Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 26.4.2005
Svátek má Oto
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubek horší Grosse aneb Čtyři stupně do suterénu české politiky
 >SVĚT: Že by demokracie zamířila i k Arabům?
 >POLITIKA: Sjezd komunistů v Praze
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bytová otázka vyřešena
 >MÉDIA: Česká hlava jako náhražka reklam?
 >POLITIKA: Bude Železný největší z malých?
 >EVROPA: Vystoupení Alejo Vidal-Quadras Rocy na tiskové konferenci
 >ARCHITEKTURA: Znovu o Trmalově vile
 >ÚVAHA: Hitlerův dárek levici
 >POLEMIKA: Vatikánské spiknutí nacistů
 >CHTIP: Ráno, ráno, raníčko...
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Seznámení s hajní květenou
 >PENÍZE.CZ: Jak financovat náklady na vzdělávání dětí?
 >EVROPA: Samozřejmě by si to přečetl, než by to schválil, to nebyl žádný blbec!
 >ÚVAHA: Jak nás dva pánové z Unie učili diskutovat

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
26.4. ARCHITEKTURA: Znovu o Trmalově vile
Zdeněk Lukeš

O Trmalově vile jsem už kdysi letmo psal zde. Dnes se k ní chci vrátit a pozvat vás na přednášku o rané tvorbě Jana Kotěry, kterou v ní mám ve čtvrtek 28. dubna v 18:30 hodin. Vila se nachází v pražských Strašnicích ve Vilové ulici č. 11, což je asi tři minuty od stanice metra "A" Strašnická - z metra jdete ulicí V Olšinách směrem k centru a odbočíte doprava do ulice V Nových vilách a ta vás přivede přímo k Trmalově vile.

Tu si postavil v roce 1902 ředitel školy František Trmal v kuriózním stylu - je to taková perníková chaloupka, ale uvnitř Kotěra navrhl oblíbenou "anglickou halu" se schodištěm. Kolem je malá zahrada s altánem. Dům patří radnici Prahy 10 a pořádají se tam různé kulturní akce.

Jan Kotěra (1871-1923) bývá považován - a jistě právem - za zakladatele české moderní architektury. Studoval u Otto Wagnera ve Vídni, ale moderní zásady svého profesora v konzervativní Praze zprvu těžko prosazoval. V 28 letech už byl profesorem Umprum a významným členem (později předsedou) spolku Mánes, pro který ve stejné době navrhl krásný pavilonek v Kinského sadech, kde se konala Rodinova (a později Munchova) výstava. Na Václaváku projektoval Peterkův dům, ale ten konzervativci zle zkritizovali, a tak se mladý profesor, uctívaný tehdy hlavně svými vrstevníky, utekl k opatrnější tvorbě. Navrhoval taky tramvaje a vagóny pro Ringhoffera, nábytek a drobné stavby víkendových domků pro přátele - v Černošcích, Hostišově, Bechyni a právě ve Strašnicích.

Ta strašnická vilka byla ještě před několika lety v bídném stavu. Spolu s kolegy z nadace CORA jsme tenkrát provedli dokumentaci domu a její výsledky můžete nyní vidět na výstavě, která je tam instalována. Nyní je tedy příležitost stavbu si prohlédnout a ještě se něco o Kotěrově tvorbě z tohoto období dozvědět.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku