Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 11.4.2005
Svátek má Izabela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Skok do tmy jako nový politický směr
 >SVĚT: Hedvábnou stezkou ke světovládě
 >POLITIKA: Úředníkova vláda s přívlastkem
 >MÉDIA: Česká televize sčítá digitální škody
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vernovské orgie 2.
 >SPOLEČNOST: Pověra v srdci globálního ateismu
 >CHTIP: Chybná adresa
 >PSÍ PŘÍHODY: Já chci taky
 >HUMOR: Jak Shazíu štípli v Mecce do zadku
 >PENÍZE.CZ: Pozor na finanční podvodníky, triků mají spoustu
 >EVROPA: O ústavě s „horkou hlavou“
 >POLITIKA: Pane Kalousku, nemluvte prosím za mě
 >MOBY DICK: Demisně privatizační týden
 >SPOLEČNOST: Zrušme komunisty
 >MÉDIA: Děti a TV - rady odborníků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
11.4. Milosrdná mlha
(eff)

Je to až kupodivu, kolik energie, důvtipu, výřečnosti, zkušeností a snahy se vynaloží na to, aby nová stará vláda vypadala ne jako stará nová vláda, ale nová nová vláda, přestože je každému soudnému člověku jasné, že to musí být stará stará vláda, protože žádná nová nová vláda nepřichází v úvahu. Naše politická reprezentace tancuje podle píšťalky volebních výsledků, z nich se odvíjí vše, čeho jsme byli v tomto volebním období svědky, jsme a ještě budeme.

Stanislav Gross nenašel dost odvahy, aby řekl, že odchází, jelikož se znemožnil a měřitelná většina občanů mu nevěří ten křivý nos mezi jeho upřímnýma očima. Pokládá za nutné vytvářet dojem, že vzniká cosi, co tu ještě nebylo.

Vznikne prý vláda proevropská. Copak snad ta Grossova a ještě před tím Špidlova vláda byla protievropská? Protievropská by snad mohla být eventuální vláda ODS. Žádná nová vláda nemůže být evropštější než ta předchozí, ani kdyby se její ministři zmalovali na modro jako Šmoulové a poseli se hvězdičkami.

Nemenší rozpaky budí tvrzení, že to má být vláda odborníků. V době Tošovského mezivládí se hodně diskutovalo o tom, zda se u nás vyskytuje živočišný druh zvaný "politicky neutrální odborník". Nikdo žádného nenašel. Ne proto, že by snad vyhynul jako blboun nejapný. On se ještě evolučně nevyvinul. Každý odborník má nějaké politické názory a je někomu a něčemu nějak blízko. Také ministři jmenovaní do nové, snad Kohoutovy vlády budou doufejme odborníci, avšak jistě to budou osoby blízké stranám, které je do křesel dosadí, i kdyby to byli nestraníci.

Logické tedy připadá jen to třetí tvrzení, že to bude vláda bez politických špiček. To půjde zařídit tak snadno, jako kdyby byla stanovena podmínka, že vládu budou tvořit lidé s hlavou na krku a ušima na jejích opačných stranách. Gross se tam nevrátí, Kalousek by sotva mohl a Němec špička není, on je jen předseda strany.

Proč to tedy všechno je, celý ten tyátr kolem proevropské vlády nepoliticky špičkových odborníků?

A jsme zpátky kruhem u výchozího podivení. Je to proto, aby se vytvořila mlha zastírající fakt, že je zde jediná volba, totiž mezi vládou koaliční a vládou loutkovou, rudě oposmluvní. Mlha je to řídká, průhledná. Třeba ale vytváří pánům mlžitelům dobrý pocit, tak jim ji budiž přána.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku