Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.4.2005
Svátek má Rostislav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak se nám to chová premiér a co se s tím dá dělat
 >USA: Státy modré a červené
 >POLITIKA: Česká specifika
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Bohatýrská trilogie, kniha všech knih
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Melinda a Melinda
 >EVROPA: Mé patálie s Linuxem aneb Proč říct NE ústavě EU
 >POLITIKA: Quo vadis aneb Vo co gou, ČSSD?
 >EKOLOGIE: Vodík - prvek budoucnosti!
 >PSÍ PŘÍHODY: Odpoledne bylo krásně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda
 >ARCHITEKTURA: Od Masaryka k Rašínovi aneb První letošní Psí vycházka
 >INTERNET: Rozhovor s Radkem Hulánem
 >SPOLEČNOST: Obchodníci se smrtí
 >FEJETON: O nesmrtelnosti
 >PENÍZE.CZ: Komunisté jsou živou hrozbou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
19.4. Gross v plotě
(eff)

Zahraniční tisk někdy píše o tom, co se u nás děje, jako o zhroucení demokratických institucí. Spíš je to zhroucení soudnosti vedení sociální demokracie. Jestliže se Stanislav Gross ve funkci ministerského předsedy opovážil oklamat hlavu státu, tedy prezidenta republiky, není to zhroucení systému. To je prostě úlet jednoho nezodpovědného politika. Vážnější je, že ho jeho vlastní strana většinově drží nad vodou. Ale ani to není zhroucení systému. Volby se blíží a dá se čekat, že voliči budou na toto lavinové hroucení reagovat. Propad důvěry v Grosse a volební preference sociální demokracie zatím naznačují, že soudnost a slušnost si zachovali aspoň voliči, takže o demokracii nemusíme mít starosti. Momentálně jsou preference sociálních demokratů na dvanácti procentech. Už jen málo, maličko a budou na jednociferné bázi, tam, odkud kdysi zvedal stranu Miloš Zeman.
Poučení? Takových propadů a zániků jsme už zažili několik, vzpomeňme na příběh ODA a nyní sledujeme Unii. Za katastrofu vždycky mohou ješitnosti předáků, kteří žijí v domnění, že se někdo o jejich osobní postoje živě zajímá. Na současné krizi samozřejmě nese velký podíl strana lidová, která najednou udělala novou podmínku buď a nebo: už ne odchod Grosse z postu premiéra, ten je jasný, ale návrat Milana Šimonovského do křesla ministra. Na tomhle furiantském naschválu se otočil Gross, bohužel podle svého zvyku hůř než nešikovně: obelhal prezidenta, podrazil vlastní vyjednavače a stal se živoucí politickou mrtvolou.
Je to Jakeš, který neví, že už je taky kůl v plotě. Ten Jakeš to aspoň tušil.
A ještě něco: to, že je mediální poklid a ticho kolem faktu, že Kalouskův byt původně patřil zbrojaři Hávovi, to je politováníhodné. Čistě profesně to chápu. Mohu napsat jen to, že je mi příběh bytu krajně podezřelý a že výměna bytu za směnku je v této souvislosti důvěryhodná jako třiadvacetikorunová bankovka. Nic víc napsat nemůžu, protože nemohu nic dokázat. Bohužel, proti Kalouskovi nevyvstal žádný další "brilantní řečník", který by Kalouskovi řekl, že koalice je těžší na váze, než Kalouskova osoba doplněná váhou bytu po Hávovi.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku