce, kterou zklame milenec a ona mu to pak dá sežrat.
Tento příběh je mnohem košatější, nebo rozplizlejší. Vyskytuje se tu duch - fantóm, stín starého herce, který Julii učil hrát. Jeho role je nepochopitelná až do závěrečné scény, kdy Julie podrazí svoji mladičkou sokyni. Ona se totiž zachová jako podlá podraznice (Julie) a laskavý divák by byl zmaten a nechápal by, co ta ženská blbne, jenže je tu ten duch, který se tváří mazaně a pomrkává, takže se z toho dozvíme, že je všechno v pořádku. V původní verzi nebylo potřeba ani duchů, ani podrazů: Julie v podání Lilly Palmer prostě byla kouzelná a utřela na jevišti sokyni svým kumštem, i bez podpásových ran! To pak bylo čisté vítězství bez pachuti neslušnosti, která je zde víc než výrazná. To co, zde Julie provede, je z profesního hlediska hnusné a v každém normálním divadle by ji za to museli vyhodit. Autor oné hry, ve které se to stalo, na to při premiéře hleděl a Szabó ho musel udělat na mol ožralého - jinak by musel na jeviště vtrhnout a Julii zabít!
Aby film byl peprnější, je sem navíc zanesen neústrojný homosexuální motiv. Ve staré verzi se Julie rozhodne dát svému letitému platonickému ctiteli, jenže on je na platoniku za ta léta tak zvyklý, že si nevšimne, kolik uhodilo! V nové verzi se platonik přizná, že je gay a Julie "se vesele směje". Buééé. No a když se tam pak naznačuje, že zteplal i její synek, pak nezbývá než kroutit hlavou. Do toho pak Szabó přimísil politickou aktualitu z roku 1938, taky zhola zbytečně.
Film špatný není, stojí za to na něj jít, zvláště pak je skvělá Annette Bening. Szabó ale zbytečně moc čaroval, kdyby příběh nechal tak, jak ho napsal, udělal by líp.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku