Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.4.2005
Svátek má Rostislav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak se nám to chová premiér a co se s tím dá dělat
 >USA: Státy modré a červené
 >POLITIKA: Česká specifika
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Bohatýrská trilogie, kniha všech knih
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Melinda a Melinda
 >EVROPA: Mé patálie s Linuxem aneb Proč říct NE ústavě EU
 >POLITIKA: Quo vadis aneb Vo co gou, ČSSD?
 >EKOLOGIE: Vodík - prvek budoucnosti!
 >PSÍ PŘÍHODY: Odpoledne bylo krásně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda
 >ARCHITEKTURA: Od Masaryka k Rašínovi aneb První letošní Psí vycházka
 >INTERNET: Rozhovor s Radkem Hulánem
 >SPOLEČNOST: Obchodníci se smrtí
 >FEJETON: O nesmrtelnosti
 >PENÍZE.CZ: Komunisté jsou živou hrozbou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
19.4. ARCHITEKTURA: Od Masaryka k Rašínovi aneb První letošní Psí vycházka
Zdeněk Lukeš

Božena Němcová na Žofíně
Žofín

První jarní Psí vycházka (kupodivu bez psů) po moderní pražské architektuře měla tentokrát jednoduchou trasu: téměř jsme nesešli z vltavského nábřeží, dříve Gottwaldova a Engelsova, dnes znovu Masarykova a Rašínova. Začali jsme u Národního divadla a pokračovali kolem zajímavých domů arch. Mühlsteina a Fürtha (funkcionalistický hned za divadlem), bývalé Zajišťovací banky prof. Stibrala (Goethe Institut) s krásnými secesními komíny nebo domu stavitele Blechy a kuriózním secesně-gotickým s příšerkami na fasádě od arch. Kamila Hilberta, známého dokončovatele svatovítského dómu.

Nahlédli jsme na Slovanský ostrov, kde jsou vedle budovy Žofína (arch. Jindřich Fialka) také dvě sochy - Božka Němcová od Karla Pokorného a Dudák od Šalouna. Pak dál kolem Fantova domu pro spolek Hlahol, kde se skrývá krásný sál s původní dekorací, až k Mánesu. Předseda známého spolku Otakar Novotný tu vytvořil bílou funkcionalistickou podnož k vertikále středověké věže, z níž estébáci kdysi odposlouchávali Havlův byt šikmo naproti. U vstupu do restaurace Mánesa je dodnes stará secesní Kotěrova nástěnka.

Naproti Mánesu postavil hezký secesní rohák jeho žák František Cuc. Pak následuje Jiráskovo náměstí s Pokorného pomníkem a známým Gehryho Tančícím domem, o němž jsem psal zde. Kolem dvojčat stavitele Havla (čp. 2000 a 1980) ve stylu pozdní secese jsme došli na Palackého náměstí, jemuž dominuje Suchardův pomník. Pak, díky arch. Hübschmannovi, následuje proluka a monumentální podnož ministerstev z 20. let pod emauzským areálem, jemuž dnes dominují bílé věže - rakety z roku 1965 od F. M. Černého. A dole už je obnovený Mařatkův pomník obětem první války s Plečnikovým ulomeným obeliskem, původně určeným pro Hrad (ale tohle je novodobá kopie).

Pak podél fronty domů postavených těsně před první válkou, jimž dominuje Kotěrův a Zascheho palác VPÚ. A jedna kuriozita: psi - boxeři na pozdně secesních portálech dvou sousedních činžáků. Následuje Výtoň jako pozůstatek zbouraného Podskalí a u železničního mostu končí Nové Město. U domku s měřičem výšky hladiny řeky jsme se rozloučili. Někdy v budoucnu na tuto expedici navážeme výpravou na Vyšehrad. Ale ta příští Psí vycházka povede asi na Výstaviště.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Foto: Jiří Wagner

Goethe-Institut detail komínu Štítkovská vodárenská věž + Mánes Goethe-Institut Rohák Františka Cuce Suchardův pomník Tančící dům Hlahol Hlahol - detailDalší články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku