Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 16.4.2005
Svátek má Irena
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vládní krize 2005 - černé divadlo české postkomunistické politiky
 >UKRAJINA: Třináctá premiérka
 >MOBY DICK: Privatizace po španělsku
 >INTERNET: Google a Leonardo
 >POLITIKA: Politická scéna dnešních dnů a morálka
 >GLOSA: Prodloužování důchodového věku
 >ZÁBAVA: Extrémní účetnictví, cela smrti a závěť
 >BODYPAINTING: Z krejčovské dílny
 >MÉDIA: Protest České televize proti postupu ČMFS
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Motýli finišují
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Návrh SZP na systémové změny zdravotního pojištění
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Otevření laboratoře palivových článků
 >POLITIKA: Dohoda, ke které nemělo dojít
 >EVROPA: Necháme se i podruhé obelhat?
 >POLITIKA: Sabotáž

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Malířství  
 
16.4. INTERNET: Google a Leonardo
Jiří Wagner

Když jsem v pátek potřeboval osvěžit své chabé znalosti o jednom tématu, vzal jsem si na pomoc samozřejmě internetový vyhledavač Google.

Jaké ale bylo moje překvapení, když se namísto pestrobarevného loga objevilo sice logo stejné, ale v barvě světle hnědé, navíc stylizované do připomínky světoznámého italského malíře, sochaře, architekta, inženýra, vědce, ale i spisovatele a básníka - Leonarda da Vinci.

Nedalo mi, abych na leonardovský obrázek Googlu nekliknul. Objevila se monotematická stránka věnovaná tomuto renesančnímu géniovi.
Google mi v první řadě díky aplikaci Desktop Search oznámil, že jenom v mém počítači je uloženo 167(!) odkazů spojených s Leonardovým jménem, další řádka zase odkazovala na knihy tomuto umělci se věnující. Z tohoto "knižního" odkazu jsem se dozvěděl, že v paměti Googlu je 12 500 odkazů na knihy nebo na stránky o knihách věnujících se mistrovi.
Hned další odkaz vedl ke 22 tisícům výsledkům hledání obrazů a obrázků Leonarda da Vinci, jeho děl, výtvorů, nákresů, obálek knih o něm i dalších, které jsou nějak se jménem Leonarda spojeny.
Pak už následovaly linky na weby a stránky spojené se jménem da Vinciho. Už mě snad nemělo překvapit (a stejně překvapilo), když jsem si na horní liště opožděně všiml nápisu:
Results 1 - 10 of about 2,850,000 for leonardo da vinci
Fantastické číslo!

Nemá smysl, abych se tady dále rozepisoval o úžasných schopnostech Googlu nebo o jednotlivých stránkách, které pod heslem leonardo da vinci vyhledavač nabízí. Kdo má o Leonarda zájem, jistě si v ohromující nabídce najde to pravé.

Snad jen na závěr bych chtěl ocenit tuto další googlovskou inovaci a také zadoufat, že Leonardo da Vinci nebude jediným, kdo bude uživatelům vyhledavače takto nabídnut.

P.S.- Když jsem na logo Googlu kliknul po napsání tohoto článku znovu, už mi bylo oznámeno, že na mém disku se nalézá 173 "leonardovských" odkazů. Kdo by to byl řekl:-)
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku