Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 18.4.2005
Svátek má Valérie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Základní body dohody...
 >EVROPA: Konec provincialismu v Čechách!
 >POLITIKA: Nový scénář Grossova konce
 >DIAGNÓZA: Strašidlo Vaculík
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První výlet na kole
 >EVROPA: Jasná pravidla vyhovují menším
 >POLITIKA: Volební účast a naučená bezmocnost
 >KULTURA: Fantomatická říše Zdeňka Buriana
 >PSÍ PŘÍHODY: Co tam asi je?
 >GLOSA: Hrnec trpělivosti přetekl
 >SPOLEČNOST: Grošťál
 >EVROPA: Ústava - boj za ni a proti ní
 >SPOLEČNOST: Rozrušená hierarchie
 >TEST: Poznej sám sebe
 >PENÍZE.CZ: Ještě chcete bydlet ve vlastním?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
18.4. V roli padoucha
(eff)

Máme za sebou patnáct let demokratické vlády. Za tu dobu se vystřídalo několik garnitur. Jenom odborníci si na ně dokáží vzpomenout a přesně je určit, co se týče doby a personálního složení. Vymyká se vláda Zemanova z doby opoziční smlouvy. Na tu mnozí vzpomínají jako na tu nejhorší.
Nebyla zdaleka tak špatná, jak se o ní obvykle mluví, a celá opoziční smlouva nebyla ve výsledku zdaleka tak zlá, jak se má za to - hlavně držela na uzdě socialistický princip "nákupu hlasů za hlasy voličů". Nicméně dodnes platí "oposmlouva" za cosi nanejvýš opovrženíhodného, a dokonce vzpomínka na ni bude velkou zábranou pro eventuální budoucí koalici ODS a sociální demokracie.
To, co se teď rýsuje, je ale ještě mnohem horší, než to, co byla oposmlouva za doby svého nejhlubšího dna.
Současný premiér Gross se v podivuhodně krátkém čase vypracoval do role padoucha české politiky od roku 1989. Jeho veřejné prohlášení, že došlo k dohodě, které opakoval prezidentu republiky a přivedl ho do trapné situace, kdy oficiálně uvítal konec krize, zatímco Gross ze všech sil pracoval na odstřelení dohody, na níž byl sám účastný, to je zatím vrchol věrolomnosti.
Kdyby šlo o jednoho padoucha v české politice, nebylo by to tak zlé. Někteří to dosáhli tak daleko, že jejich pravá ruka zosnovala vraždu a byla za to odsouzena do vězení, jiní se do vězení sami odebrali, ačkoli byli určeni coby správci majetku země. Co ale je nanejvýš alarmující je to, že jejich vlastní politická strana nevidí důsledky toho, co sama dělá, když se staví za tohoto člověka. Je to horší o to víc, že důvěryhodnou a silnou sociální demokracii naše země potřebuje.
Ta současná se v uplynulých několika dnech od takové normy na hony vzdálila.
Snad ještě zbyli v sociální demokracii lidé, kteří neztratili zbytky soudnosti a seberou sílu, aby se proti tomuto vývoji postavili.
Pochybnost v tomto smyslu je ale v současné době silnější, než naděje.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku