Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 26.4.2005
Svátek má Oto
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubek horší Grosse aneb Čtyři stupně do suterénu české politiky
 >SVĚT: Že by demokracie zamířila i k Arabům?
 >POLITIKA: Sjezd komunistů v Praze
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bytová otázka vyřešena
 >MÉDIA: Česká hlava jako náhražka reklam?
 >POLITIKA: Bude Železný největší z malých?
 >EVROPA: Vystoupení Alejo Vidal-Quadras Rocy na tiskové konferenci
 >ARCHITEKTURA: Znovu o Trmalově vile
 >ÚVAHA: Hitlerův dárek levici
 >POLEMIKA: Vatikánské spiknutí nacistů
 >CHTIP: Ráno, ráno, raníčko...
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Seznámení s hajní květenou
 >PENÍZE.CZ: Jak financovat náklady na vzdělávání dětí?
 >EVROPA: Samozřejmě by si to přečetl, než by to schválil, to nebyl žádný blbec!
 >ÚVAHA: Jak nás dva pánové z Unie učili diskutovat

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
26.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Bytová otázka vyřešena
Jan Kovanic

Bytových otázek je několik. Jedna zní: Mají lidé kde bydlet? Druhá je důležitější: Mají lidé kde bydlet tam, kde mohou najít práci? Ještě důležitější je: Mohou si lidé dovolit zaplatit bydlení tam, kde ho potřebují? Neboli - mohou se stěhovat za prací?

Odpověď na takovou otázku zní "ne". Tedy lépe řečeno - ne jednoduše. Hlavním důvodem jsou vysoké nájmy. Tedy ty "neregulované". A ty jsou vysoké, protože jiné nájmy jsou regulované. A to, že jsou regulované, zavinil prezident Klaus, když byl ještě federálním ministrem financí. Protože nebyl důsledný a neuvolnil regulaci nájmů. V té době by mu to všichni sežrali. Jenže stejně platíme za "bydlení" vysoké částky: za vodu, za teplo, za odvoz odpadků, za údržbu... To je přece pochopitelné, že nám nebude elektrárna dávat elektřinu pod výrobní cenou. Kdežto výrobní cena domů... Kdežto domy se amortizují desítky let a za těch pár let bez údržby nespadnou, že. Takže Klaus může za to, že si nynější politici musejí pořizovat bydlení jinak, než většina lidí.

Gross, například. Zdálo by se, že už vše o jeho případu bylo řečeno. Nakonec i rezignoval na funkci premiéra. Protože - protože nedokázal vysvětlit původ zhruba miliónu korun, které investoval do svého bytu. Je podivuhodné, že dodnes původ těch peněz nevysvětlil. Vik? Nastrčená figurka. Rod? Bílý kůň. Bordely? Kamarádi, které posadil do čela Českého Telecomu? Možná. Možná něco jiného. Nicméně nikdo se neodváží říci nebo napsat to, co z celé kauzy vystrkuje rohy: Pan bývalý premiér Stanislav Gross získal někde nějaký úplatek. Či úplatky. (Vono to tak vypadá.) A tím vyřešil svůj bytový problém.

A pak se omluvil, že neobratně lhal.

To u předsedy KDU-ČSL, který se tak rozčiloval nad nemravností koaličního kolegy, vypadá situace o něco jasněji: Pan Miroslav Kalousek jakožto náměstek ministra obrany pro ekonomiku si pořídil přítele/zbrojaře Richarda Hávu. Firmy pana Hávy za pět let Kalouskova náměstkování obdržely od české armády několik zakázek. Například na nepoužitelné rakety za 80 milionů korun. Pan Háva (jeho firma) vyměnil stíhačky MIG-29 za polské vrtulníky (skoro kus za kus), z čehož mohl inkasovat odhadem 50 milionů. Pan Kalousek je z obliga: Nikdy nic nepodepisoval, jen dal příslušné pokyny a našli se lidé, kteří podepsali za něj. Trestně odpovědný není, pouze politicky. Nu, a pak pan Háva investoval do výstavby bytu, který avšak nepotřeboval, tak ho prodal (jeho právník) švagrovi pana Kalouska. A teď to nenapíšu, jak to říká pan Kalousek, ale jak to vypadá: Kalouskovic si ten byt koupili pro sebe, oficiální vlastník (švagr) dělal jen "bílého koně". A možná se ani žádné peníze neobjevily, jen proběhl jejich virtuální oběh. Prostě ve výsledku dostali Kalouskovic byt od kamaráda Hávy. Tedy jako úplatek za protislužby pana armádního ekonomického náměstka. (Vono to tak opravdu vypadá.) A tím vyřešili svůj bytový problém.

Pan Kalousek k tomu prohlásil: "Bydlím v bytě své ženy."

Nu a nyní nastupuje nový premiér, Jiří Paroubek, nově zvolený místopředseda ČSSD zodpovědný za média a zahraniční politiku. Dříve ministr pro místní rozvoj. Dříve zastupitel hlavního města Prahy. V listopadu 1998 zvolen do funkce náměstka primátora hl.m. Prahy pro oblast finanční politiky. Jako takový získal byt ze "sociální výstavby". Tedy byt, na nějž město přispělo umrněnými 300.000 korunami. Žádné úplatky, žádní strýčkové či bordelmamá. Pěkně průhledně - město potřebuje uhnízdit své nejlepší lidi. A současný premiér už má právně čistě a politicky korektně vyřešen svůj bytový problém.

Pan Paroubek k tomu prohlásil: "Každý byt je nějak dotován."

Ale vlastně jo! Vždyť v politickém programu současné vlády je řešit bytovou otázku. Stačí se jen registrovat na úřadě, a získáte nevratnou "půjčku": Někdo 300.000, někdo 900.000, někdo rovnou 6.500.000 našich českých korun.

Bytová otázka vyřešena!

Ještě jste nic nedostali? Asi jste si to tak nezasloužili...

Psáno v Praze dne 25. dubna 2005, po jmenování "nové" vlády

Šamanova poznámka: Už existuje hamburgerový standard, podle kterého se posuzuje skutečná situace různých ekonomik. Možná by mohl vzniknout i jakýsi "bytový standard", který by určoval míru korupce.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku