Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 11.4.2005
Svátek má Izabela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Skok do tmy jako nový politický směr
 >SVĚT: Hedvábnou stezkou ke světovládě
 >POLITIKA: Úředníkova vláda s přívlastkem
 >MÉDIA: Česká televize sčítá digitální škody
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vernovské orgie 2.
 >SPOLEČNOST: Pověra v srdci globálního ateismu
 >CHTIP: Chybná adresa
 >PSÍ PŘÍHODY: Já chci taky
 >HUMOR: Jak Shazíu štípli v Mecce do zadku
 >PENÍZE.CZ: Pozor na finanční podvodníky, triků mají spoustu
 >EVROPA: O ústavě s „horkou hlavou“
 >POLITIKA: Pane Kalousku, nemluvte prosím za mě
 >MOBY DICK: Demisně privatizační týden
 >SPOLEČNOST: Zrušme komunisty
 >MÉDIA: Děti a TV - rady odborníků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
11.4. HUMOR: Jak Shazíu štípli v Mecce do zadku
Jiří Staněk

Český přepis vystoupení Shazíi Mirzy na Festivalu srandy pořádaném CBC. Shazia reprezentovala muslimy na večeru o náboženstvi. Je to takzvaná stand-up comedy, při níž si stoupnete na prázdnou scénu, dají vám do ruky mikrofon a musíte deset minut bavit publikum. Začínalo takhle hodně slavných komiků, třeba Woody Allen.

Obávám se, že na papíře původně třeskutě vtipné vyprávění ztrácí hodně ze svého kouzla. Proto doporučuji všem, kteří umí slušně anglicky, přeskočit text a pustit si rovnou zvukový záznam, link je na konci.

Nazdar, ahoj, vypadáte všichni nějak vystrašeně. Nebojte se - já vás nevyhodím do vzduchu. Jen se nedělejte, neříkejte, že jste něco takového nečekali. Podívejte, mě sem dneska pozvali, abych vám během deseti minut vysvětlila, proč se my muslimové chováme tak nemožně. To se mi určitě nepovede, protože to bych tu musela bejt celej rok. Ale jsem opravdu šťastná, že tu můžu dneska s vámi být, protože mě díky tomu pustil otec večer ven. Nezdržím se dlouho. On mě za deset minut zase vyzvedne. Namluvila sem mu že je tady veřejná knihovna. (hysterický smích) Ta pani v závoji je zjevně poprvé sama mezi lidma - nic si z toho nedělejte, já taky.

Dřív sem nosila na scéně burku, ale už jí nenosím, začala sem si místo toho pravidelně mýt vlasy. Spousta mejch nemuslimskejch známejch mi dřív řikala: "Proč nosíš na hlavě tu věc a proč si oblíkáš tyhle hadry?" Podle všeho by odhalený vlasový porost měl přitahovat muslimské muže. Já sem to zkoušela - nefunguje to. Ukazuju chlupatý nohy a nikdo se jich ani nedotkne.

Přestože dostávám občas sprostý dopisy, cítím se být stále muslimkou. Loni jsem se vypravila do Mekky. Jela sem tam abych se zbavila hříchů a proto sem musela párkrát obejít velký černý kámen. Všechny ženy tam chodí celé v černém, jsou jim vidět jenom oči. A jak tak kroužím kolem balvanu, najednou cítím, že mě někdo štípnul do zadku. Nejdřív sem to ignorovala, myslela sem si - jsi v Mecce, to nemůže být nic jinýho než ruka Boží. Ale za chvilku se to opakovalo. Abych pravdu řekla, nestěžovala jsem si, protože se podle všeho právě splnily moje nejtajnější modlitby. Ale když jsem přijela do Kanady, viděla jsem podobné chování všude kolem sebe. To je neuvěřitelný kolik lidí tady nejspíš v poslední době konvertovalo k islámu.

Občas mi lidi dávají pošetilé otázky. Ptají se mě například: "Proč chodí tvoje matka pět kroků za otcem?" Já jim na to odpovídám: "Víte, on takhle zezadu vypadá o dost líp. Poslední dobou chodí ženy pět kroků před mužem … kvůli nášlapným minám." No jen se nedělejte, buďte upřímný a přiznejte se že se vám to líbilo.

Nedávno jsem byla v Saudské Arábii. Mimochodem, jsou tu taky Američané? Ano? Tak speciálně pro vás - Saudská Arábie to je na Blízkém Východě… Netleskejte, ještě mu to nedošlo. Já jsem byla v Saudské Arábii a zjistila jsem, že tam ženy nesmí řídit auto. Nevidí totiž přes závoj pořádně kam jedou. Ale já mám velkou kliku. Všechny ženy v naší rodině nosí burku, což je skvělé, stačí nám všem dohromady jeden cestovní pas. … Hmm, ani tohle mu nedošlo.

Já nepiju, neměla sem v životě ani kapku alkoholu, protože je to proti přikázání a upřímně řečeno, co taky není proti přikázání. Takže nepiju alkohol, ale extázi už sem si dala. O extázi se v koránu nic nepíše.

Moji nemuslimští známí si vždycky tak užívají, když si někam vyrazí! Většinou se opijou, pak se ráno probudí a hned se svěřují: "Ježiš, to byla tak skvělá noc včera, já si z toho ale vůbec nic nepamatuju. Kdeže sme to byli? Nevíš s kým čekám to dítě?" Já vám řeknu, že bych se taky někdy chtěla pořádně namazat, hulákat, klopýtat po ulici a nakonec se svalit na chodník. To by mohlo být opravdu zábavné. A jeden můj kamarád tvrdí že kari v opilosti chutná daleko líp než za střízliva. Říkala sem si, že by nemuselo být špatné si pořádně přihnout než vyrazím na povinný oběd k mamince. Ale chtěla jsem nejdřív zjistit, jaké to je mít kocovinu. Tak sem v ložnici párkrát praštila hlavou o zem, důkladně si rozcuchala vlasy a mluvila chvilku hlubokým mužským hlasem. Řeknu vám, že to bylo mimořádně veselý. Víte, já bych se vážně taky jednou chtěla projít v plném provozu prostředkem ulice a zpívat si k tomu "I will survive".

Můj otec se pořád snaží vypadat nemuslimsky. Stydí se za to, co naši lidé udělali. Jmenuje se Mohamed. Ale obvykle si zkracuje jméno na … "Bob". A moje matka, původně Sahuet, si říká Sharon. Naši sousedi, John a Helen jsou z toho dost zmatený. Tak jsme jim dali taky přezdívky. Říkáme jim Tarik a Bhavine.

Já hodně cestuju. Nedávno sem byla v Afghanistánu. Tam pořád ještě platí šaria - to znamená "dělej to, co ti říkáme, nebo tě ukamenujeme". V Afghanistánu teď nesmí ženy nosit vysoké podpatky, protože klapání podpatků údajně muže vzrušuje. Z toho důvodu tam taky drží pod zámkem všechny kozy.

Rodiče se mě ze všech sil snaží provdat. Je to ovšem problém. Pravda je, že muslimové mě nechtějí. Prý moc mluvím. Nedávno jsem od jednoho dostala dopis. Chtěla bych vám kousek přečíst.

"Viděl jsem Vás v televizi a můžu Vám říct, že nejste vtipná. Zvlášť ta poznámka o boží ruce není vůbec zábavná. Myslím, že jste si to všechno vymyslela pro svůj vlastní prospěch. Všem je přece jasné, že kdyby chtěl někdo někoho štípat do zadku, neštípal by vás, ale někoho úplně jiného. A kdyby už chtěl dělat něco takového, tak by jel do Texasu. Jsem nucen vás požádat, abyste si přestala veřejně dělat srandu z vlastního zadku. Nikoho to stejně nezajímá a mě ze všech nejmíň. Přestaňte se vysmívat islámu a muslimům."

…. Dále pak o mě píše velice ošklivé věci. A na úplném konci stojí:

S přáním všeho dobrého

Muhammed Muhammed

P. S.: Bylo by velice zajímavé slyšet Váš názor na moje poznámky. Nechtěla byste někdy zajít na kávu?

Já sem Shazia Mirza, byli jste skvělí, děkuju mockrát.

Zvukový záznam je na Semírově bločku.
Další články tohoto autora:
Jiří Staněk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku