Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.4.2005
Svátek má Marcela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: V čem je kdo licoměrný
 >VZPOMÍNKA: Ta válka co jsme tenkrát vyhráli
 >POLITIKA: Kdo také může za politickou krizi
 >EKOLOGIE: Aktivisté české pobočky Greenpeace mohou připravovat vyvraždění mateřské školky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Všude jsou policajti
 >PENÍZE: Byla za feudalismu daňová idyla?
 >GLOSA: Nepřirozený národ
 >PSÍ PŘÍHODY: To já o své vůli
 >POVÍDKA: Opravdové nebezpečí
 >GLOSA: Pane řidiči, nelíbíte se mi. Pokutička!
 >ÚVAHA: Kult smrti
 >HISTORIE: V těžkých dobách (17/20)
 >VÝSTAVA: Jarní úklid
 >PENÍZE.CZ: Vyplatí se vám pravidelné investování?
 >POLITIKA: Jak se nám to chová premiér a co se s tím dá dělat

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
20.4. EKOLOGIE: Aktivisté české pobočky Greenpeace mohou připravovat vyvraždění mateřské školky
Ivan Brezina

Vyděsil vás titulek článku? Tak to jsem rád, protože přesně o to mi šlo. Ke strašení mně inspirovala tisková zpráva Greenpeace o "rizikových GM plodinách", které prý "mohou být škodlivé lidskému zdraví a životnímu prostředí" (viz zde). Vtip je ve slovíčku MOHOU - žádná hodnověrná vědecká studie totiž dosud neprokázala, že skutečně škodlivé jsou.

Greenpeace zkrátka jen demagogicky zneužívají faktu, že pozitivní důkaz neexistence čehokoli je principiálně nemožný. Žádný seriózní vědec neřekne: "Bludičky neexistují". Řekne jen: "Existence bludiček dosud nebyla prokázána." Stejně tak nebude v principu nikdy možné prokázat, že GM plodiny jsou zcela neškodné lidskému zdraví a životnímu prostředí. Vzniká tím prostor pro demagogy, pracujícími s logickým zkratem: "Nebylo prokázáno, že GM plodiny neškodí, ergo MOHOU škodit." Pomaleji myslící spotřebitelé pak už jen vynechají kouzelné slovíčko MOHOU - a přesně o to aktivistům jde. Je to psychologicky promyšlená, sofistikovaná manipulace. Greenpeace nepublikují žádnou lež. Prostě jen šíří formulaci "ušitou" tak, aby nepravda vznikla až v příjemcově podvědomí.

Strašidelný titulek článku jsem zkonstruoval podle stejného principu. Nemám žádnou hodnověrnou informaci, která by naznačovala, že aktivisté české pobočky Greenpeace připravují vyvraždění mateřské školky. Dokonce si to ani osobně nemyslím. Zároveň ale nemám žádný důkaz, že vyvraždění mateřské školky nepřipravují. (Víc prvoplánově kýčovitý a víc nepravděpodobný příklad mně bohužel nenapadl. Stejně tak nemám žádné důkazy, že Greenpeace nepřipravují útok sarinem v pražském metru, navedení unesených letadel do pankráckých mrakodrapů či rozdupání báboviček na pískovišti ve Stromovce).

Podle formulační logiky Greenpeace tedy aktivisté české pobočky zločin připravovat MOHOU. Po vzoru GM plodin proto požaduji povinné značení členů Greenpeace v Evropské unie. Dále požaduji moratorium na činnost Greenpeace na území České republiky až do doby, než bude nezvratně prokázána bezpečnost této organizace a než bude vytvořen příslušný monitorovací plán (viz zde).

Připadají vám tyto požadavky věcně nepodložené, demagogické, nedemokratické a šílené? Mně taky. Stejně jako přístup Greenpeace ke GM plodinám.
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku