Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 28.4.2005
Svátek má Vlastislav
  Výběr z vydání
 >ÚSTAVA: Pravomoci prezidenta republiky v zahraniční politice a jejich význam
 >SVĚT: Moudrá francouzská hlava a obtíže s poučitelností
 >POLITIKA: Loutkový vicepremiér
 >MÉDIA: Co je skutečný problém televizních debat
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nový začátek
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky Klausovi
 >POLITIKA: Komunistickému kostlivci je už 15 let
 >EVROPA: Osud Evropské ústavy na vážkách
 >PSÍ PŘÍHODY: No jo, zkusil jsem fór
 >POLEMIKA: Otevřený dopis senátorce A. Gajdůškové
 >ÚVAHA: Jarní zamyšlení
 >HISTORIE: Osvobození jednoho města v Sudetech
 >CHTIP: Překlad návrhu Ústavy EU do srozumitelštiny
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 60. výročí konce 2. světové války ve vysílání Českého rozhlasu
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma: vrátí Bezděk politiky zpět do reality?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
28.4. Zájem České republiky
(eff)

Mimoparlamentní strana Evropských demokratů, konkrétně její předseda Jan Kasl a poslankyně Evropského parlamentu Jana Hybášková, se obrátila na prezidenta Klause otevřeným dopisem. Obvinila ho v něm, že poškozuje zájmy České republiky tím, že podněcuje občany aby odmítli euroústavu v chystaném referendu.

Je to začarovaný kruh. Klaus je zároveň občan, člověk, osoba s názory a zájmy a právem své názory vyslovovat, a je zároveň prezident republiky, tedy hlava státu, vázaná ústavními povinnostmi.
Je diskutabilní, co Evropští demokraté říkají o tom, že prezident poškozuje zájmy České republiky. On je podněcuje k odmítnutí euroústavy a zcela logicky a nevyhnutelně lidé jeho postoje interpretují a zvýrazňují do polohy zásadního a totálního odmítnutí evropské spolupráce. Ale třeba právě toto je zájem České republiky a jejích občanů.
Co chtějí čeští občané?
Tradičně naříkají, že jsme vždy byli opuštěni, osamoceni, zrazeni, odmítnuti. Při vestfálském míru hodily protestantské mocnosti protestantské Čechy do chřtánu katolické straně, plačme nad tím, Čechové! V Mnichově nás opustili Francouzi a Angličané, v Jaltě nás opustili prve jmenovaní a Američané navíc. No a v srpnu 1968 nás opustili totálně všichni. Toto je součást našeho politického folklóru, toto si myslí, troufnu si odhad, 90 procent Čechů ochotných přemýšlet o něčem nad rovinu definovanou hladinou piva v půllitru a vrchního knedlíku na talíři.
Klaus tomu vychází vstříc. Citlivě to vnímá a nabízí tomu nejen ruku. Nabízí tomu důmyslně a inteligentně vypracovanou ideologii. Čech přesvědčený o zrádnosti všeho "nečeského" rád poslechne pana profesora, který mu vysvětlí, že to, co by nastalo přijetím euroústavy, by bylo horší než RVHP, a Čechy by byly v horším postavení, než v době komunistické federální ústavy (nevtipkuji, toto Klaus skutečně tvrdí a tváří se u toho zcela vážně).

Klaus je chytřejší, vzdělanější a pracovitější než jeho protivníci. Proto má úspěchy. A říká lidem to, co chtějí slyšet. Že nás zase ti zlí Francouzi a Němci chtějí sežrat. Takže znovu, jak je to s národními zájmy, o kterých hovoří Evropští demokraté?

Zájem České republiky bude to, co vyjádří občané v referendu. Vzhledem k tomu, že Klaus zde nemá sobě rovného - rovného mimo jiné úporností a pílí, začíná být stále pravděpodobnější, že občané jeho nacionalistické xenofobní písničce uvěří a budou volit podle její melodie.
To se pak stane vůlí a tudíž i zájmem České republiky.
No a pak bude po další léta nad čím plakat.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku