Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.4.2005
Svátek má Anastázie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Dohoda, ke které nemělo dojít
 >EVROPA: Necháme se i podruhé obelhat?
 >POLITIKA: Sabotáž
 >PRÁVO: Mafie s.p.
 >KOMENTÁŘ: Udělají první vlaštovky arabské jaro demokratickým?
 >ÚVAHA: Jak se píše "lobista"?
 >HISTORIE: V těžkých dobách (16/20)
 >CHTIP: Pohádka o daňovém systému
 >HUDBA: Lo´Jo - jedna z nejlepších skupin hrajících na živo
 >VÝSTAVA: Blbec na útesu
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Čtenáři i diváci mohou ještě dnes hlasovat pro knihu roku
 >EKONOMIKA: Období stability sazeb
 >PENÍZE.CZ: Banky zvyšují zisky, ale zároveň i poplatky. Proč?
 >POLITIKA: Sázka na populismus
 >USA: Jak jsme všechno vždycky zavinili

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
15.4. HUDBA: Lo´Jo - jedna z nejlepších skupin hrajících na živo
Petr Vlasák

Jestli má list The Independent pravdu, si můžete ověřit v neděli večer v pražské Akropolis. Jejich francouzsko-arabský sound kombinuje africké, arabské a cikánské rytmy, dub reggae, francouzský Chanson a musette, s trochou jazzu a poezie.

Mathieu Rousseau zahraje na perkuse; sestry El Mouridovy na soprán sax, perkuse, zpěv a kamélé n'goni; Denis Péan na harmonium, piano, sampler a zpěv; Richard Bourreau na housle a imzad; Nicolas Meslien na basu i kontrabas. Ti všichni dohromady tvoří skupinu Lo´Jo.

Že neznáte nástroje jako imzad nebo kamélé n'goni? Nevadí. Poslouchat Lo´Jo poprvé je jako potkat podivného vesnického cesťáka na místní návsi, který začne tím, že vám ukáže svoje zboží - nástroje se zvláštními jmény, vydávající ještě zvláštnější zvuky. Pak vás tento muž zmrazí svým pohledem a poví vám o podivných místech, kde byl, co tam viděl, cítil a naučil se. Poté vám s hypnotickou intenzitou sdělí, proč musel cestovat a proč se rozhodl sdílet tyto zkušenosti s lidmi. Intenzita se kterou o tom vypráví vás nemá naplnit závistí z jeho svobody, ani vás děsit svojí zvláštností nebo zmást svými kaleidoskopickými příběhy. Ne, má vás spíš přimět k zamyšlení nad tím, kdo jsme, jak jsme se na své současné místo dostali, co jsme po cestě ztratili, a co naopak získali. Velké otázky o kořenech, identitě, bratrství, přírodě a kreativitě jsou na jeho rtech zodpovězeny jako ptačí píseň, plná barev a kouzel. Tento cesťák vás ovlivní svojí žízní po životě, svým "tukanem tisícera barev" - hostinou pro odvážné, a přitom pokorné.

Lo´Jo konečně vydávají své živé album "Dnes večer tady.." (Ce soir la..), aby potvrdili to jak se o nich mluví. Skupina byla založena zhruba před dvaceti lety, když zpěvák, skladatel a jeden z Galských vizionářů, Denis Péan, potkal v hudební škole rodného Angers, v "poušti" údolí řeky Loiry, houslistu Richarda Bourreaua. Lo´Jo nikdy nebyla kapela, která by se vešla do norem komerčního průmyslu. Vždy se zabývali hudbou a kulturou, která šla mimo hlavní proud a obětovali mnoho aby se od zvolené cesty příliš neodklonili. Peánovou první cestou byla cesta z farmy jeho rodičů ("místa s dobrými lidmi, ale bez zpěvu a kultury") do pár mil vzdáleného města Angers, kde vše začalo.

Richard Bourreau přinesl hudební vzdělání a touhu zkoumat neznámé, což se shodovalo s Denisovou "nahou" a naivní filosofií. Setkávali se s pozoruhodnými muži a ženami - malíři, herci, akrobaty, režiséry, básníky, pyrotechniky, pouličními či cirkusovými umělci, kuchaři či producenty - to vše byli na krátkou dobu členové "kmenu" Lo´Jo. Bylo to seskupení lidí, které zavrhlo kulturně opotřebovaný hypermarket prázdných příležitostí Paříže i vysilující kompromisy moderního života, a vyměnilo je za cestu, která jim přináší uspokojení, a to formou alternativních festivalů, kabaretů, divadelních cest, komunitních setkání či posezení u táboráku. Jestli stejně jako mnozí před vámi přemýšlíte, jak Lo´Jo můžou znít tak sladce, zvláštně a blízce, uvědomte si, že jejich hudba prošla dvacetiletým vývojem. Cestování, poslouchání, experimentování a klábosení u ohně do rána s flaškou vína a balíčkem cigaret, smích a pláč, pěstěná melancholie, poezie na kousky a energie sextetu, díky tomu všemu jsou Lo´Jo přesvědčiví. Přijďte se o tom přesvědčit i vy : - )

Koncert se koná v rámci série Jazz Meets World, která přinesla minulý měsíc takové lahůdky jako Zuzku Lapčíkovou s Emilem Viklickým či Francouze Michela Godarda.

Začátek je v neděli 17. 4. večer v 19.30, vstupenky v předprodejích za 300 (přes www.pjmusic.cz jen za 250), více na www.lojo.org anebo přímo v Akropoli, kde se Lo´Jo zastaví na cestě z Berlína do Hannoveru.

O týden později série pokračuje triem Avishai Cohena. Stejný večer, tj. 24.dubna, můžete zvolit také Jazz na Hradě, v podání Rudolfa Daška, Petra Dvorského, a hlavně oslavence Jiřího Jirmala (tento kytarista slaví 80.narozeniny!) ad.

27. dubna bude předzvěstí letošních Ostrovů aneb United Islands of Prague (Řevnice letos nebudou!) společné vystoupení Trabandu s hvězdami světové ethno hudby Schall Sick Brass Band z Německa. Ale o tom a dalších květnových akcích až příště.
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku