Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.4.2005
Svátek má Marek
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Samozřejmě by si to přečetl, než by to schválil, to nebyl žádný blbec!
 >ÚVAHA: Jak nás dva pánové z Unie učili diskutovat
 >EVROPA: EU ústava - panika v Bruselu
 >MÉDIA: Moravec opouští ČT – banální věc, nebo událost roku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Smutné vyvrcholení výletu
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zářit jako kov na ostří nože
 >EVROPA: Proč francouzský levicový volič nesouhlasí s ústavou EU
 >ÚVAHA: Ohlédnutí za konečně-už-ne-premiérem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pořádkůdbalá dáma
 >USA: Zapalovače končí v koších
 >DOPRAVA: "Řidiči sobě"
 >GLOSA: Co dělat, když vás cizí žena tahá za orgán - poučení z bible
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 18. festival českých filmů Finále Plzeň 2005
 >PENÍZE.CZ: Prodáváte byt s hypotékou?
 >POLITIKA: Paroubek - The Best of Čeští premiéři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
25.4. TISKOVÁ ZPRÁVA: 18. festival českých filmů Finále Plzeň 2005
Tiskový servis

Finále začíná dnes!

Od pondělí 25. dubna do neděle 1. května se Plzeň tradičně stane na týden hlavním městem českého filmu. Letošní už 18. ročník festivalu českých filmů Finále slibuje mimořádné zážitky. Dosud nikdy v historii nebylo do hlavní soutěžní sekce přihlášeno takové množství celovečerních snímků. Mezinárodní porota v čele s režisérem Zdeňkem Tycem bude vybírat vítěze z 24 českých filmů, které měly premiéru od dubna 2004 do dubna 2005.

O Zlatého ledňáčka se ale neutkají jen hrané filmy, své dvě kategorie (do 30 a nad 30 minut) mají už potřetí i dokumenty. Z 51 přihlášených jich výběrová komise zvolila do soutěže celkem 20 (8 a 12 z každé kategorie). Nelehké rozhodování tedy čeká i mezinárodní porotu dokumentárních filmů, v níž Českou republiku zastoupí režisérka filmu Ženy pro měny Erika Hníková.

Za ústředního jubilanta festivalu byl letos vybrán vynikající spisovatel a scénárista Vladimír Körner (65 let), jehož filmové dílo bude na Finále reprezentovat více než desítka snímků.

V rámci dalších sekcí se diváci mohou těšit na Cestu k cestovateli, Báječné lidi s klikou, Rok 1965, dílo Jana Wericha a Jiřího Voskovce, Film v exilu, exil ve filmu, tradiční studentské snímky v sekci s názvem Škola - základ filmového života nebo 40 let Večerníčku s retrospektivou filmaře Václava Chaloupka.

Jako možnost srovnání nabídne Finále kromě českých filmů v rámci Středoevropské sekce i 9 současných celovečerních snímků natočených v okolních zemích. Na festivalu bude také představen jedinečný projekt pětiminutových osobitých pohledů na současný nebo budoucí život v Evropské unii Visions of Europe s českým příspěvkem Unisono Saši Gedeona.

Podrobné informace o festivalu Finále Plzeň 2005, jehož součástí jsou tradičně i výstavy koncerty a další akce, najdete na www.finaleplzen.cz.

Tiskový servis festivalu Finále Plzeň 2005


Další články tohoto autora:
Tiskový servis

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku