Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 16.4.2005
Svátek má Irena
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vládní krize 2005 - černé divadlo české postkomunistické politiky
 >UKRAJINA: Třináctá premiérka
 >MOBY DICK: Privatizace po španělsku
 >INTERNET: Google a Leonardo
 >POLITIKA: Politická scéna dnešních dnů a morálka
 >GLOSA: Prodloužování důchodového věku
 >ZÁBAVA: Extrémní účetnictví, cela smrti a závěť
 >BODYPAINTING: Z krejčovské dílny
 >MÉDIA: Protest České televize proti postupu ČMFS
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Motýli finišují
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Návrh SZP na systémové změny zdravotního pojištění
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Otevření laboratoře palivových článků
 >POLITIKA: Dohoda, ke které nemělo dojít
 >EVROPA: Necháme se i podruhé obelhat?
 >POLITIKA: Sabotáž

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
16.4. Gross obelhal prezidenta
(eff)

Kdybych to bral osobně, cítil bych se jeho včerejším jednáním podveden, komentuje prezident Václav Klaus počínání Stanislava Grosse ve svém oficiálním prohlášení ke krachu pokusu o ustavení nové koaliční vlády. Prezident premiérovi zazlívá ujištění, že udělá všechno pro to, aby dohoda z noci z 13. na 14. dubna 2005 byla realizována. Přitom všechno ukazuje na to, že Stanislav Gross naopak udělal všechno pro to, aby noční dohoda spadla pod stůl. Jestliže tedy máme věřit prezidentovi, Gross doplnil svoji sérii nepravdivých prohlášení o další skvělý kousek. Tentokrát mlžil a mluvil nepravdu o věci nejvyššího státního zájmu. Vědomě uvedl hlavu státu v omyl a připustil, aby prezident veřejně výsledky nočního dohadování uvítal. Kdyby nešlo o Stanislava Grosse, byla by to prezidentova blamáž, známka neinformovanosti. Jenže jde o Stanislava Grosse, a po zkušenostech z posledního čtvrtroku každý ví, že jeho slovo připouští velmi volné interpretace. Takže ujištění o dohodě umožňuje i takový výklad, že jde o dohodu jen napůl nebo dokonce o nedohodu, která neplatí vůbec.

Až dosud šel Klaus Grossovi hodně naproti, dokonce tak daleko, že se hodně vzdálil od stanoviska strany, jejíž čestným předsedou stále je. Jeho poslední, kategoricky formulované slovo, že neumožní menšinovou vládu bez koaliční nebo opoziční podpory, je už slovo do pranice. Obnova bývalé koalice je asi tak málo pravděpodobná, jako restaurace panovnického domu Přemyslovců. Pravděpodobnější je úřednická vláda a příprava předčasných voleb, ovšem s tou výhradou, že v poslaneckém klubu ČSSD tato myšlenka sotva vyvolá nadšení. Poslaneckému mandátu se bude těšit s bídou třetina současného stavu sociálních demokratů. Po kaprech bude žádáno, aby opustili rybník o rok dříve, než bude nutno. Proto jim bude asi sympatičtější Škromachova vize vlády s podporou komunistů.

Tu prezident slibuje nepřipustit. Pakliže Gross, nyní už zjevně zbavený jakýchkoli zábran soudnosti, na menšinové řešení přistoupí, krize vládní přeroste do krize, v níž bude prezident zapleten už ne jako arbitr, ale jako aktér: půjde o jeho pravomoci, o to, zda má možnost alianci s nedemokratickou částí politického spektra zabránit, anebo zda je jeho osudovým údělem stát se nedobrovolným nástupcem Edvarda Beneše.

Jedno je jisté už dnes: pokud bude v příštích volbách ODS zase vyhlašovat mobilizaci, smát se tomu bude jenom bláhovec.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku