Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.4.2005
Svátek má Rostislav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak se nám to chová premiér a co se s tím dá dělat
 >USA: Státy modré a červené
 >POLITIKA: Česká specifika
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Bohatýrská trilogie, kniha všech knih
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Melinda a Melinda
 >EVROPA: Mé patálie s Linuxem aneb Proč říct NE ústavě EU
 >POLITIKA: Quo vadis aneb Vo co gou, ČSSD?
 >EKOLOGIE: Vodík - prvek budoucnosti!
 >PSÍ PŘÍHODY: Odpoledne bylo krásně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda
 >ARCHITEKTURA: Od Masaryka k Rašínovi aneb První letošní Psí vycházka
 >INTERNET: Rozhovor s Radkem Hulánem
 >SPOLEČNOST: Obchodníci se smrtí
 >FEJETON: O nesmrtelnosti
 >PENÍZE.CZ: Komunisté jsou živou hrozbou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
19.4. EVROPA: Mé patálie s Linuxem aneb Proč říct NE ústavě EU
Martin Mařák

7. března 2005 byl Evropskou komisí (jmenovaní a nikomu nezodpovědní reprezentanti evropské exekutivy) schválen proti vůli Evropského parlamentu (lidem volení a lidu zodpovědní poslanci) návrh směrnice o softwarových patentech, což považuji za opravdu podivný důkaz o tom, jakým způsobem si instituce EU představují pojetí demokracie a jak ho míní naplňovat.

Určitě jste už něco slyšeli o Linuxu, svobodném operačním systému schopném oživit vaše PC a nahradit Windows. Jeho specifickou zvláštností je skutečnost, že ho víceméně zadarmo vyvíjí banda nadšenců po celém světě a můžete si ho zadarmo stáhnout z internetu, nebo za pár korun koupit instalační CD, či DVD v nejbližším tabáku.

Abych byl upřímný, prošel jsem humanitním vzděláním a v matematice jsem nikdy nevynikal. S počítačem jsem se naučil pracovat, ale hlouběji jsem nad ním nikdy nepřemýšlel. Vše se změnilo v momentě, kdy jsem se rozhodl navždy vyrušit všudypřítomný systém nainstalovaný i v mém počítači a přejít na Linux. A co mě vedlo k tak radikálnímu kroku? Těžko říct. Určitě mě oslovila filozofie Linuxu. Možná se do toho vmísila jakási touha bývalého punka po odporu proti celosvětovému diktátu produktů B. Gatese, svou roli hrála také únava z nekonečného upgrade antiviru a firewallu a paranoidního strachu z virů, které mi už několikrát zamořily počítač, tedy z periodicky opakující se ztráty volného času.

Jsem běžný pracující vohnout a vedle rodiny a zdraví se volný čas vzhledem k jeho vzácnosti pro mě stává naprosto prioritní záležitostí. Jistě jste už zažili situaci, kdy nutně potřebujete dodělat nějakou práci na PC, s nelidským úsilím se pokoušíte o hlubokou koncentraci a snažíte se nebrat na zřetel okolí, zatímco děcka řvou a běhají po stropě, žena vám klade otázky o smyslu manželství a o tom, jak je její život prázdný a jak v té šedé každodenní rutině potřebuje nějakou změnu, a do toho vám zamrznou Windows na počítači, musíte je restartovat a celá dosavadní práce je ztracena. Hluboká beznaděj. Snad jen to, co asi momentálně prožívá náš premiér se jí dokáže vyrovnat, ba snad ji i posunout o úroveň výš.

Ale rád bych se vrátil k Linuxu a k tomu, že nám jeho instalace umožňuje zachovat část hard disku s Windows a při spuštění počítače si můžeme vybrat, na kterém systému budeme pracovat. Nevím, co mě to napadlo, ale v jakémsi svatém nadšení proti globalistického vzdoru jsem ho kompletně vyrušil z mého PC. S úspěchem jsem nainstaloval nový systém (konkrétně polskou distribuci Linuxu), nedočkavě jsem se připojil k internetu a - nefungovalo to.

Nemusím vám jistě zdůrazňovat, že se mě vzhledem k mé závislosti na internetu zmocnila čirá panika. Vše ostatní bylo v pořádku a funkční.

Okamžitě jsem kontaktoval svého poskytovatele připojení k internetu Tele2 a dozvěděl jsem se, že si musím vyměnit modem a pořídit a nainstalovat ethernet kartu. Jakmile mi nový modem přišel poštou, připojil jsem ho k počítači a - nic. Problém byl v tom, že Windows jsou koncipovány tak, aby je pochopila stádní většina standardních technických blbů, ke které patřím i já, jejichž vyčerpávající souboj s výpočetní technikou je korunován tím, že se jim podaří ovládnout běžné fungování počítače. U Linuxu tomu tak není. Instalační CD pro modem, které při Windows vložíte do počítače a vše se samo a automaticky vyřeší, mi bylo k ničemu. Opět jsem se obrátil o radu k Tele2 a bylo mi sděleno, že nejsou školení na Linuxu a že si musím poradit sám. Krize se stala totální. Zmateně jsem se potácel bytem, nebylo mi do řeči a hlavou mi vířily temné myšlenky.

Nevýhodou Linuxu je skutečnost, že ho má málo lidí a tudíž jsem ve svém okolí nenašel nikoho, kdo by mi mohl poradit. Koupil jsem si pár knih zabývajících se problematikou a po několika týdnech jsem přišel na to, že si musím sám naprogramovat IP adresu, masku, implicitní gateway a primární DNS server. Dotyčné údaje jsem našel na instalačním CD pro modem. Znovu jsem nainstaloval celý Linux, vyplnil potřebné údaje a k mému dětinskému nadšení se internet rozjel. Uvědomuji si, že podobné banální operace jsou pro průměrného programátora úplnou maličkostí, jak jsem ale uvedl výše, není to můj případ.

Linux již používám zhruba rok, oblíbil jsem si ho a neměl jsem doposud jediný problém s viry. Zároveň mě přestal otravovat spam i pop-up a všechny ty podobné neřády, jimiž je zamořen internet, a ani počítač mi už nezamrzává. Co se týče internetu, jsem opravdu nesmírně spokojený. Uvědomuji si, že ani tento systém mi neposkytuje absolutní bezpečnost. Pokud bych začal vyvíjet nějakou divokou protistátní činnost jako ten sveřepý terorista a notorický simulant zneužívající sociální výhody naší drahé země Vladimír Hučín už tím, že si kdysi koupil malorážku a dovolil si vyvěsit pár kontroverzních fotografií ve vývěsce KAN v Přerově, jistě by si na můj Linux našla BIS nějakou parádu a dokázala by ho přivézt do stavu KIA*). A to si ani nedovedu představit, co by se mohlo stát, kdybych se otřel o toho okresního dobráka Stanislava Grosse, jenž si ve své vrozené zvědavosti chtěl jen poslechnout pár lechtivých telefonů a dozvědět se kompromitující drby dříve, než vyjdou v Blesku. Vzhledem k tomu, že nemíním připravovat žádnou celosvětovou komunistickou revoluci, či podobný úlet tohoto typu, můj počítač je uchráněn před masivním útokem maskovaných státních složek a vše funguje k mé veliké spokojenosti.

Pokud se oprávněně ptáte, co s tím má společného EU a její ústava, přiložím vám na závěr tiskové prohlášení organizace AFUL o snahách Evropské komise ochromit vývoj svobodných OS jako je například můj Linux:

Evropská demokracie potupena Evropskou komisí

AFUL žádá francouzské úřední orgány, aby prosazovaly respektování demokratických institucí EU a zároveň zajistily, aby nebyl jednoduše přehlížen názor Evropského parlamentu (představitele lidu) v debatě o rozšíření softwarových patentů. 18.5.2004 Rada EU (představitel evropské exekutivy) ignorovala výsledek volby v parlamentě a nabídla ještě extrémnější návrh textu, než Evropská komise (EK). Mnohé z těchto exekutiv byly odmítnuty národními parlamenty (Holandsko, Dánsko, Německo) a celý text byl zvolen za obskurních okolností, neboť nezískal požadovanou kvalifikovanou většinu hlasů a to i přes snahu ho již tři měsíce prosadit silou. Zejména Polsko blokuje každý pokus o ratifikaci, přestože Rada EU stále tvrdí, že Polsko podporuje text. M. Barroso, současný předseda EK, klidně přehlédl jednomyslnost postojů a 7.3.2005 se pokusil o nové protlačení textu. Jak prohlásil euro poslanec M. Berger, Barrosova odpověď je novou provokací proti evropské demokracii. AFUL má stejný názor na věc. Jako přesvědčení Evropané nemáme dojem, že by tento obraz evropského vládnutí podporoval proces rozšiřování EU o nové země, neboť EU systematicky přehlíží jejich volené reprezentanty a zároveň jimi pohrdá. V momentě, kdy je lidu umožněno rozhodnout o smysluplnosti Ústavy EU, může podobné s demokracií neslučitelné jednání vyvolat jen nechuť a odmítnutí ústavy, jež potvrzuje instituce dovolující podobné úchylky.

Z výše uvedeného prohlášení by vám mělo být jasné, proč i Linux komunita ve Francii bude volit NE v referendu o Ústavě EU. Na závěr bych chtěl připomenout, že z českých euro poslanců se problematikou zodpovědně zabývá Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu za KDU-ČSL a touto cestou bych jí chtěl poděkovat.

* KIA Killed In Action (vojenský žargon americké armády)

Martin Mařák


Další články tohoto autora:
Martin Mařák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku