Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 28.4.2005
Svátek má Vlastislav
  Výběr z vydání
 >ÚSTAVA: Pravomoci prezidenta republiky v zahraniční politice a jejich význam
 >SVĚT: Moudrá francouzská hlava a obtíže s poučitelností
 >POLITIKA: Loutkový vicepremiér
 >MÉDIA: Co je skutečný problém televizních debat
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nový začátek
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky Klausovi
 >POLITIKA: Komunistickému kostlivci je už 15 let
 >EVROPA: Osud Evropské ústavy na vážkách
 >PSÍ PŘÍHODY: No jo, zkusil jsem fór
 >POLEMIKA: Otevřený dopis senátorce A. Gajdůškové
 >ÚVAHA: Jarní zamyšlení
 >HISTORIE: Osvobození jednoho města v Sudetech
 >CHTIP: Překlad návrhu Ústavy EU do srozumitelštiny
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 60. výročí konce 2. světové války ve vysílání Českého rozhlasu
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma: vrátí Bezděk politiky zpět do reality?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
28.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky Klausovi
Jan Kovanic

Václav Klaus je prý "aktivistický prezident". Když mu ministři posílali své demise, on je nepřijímal. Ne, že by "nepřijmul". On je zkoumal - v řádu týdnů - ale vyčkával. Přitom Ústava jasně říká, že "prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi" (v článku 62). Avšak neříká kdy.

Ústava ve stejném článku praví, že prezident "podepisuje zákony". Václav Klaus jeden nepodepsal - ten o prezidentu Benešovi. Zákon vstoupil v platnost vypršením jakéhosi termínu. Klaus měl tenhle zákon podepsat. Zejména proto, že ústava v článku 51 praví: "Přijaté zákony podepisuje předseda Poslanecké sněmovny, prezident republiky a předseda vlády." To se mi nelíbilo a dodnes nelíbí.

Ústava také říká, že "prezident republiky dále... jmenuje soudce" (v článku 63). A k když je nejmenuje? Tak jsou nejmenovaní. To jsem zazlíval prezidentu Klausovi, že nejmenoval ty podměrečné čekatele. Podle čl. 93 Ústavy "soudcem může být jmenován bezúhonný občan, který má vysokoškolské právnické vzdělání. Další předpoklady a postup stanoví zákon." Zákon říká 30 let, nově, ale přechodné opatření umožňuje i mladší soudce jmenovat. Klaus nejmenoval. Měl. Nelíbilo se mi to - a dodnes se mi to nelíbí. Ale Klausovi jsem za tyto prohřešky nevynadal, neboť tak vydatně činili jiní. Tak aspoň teď se k jeho karatelům dodatečně připojuji.

No jo. Ústava toho říká. Třeba že "prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu jmenuje prezident republiky na návrh Poslanecké sněnovny". Před třemi lety tak tehdejší prezident neučinil, protože se mu nelíbil navrhovaný viceprezident. Načež byl NKÚ dlouhé měsíce bez nejvyššího vedení. Však jsem za to Havlovi vynadal.

Prezident Klaus má tedy se svým ústavnickým zahradničením na koho navazovat. Ostatně jinak se nechovali ani prezidenti Beneš a Masaryk: Dokázali si vyložit Ústavu podle svého nejlepšího svědomí a přesvědčení. A potřeby. A protože naše současná ústava navazuje na tu prvorepublikovou, nemůžeme se divit, že je tak ohebná.

Protentokrát si však zaslouží prezident Václav Klaus náš dík: Kdyby se choval přesně předpisově, jako cvičený psík, přijal by nejdříve tři demise lidoveckých ministrů, pak demisi Mlynářovu, posléze Jahnovu, pak dalších dvou unionistů, a pak možná ještě Buzkové, později Dostálovu... Demise by se scházely jako švábi na pivo, prezident by najmenoval jednoho, dva, tři ministry, za pár týdnů by byla kompletně vyměněna celá vláda. Měli bychom novou vládu, "Grossovu vládu bez vlády" - a bez podpory. Pokud by premiér neustoupil a neodstoupil, mohli jsme míti Grossův absolutismus napořád - a s účastí komunistů na vládě.

Že by pak byly svobodné volby? A jste si tím jisti, že by byly opravdu svobodné? Jste si jisti aspoň tak, jako si byli jisti naši demokraté na začátku roku 1948?? Kdy první, ještě neveřejný, průzkum veřejného mínění ukázal pokles sympatií voličů vůči KSČ a avizoval její pravděpodobnou volební porážku???

Jsem rád, že prezident Klaus měl více síly, nežli dávný prezident Beneš. (Vím, že naštěstí není rok 1948, tedy ještě není.) A nepřijal demise zrádcovských ministrů per partes. Čekal, až zrádců bude nadpoloviční většina - pak by mohla podat demisi celá vláda. Tento tlak na Grosse byl dodatečnou, ale možná rozhodující silou, která (ne)oblíbeného premiéra donutila k odstoupení.

Samozřejmě nejlepší by byly předčasné volby. Nejspíš i podle Klause. Ale takové pravomoce nemá, ani z téhle Ústavy by je vydojit nedokázal. Klaus dělal, co mohl. Však mu za to právní puristé několikrát rozhořčeně vynadali. Jenže já tvrdím, že tentokrát se Václav Klaus choval zcela "v duchu Ústavy".

Protože teď máme po čtyřech měsících konec únavné, vleklé a destruující vládní krize. (Možná dočasný konec - až podle toho, jestli se Paroubkovi podaří zkrotit sebevražedné tendence uvnitř ČSSD). Máme práceschopnou vládu. Máme ji díky Klausovi. Jenže, pokud vím, nikdo mu za to ještě nepoděkoval. Učiním tak alespoň já:

"Děkuji, pane prezidente!"

Psáno v Praze dne 27. dubna 2005


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku