Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 30.4.2005
Svátek má Blahoslav
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Co si dovoluje president
 >JAPONSKO: Osudná zatáčka ve městě Amagasaki
 >EVROPA: Deset důvodů pana prezidenta pro přijetí euroústavy
 >MOBY DICK: České Textárny zlevňují své služby
 >ZÁBAVA: Menu dobré TV nálady...
 >BODYPAINTING: Ňadra opět jinak
 >RECESE: Nová soutěž „Průšvihář roku“
 >ZÁBAVA: Rady a pokyny pro mladou nevěstu
 >SPORT: Mistr hokejové ligy šampiónem jen na ledě
 >CHTIP: Jedině tak...
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 100 Největších Čechů 5. května na ČT1
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 10 eko-omylů prezidenta Klause
 >EKONOMIKA: USA i Evropa bez inflačních tlaků
 >EVROPA: Tvrdé NE nebo měkké ANO?
 >POLITIKA: Paní Večerková ministryní vnitra?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
30.4. TISKOVÁ ZPRÁVA: 10 eko-omylů prezidenta Klause
Martin Bursík

Na oficiálních webových stránkách hlavy státu byla dne 27.4.2005 publikována tisková zpráva obsahující důvody odmítnutí podpisu pana prezidenta pod zákon na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Prezident současně zákon nevetoval. Zákon vyjde ve sbírce zákonu a bude účinný.

Pan prezident nicméně založil své rozhodnutí na věcně nesprávném zhodnocení situace. Ve zdůvodnění se dopustil celkem deseti ekologických a ekonomických (eko-) omylů:

1) Zlobí se, že zákon jde nad rámec směrnice, přitom závazek podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2010 sám podepsal ve Smlouvě o přistoupení ČR k EU.
2) Kárá autory, že podcenili cenu, která podle něj vede k hospodárnému využívání zdrojů, ale nezmiňuje, že cena neodráží vliv výroby elektřiny na životní prostředí.
3) Tvrdí, že spalování biomasy vede k podobným efektům jako spalování uhlí nebo ropy, ale neuvádí, že bioenergie na rozdíl od fosilních paliv nepřispívá ke klimatickým změnám.
4) Zpochybňuje termín obnovitelnosti, přitom definice obnovitelných a neobnovitelných zdrojů toto zpochybnění vyvrací.
5) Považuje výčet obnovitelných zdrojů za militantní ekologickou propagandu, přitom zákon kopíruje všeobecně akceptovanou definici ze směrnice 77/2001/EC.
6) Vyčítá zákonu, že nezahrnuje jadernou energii, ale ta není obnovitelným zdrojem.
7) Tvrdí, že nelze rozpoznat původ elektřiny, ale sám podepsal Energetický zákon, který označování původu elektřiny upravuje.
8) Tvrdí, že předkladatelé zákona nebyli schopni vyčíslit dopad na státní rozpočet, který bude v miliardách ročně, přitom podpora výroby elektřiny dle zákona nebude mít žádné požadavky na státní rozpočet a dokonce dojde ke zvýšenému výnosu z DPH.
9) Tvrdí, že produkce elektřiny z větrných elektráren se během pěti let zvýší 1551krát, ale podle expertních odhadů v důvodové zprávě zákona se zvýší 46,5krát.
10) Tvrdí, že zákon nemůže podepsat, protože jde o tragický omyl, ale nevidí přínosy obnovitelných zdrojů energie, které snižují emise skleníkových plynů + dalších látek, snižují závislost ČR na dovozu energií, jsou dlouhodobě jedinným známým nevyčerpatelným zdrojem a přispějí ke zvýšení kvality života občanů ČR.

Zůvodnění odmítnutí podpisu pana prezidenta je neprofesionální, nekompetentní, nevědecké, matematicky chybné, vychází z chybných postulátů a nesprávně vykládá zákon. Nikdo neupírá panu prezidentovi právo odmítnout podpis pod zákon, ale nelze ponechat bez povšimnutí argumentaci, která mate jak občany České republiky, tak členských států EU.

RNDr. Martin Bursík, spoluautor zákona na podporu obnovitelných zdrojů energie a exministr životního prostředí


Další články tohoto autora:
Martin Bursík

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku