Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 29.4.2005
Svátek má Robert
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Tvrdé NE nebo měkké ANO?
 >POLITIKA: Paní Večerková ministryní vnitra?
 >VÍKENDOVINY: Polámal se mraveneček (část II)
 >SVĚT: Vražedná revoluce po novozélandsku
 >GLOSA: Přítel příteli přítelem aneb Zákon sice hovoří jinak, ale...
 >EVROPA: Rychlost a kvalita reakce vybraných volených zástupců
 >PRÁVO: Vzpoura proti ministrovi
 >REAKCE: Odpověď na článek Telecom neoprávněně zamítá reklamace
 >KNIHA: Jak se myslí v podnebesí
 >HISTORIE: V těžkých dobách (20/20)
 >CHTIP: O mrtvých koních
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Botanická zahrada zaměstnává čarodějnice!
 >PENÍZE.CZ: Jak funguje investiční životní pojištění II.
 >ÚSTAVA: Pravomoci prezidenta republiky v zahraniční politice a jejich význam
 >SVĚT: Moudrá francouzská hlava a obtíže s poučitelností

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
29.4. GLOSA: Přítel příteli přítelem aneb Zákon sice hovoří jinak, ale...
Jiří Wagner

Podle zákona se částka odchodného vypočítává z posledního platu ústavního činitele, k němuž se přičte stejná suma tolikrát, kolik roků ve funkci strávil. Maximálně se ale započítávají čtyři roky, takže odchodné může tvořit nejvýše pětinásobek předchozího platu.

Ovšem z vyjádření mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové vyplývá, že Gross by asi mohl dostat pětinásobek premiérského platu (146 200), tedy 731 000 korun (mluvčí má sice ve své větě "asi", média to však už prezentují jako hotovou věc).

Patrně jsem na hlavu, ale Stanislav Gross v premiérské funkci nestrávil ani jeden celý rok, tudíž by - podle mého, jistě zcela nesprávného názoru, který mi čtenáři lehce vyvrátí - neměl dostat ani korunu. Ovšem mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, resp. úřad, který zastupuje, mají výklad zákona zcela jiný. Možná je to tím, že Zdeněk Škromach by bývalému premiérovi chtěl dát na odchodnou "malý" dárek.

Třeba si myslí, že Gross jej použije na umoření podstatné části svého bezmála milionového dluhu. Paní Šárka si zato sice třeba (s výborným podnikatelským záměrem) koupí nějaký baráček na spadnutí nebo kus pole, které tak zbytečně leží ladem a jenom brání výstavbě nějaké dálnice, ale když on je Škromach takový dobrodinec. Ne nadarmo si s Grossem říkají PŘÍTELI.

P.S.- Včerejší Právo sice zveřejnilo, že Ministerstvo financí revidovalo názor na odchodné politiků, nicméně podle této informace by měl Gross dostat "pouhých" 438 000 Kč. O řádku výše se však píše: Stanovisko ministerstva práce je ale jednoznačné: odcházejícím politikům se počítají pouze celé ukončené roky ve funkci v rámci jednoho volebního období. Stanislav Gross tedy dostane 291 800 korun navíc. Je v ministerském stanovisku nějaká logika?


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku