Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.4.2005
Svátek má Evženie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Uražený Václav Klaus
 >EVROPA: Otevřená debata dle socialisty Leinena a konzervativce Vidal-Quadrase
 >POLITIKA: Možná mne pan Pehe příjemně překvapil
 >VÍKENDOVINY: Polámal se mraveneček (část I)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá -Noviny
 >EVROPA: Výkonnost věru nepřekonatelná
 >DOPRAVA: Čtyři povzdechy nad akcí Kryštof
 >PRÁVO: Klauni Evropy
 >POLITIKA: Vítejte na trase Špidla - Gross - (Kohout) - Paroubek
 >ŠKOLSTVÍ: Přijímačky a století Ovocného netopýra
 >PRÁVO: Čeka stále zasahuje
 >HISTORIE: V těžkých dobách (18/20)
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odbory doporučují vládu bez Buzkové
 >PENÍZE.CZ: Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?
 >ÚSTAVA: O pravomocích prezidenta republiky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
22.4. Míč na smeč
(eff)

Kdepak jsou ty časy, kdy tehdejší předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus řekl, že místopředseda Evropského parlamentu Alejo Vidal-Quadras Roca „má na celou řadu věcí pohledy, které nejsou vzdálené pohledům mým“. Přitom je to skoro na den pět let, kdy s ním probíral otázky budoucnosti Evropy a rozšiřování Evropské unie. Hodně se časy změnily. Roca teď metá na Klausovu hlavu blesky kvůli jeho euroskeptickému militantismu a Klaus blesky vrací tam, odkud přišly a označuje je za „inkviziční tažení“. Nejen to. Kritiku pokládá za „urážku suverénní členské země EU“.

Situace by si zasloužila dodávku ledu na ochlazení horkých hlav. Evropští kritici, jmenovaný Roca i předseda ústavního výboru EP Jo Leinen, velmi přehánějí, když vyhrožují, že by se Česká republika měla dostat na periferii Evropy právě kvůli postojům Václava Klause. Naproti tomu Václav Klaus není totožný s Českou republikou. Zatím je jejím prezidentem, nevsadili mu na hlavu Svatováclavskou korunu, není monarcha a i kdyby se jím stal, pořád ještě, věřme, budeme konstituční království a ne soukromý majetek Václava Klause.

Klaus bezesporu euroskeptik je, a slovíčko „eurorealismus“ je jedním z oněch klamavých slov-lasiček, slov neuchopitelných, hbitých, jež tu kousnou, tu štípnou a šup, uklouznou, když je někdo chce pořádně uchopit. Je to euroskeptik, a v debatě nemá v republice oponenta sobě rovného, tedy osobu schopnou hájit evropskou věc aspoň přibližně stejně přesvědčivě. Přitom realita dává stoupencům Evropy argumenty do rukou. Výsledky našeho prvního roku členství v Unii předčily optimistická očekávání a nesplnily se žádné hrozby, jimiž eurospektici před vstupem děsili občany. Členství v Unii státu prospívá, jenže co je to platné, pan profesor si myslí něco jiného.

Dovede nadhodit míč rovnou nad síť: spojil se s Anthony Coughlanem, propaguje jeho názory, svoji propagaci prohlašuje za soukromý postoj, na nějž má nárok bez ohledu na svůj úřad, a kritiku okamžitě prohlásí za útok federalistického Bruselu na českou suverenitu. Samozřejmě, že incident tohoto typu mu umožní připsat si další plusové body. Vzdorování autoritě vždy imponuje uťápnutému Čechovi. Takže i dopis předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borellovi jistě vynese Klausovi potlesk.

Smutné? Možná. Ovšem opravdu zarážející je jiný fakt. Pávě ten, že se totiž euroskeptiku Klausovi nepostaví v celé České republice rovnocenný soupeř, a proti Klausově propagandě se ohrazují politici ze zahraničí, způsobem připomínajícím slona v porcelánu.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku