Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.4.2005
Svátek má Evženie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Uražený Václav Klaus
 >EVROPA: Otevřená debata dle socialisty Leinena a konzervativce Vidal-Quadrase
 >POLITIKA: Možná mne pan Pehe příjemně překvapil
 >VÍKENDOVINY: Polámal se mraveneček (část I)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá -Noviny
 >EVROPA: Výkonnost věru nepřekonatelná
 >DOPRAVA: Čtyři povzdechy nad akcí Kryštof
 >PRÁVO: Klauni Evropy
 >POLITIKA: Vítejte na trase Špidla - Gross - (Kohout) - Paroubek
 >ŠKOLSTVÍ: Přijímačky a století Ovocného netopýra
 >PRÁVO: Čeka stále zasahuje
 >HISTORIE: V těžkých dobách (18/20)
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odbory doporučují vládu bez Buzkové
 >PENÍZE.CZ: Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?
 >ÚSTAVA: O pravomocích prezidenta republiky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
22.4. RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá -Noviny
Ondřej Neff

V padesátých létech jsem byl malý kluk a noviny jsem samozřejmě nečetl. Nicméně si na ně pamatuji a pamatuji si i na to, jak je četli rodiče. Takže patří do mého vzpomínacího seriálu.
Především, až do počátku padesátých let ještě vycházely Lidové noviny. Později se staly symbolem svobodného tisku - v několika volných měsících roku 1968 se uvažovalo o jejich obnovení (já sám jsem měl uzavřenou smlouvu s nimi jako redaktor) a vznikly pak koncem osmdesátých jako samizdat a od roku 1989 vycházejí jako řádný deník. Tehdy samozřejmě živořily, až byly zdeptány a zrušeny.
Noviny tehdy vycházely sedm dní v týdnu, tedy i v neděli. Nedovedu si vybavit, kdy přesně se přestaly nedělníky vydávat, samozřejmě ve všech denících najednou, na jediný příkaz shůry. Noviny byly pochmurné, skoro bez obrázků. Pro utužení ducha lidu v nich ale vycházely politické karikatury. Mistry kresby byli Antonín Pelc, ten se ale záhy vzpamatoval a přestal to svinstvo dělat, a Lev Haas, který vydržel dlouho, snad do sedmdesátých let, pak se odstěhoval do NDR. Tihle kreslíři budovali obraz světa: tábor míru, to bylo to, kde jsme žili velmi šťastně. Za hranicemi byl tábor války. Ovládali ho pupkatí kapitalisté a dělníci tam byli hubení, zoufalí, neboť tam byla pořád krize. Imperialisté samozřejmě vedli války, házeli na lidi bomby, čemuž bylo nutno zabránit.
Noviny byly pekelně nudné. Někdy v polovině padesátých let, snad zrovna v roce 1955, začala vycházet Večerní Praha. To bylo velké osvěžení, protože se tu psalo o obyčejných věcech a dokonce - začaly tu vycházet i zprávy o zločinech! Byla to rubrika označená velkým znakem paragrafu a ta se těšila obrovskému zájmu a lidi si ji vystřihovali. Dostal se do ní i můj spolužák Franta P. Chytli ho v Labuti, jak ukradl dvě kravaty, a napsali o něm článek Malý nenechavec. Franta byl na to velmi pyšný, článek měl vystřižený a nosil ho v celuloidovém pouzdru a na požádání ho ukazoval.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku