Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.4.2005
Svátek má Marcela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: V čem je kdo licoměrný
 >VZPOMÍNKA: Ta válka co jsme tenkrát vyhráli
 >POLITIKA: Kdo také může za politickou krizi
 >EKOLOGIE: Aktivisté české pobočky Greenpeace mohou připravovat vyvraždění mateřské školky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Všude jsou policajti
 >PENÍZE: Byla za feudalismu daňová idyla?
 >GLOSA: Nepřirozený národ
 >PSÍ PŘÍHODY: To já o své vůli
 >POVÍDKA: Opravdové nebezpečí
 >GLOSA: Pane řidiči, nelíbíte se mi. Pokutička!
 >ÚVAHA: Kult smrti
 >HISTORIE: V těžkých dobách (17/20)
 >VÝSTAVA: Jarní úklid
 >PENÍZE.CZ: Vyplatí se vám pravidelné investování?
 >POLITIKA: Jak se nám to chová premiér a co se s tím dá dělat

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
20.4. Jen aby nás nečekalo v sobotu překvapení
(eff)

Skončila přinejmenším kapitola v našem vládním trápení: tři lidovečtí ministři neministři, Ambrozek, Svoboda a Šimonovský, se vzdali funkce místopředsedy a tím vyhověli podmínce sociálních demokratů, že v příští vládě nemají být stranické špičky. Kdyby to udělali už minulý týden, mohli jsme si jeden ostudný kotrmelec ušetřit. Ostatně, až vychladnou hlavy, přijde čas na hodnocení lidoveckých postojů a přes všechnu Kalouskovu rétoriku hodně čertovského puchu v této andělské straně zůstane.
Na to rozhodlo socdemácké předsednictvo, že není proti obnově vlády na koaličním půdorysu a že do jejího čela navrhne Jiřího Paroubka. Čímž se dotvrzuje, že premiérministrem může u nás být každý. Předtím ale Gross nabídl funkci Kohoutovi a ten ji s díky odmítl, po tom, co si v Praze při svém odskoku z Bruselu užil.
Což samozřejmě neznamená, že máme vládu. V sobotu zasedne ústřední výbor a může zase být všechno jinak - vždyť už jednou cupkal Gross na Hrad a ujišťoval, že je dohoda na světě a to už mu v kapse tikala bomba, kterou dohodu vlastnoručně odprásk. Čím přesvědčil i hlavu státu, že prolhanost je jeho výrazná vlastnost. Nebylo by zas tak moc k divení, kdyby teď Gross pletichařil proti Paroubkovi, kterého sám jmenoval. Fantastická představa? Poté, co provedl na Hradě, se dá od tohoto člověka očekávat všechno. Vždyť i komunisté dali najevo rozladění. Šňůrky od loutkové vlády už měli na dosah ruky a teď že by měli hmátnout do prázdna? Pořád ještě mají v sociální demokracii věrné spojence a ti jistě nasadí v ústředním výboru svoje páky.
Doufám, že zde maluju straky na vrbu a že to tak nedopadne. Pokračující tahanice má devastující dopad právě na sociální demokracii - a její osudný propad není nic, co by si měl soudný člověk přát. Do opozice by měla odejít poražená, ale zdravá a silná, koncepční - až od ní odpadnou paraziti, jak to předpovídá Miloš Zeman.
Krize se přinejmenším zmírnila. Rozhodnutí padne v sobotu. Pak teprve uvidíme, zdali Paroubek naplní představy Stanislava Grosse a stane se jeho maňáskem, anebo zda půjde svou cestou. Paroubek zatím hrál menší role, soustřeďoval se spíš na ekonomické záležitosti, ať už jako finanční náměstek pražského primátora nebo jako ministr pro vnitřní rozvoj. Média chtivá po dramatu zaujaly hlavně jeho nedávné výroky o "politické pornografii" médií a o spiknutí zaměřené proti sociální demokracii. Byla by ale chyba se nad ním ošklíbat ještě dřív, než se do funkce vůbec dostal, natož aby v ní udělal první krok. Doufejme jen, že se jeho manželka nekamarádí s...
Ale to už tu bylo.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku