Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 23.4.2005
Svátek má Vojtěch
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubek - The Best of Čeští premiéři
 >SPOLEČNOST: Zákoník nezaměstnanosti
 >MOBY DICK: Jo! Lenin by to lépe neřekl
 >NÁZOR: Vatikánský precedens
 >SPOLEČNOST: Bludy našeho věku
 >BODYPAINTING: Ňadra stokrát jinak
 >MEJLEM: Takový jarní příspěvek
 >KULTURA: Adalbert Stifter a jeho dvousté narozeniny
 >HUDBA: Avishai Cohen, Traband a německý Schäl Sick Brass Band
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Zasedání Stálé komise pro sdělovací prostředky PS PČR v ČT
 >RECENZE: Blíží se poslední hodina lidstva?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Barevný Den Země v ZOO s Lukášem Pollertem...
 >SPORT: Pardubičtí slavili s replikou!
 >EKONOMIKA: Stabilita sazeb na půl roku
 >VÍKENDOVINY: Polámal se mraveneček (část I)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
23.4. HUDBA: Avishai Cohen, Traband a německý Schäl Sick Brass Band
Petr Vlasák

Schäl Sick Brass Band

Když se v Izraeli narozený kontrabasista, skladatel i kapelník AVISHAI COHEN na konci 90. let objevil na newyorské scéně, jeho hra měla v sobě zvláštní druh ohně. Mohutnou rytmiku a silný zvuk, zálibu v rafinovaných rytmech i míchání etnických prvků do hudby. Začal spolupracovat s pianistou Danilo Perezem a udělal velký dojem na hitovém albu 'Panamonk'. Pak si ho vybral Chick Corea jako zakládajícího člena svého Origin sextetu po němž vzniklo jeho New Trio a postavil tak tohoto basistu do zvlášť jasné záře reflektorů. Cohen je jednou z největších osobností dnešního jazzu a jedním z nejzajímavějších mladých hudebníků své generace. Časopis Down Beat ho nazval 'jazzovým vizionářem globálních rozměrů'. V triu ho doprovází skvělý mladý klavírista, narozený v Chicagu, Sam Bar-Sheshet, který často pracuje s Ravi Coltranem, Dickem Oattsem, Cassandrou Wilson ad. a energický bubeník Mark Guiliana z New Jersey, který je jednou z jazzových hvězd budoucnosti. Po krátké době tedy Avishai Cohen opět zahraje v Praze, takže si nenechte ujít nedělní pozdní večer 24.4. v Lucernabaru.

Ve středu 27.4.2005 poprvé dorazí do Prahy hudebním tiskem opěvovaná kapela The Schäl Sick Brass Band. Její vystoupení bude první akcí organizovanou v rámci letního festivalu United Islands of Prague 2005, který proběhne o prvním červnovém víkendu na třech pražských ostrovech. Cílem, který dal festivalu jméno, je spojování generací, kultur, hudebních stylů, lidí nejrůznějších zájmů i přesvědčení, města a jeho občanů. Zcela v duchu tohoto záměru se na začátku června pod širým nebem představí hudební spolky mísící nepřeberné množství vlivů a reprezentující široké spektrum kultur. Proto snad ani neexistuje k slavnostnímu odtajnění programu festivalu (bude součástí koncertu) vhodnější skupina než The Schäl Sick Brass Band, jejíž repertoár je živou směsí rocku, funku, hip-hopu, folku, hudby pochodových kapel i jazzu s prvky importovanými z Kuby, Latinské Ameriky a Řecka. K tomu všemu staví na pevných základech bavorské i české dechovky a mimo klasických nástrojů používá mnoho těch s roztodivnými názvy jako: tavil, kanjira, dhol, dolki, omele, sekere, gangan nebo thereminvox. Příslušnost k myšlence festivalu vyjadřuje kapela i svým mottem: "Global Denken - Lokal Blasen" aneb "Myslet globálně - troubit lokálně". Roli předskokanů na sebe ve středu večer vezmou čeští vynálezci stylu dechno, kapela Traband (ti chystají mj. na 1.června výroční koncert v Praze).

Se vstupenkou na koncert The Schäl Sick Brass Band jsou do 27.4.2005 v prodeji zvýhodněné permanentky na celý festival. Středeční vystoupení opravdu netradiční dechovky i třídenní festival vás tak přijde jen na 550,- Kč.

"United Islands of Prague 2005" navazuje na myšlenku loňského nultého ročníku festivalu. Ten byl oslavou rozšíření Evropské Unie o deset nově přistupujících členů a se čtyřiceti tisíci návštěvníky se stal také největší akcí svého druhu v hlavním městě. Co do rozsahu budou "Ostrovy 2005" samozřejmě skromnější. Avšak hlavní poslání, kterým je nenásilné propojování různých generací, kultur, hudebních žánrů a v neposlední řadě také města s jeho občany, bude nadále rozšiřovat. Na své si přijdou příznivci blues, country, rocku, funky, jazzu, worldmusic i taneční hudby. Rozhodně však nejsou určeny jen zarytým hudebním fanouškům.Velké žánrové rozpětí, vstřícná cenová politika i přístup organizátorů by měly na pražské ostrovy přilákat i ty, kteří si chtějí užít pěkné odpoledne v příjemném prostředí. Rodinný výlet po pražských ostrovech bude od 3. do 5. června mnohem bohatší, protože na Císařské louce a dvou dalších scénách to bude žít.

Odkazy:

www.avishaimusic.com, www.ssbb.de, www.traband.net, www.unitedislands.cz
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku