Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.4.2005
Svátek má Rostislav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak se nám to chová premiér a co se s tím dá dělat
 >USA: Státy modré a červené
 >POLITIKA: Česká specifika
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Bohatýrská trilogie, kniha všech knih
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Melinda a Melinda
 >EVROPA: Mé patálie s Linuxem aneb Proč říct NE ústavě EU
 >POLITIKA: Quo vadis aneb Vo co gou, ČSSD?
 >EKOLOGIE: Vodík - prvek budoucnosti!
 >PSÍ PŘÍHODY: Odpoledne bylo krásně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda
 >ARCHITEKTURA: Od Masaryka k Rašínovi aneb První letošní Psí vycházka
 >INTERNET: Rozhovor s Radkem Hulánem
 >SPOLEČNOST: Obchodníci se smrtí
 >FEJETON: O nesmrtelnosti
 >PENÍZE.CZ: Komunisté jsou živou hrozbou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
19.4. RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Melinda a Melinda
Ondřej Neff

Originální je už název nového filmu Woody Allena. Originální na něm je i to, že v něm Woody nevystupuje. Přímo, osobně. Napsal ho a režíroval ho a vtiskl mu svoji osobnost a osobitost, to ano, to stoprocentně.
Je to vyzrálé dílo komediálního mistra. Příběh má rámec: ve vinárně sedí společnost, v ní dva dramatičtí autoři, jeden píše tragédie, druhý komedie. Společnost si povídá o příběhu, který se stal: do společnosti přišla znenadání nečekaná návštěva, mladá žena, osamělá, s manželským krachem na krku. Co z toho bude? Tragédie, nebo komedie? Může to být námět na jedno i druhé - a tak se filmem prolínají dva příběhy, spředené kolem hlavní postavy Melindy.
Není to ale žádný Most Ludvíka krále, příběh totožný, jen jinak nahlížený. Jsou to opravdu dva příběhy, společnou mají jen Melindu, a tu hraje Radha Mitchell. Klobouk dolů, dokázala figuru pojmout dvojím způsobem, bez přehrávání a laciných gest.
Film je pochopitelně Allenovský, tedy o neurotické lásce, o nevěrách, o citových zvratech. Allen v něm nevystupuje přímo, ovšem jeho figury jsou někdy tak allenovské, že si říkáme, sakramente, není topřevlečený Woody?
Sympatičtější nám asi bude komediální linie, kde Melindina protějška hraje Will Ferrell - roztěkaného neurotika, který svým počínáním věrně kráčí Woodymu v patách, aniž by Ferrell předlohu napodoboval.

Filmy Woodyho Allena nejsou pro každého a znám lidi, kterým jdou na nervy a zásadně na ně nechodí. Ono je to na pováženou, dívat se sto minut na pošuky, jak spolu žvaní a žvaní a pro změnu zase žvaní. Asi musíte být taky trochu máklí, aby se vám to líbilo.
Připouštím, že se mi film velmi líbil.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku