Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.5.2005
Svátek má Blažena
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Pár poznámek o terorismu
 >EVROPA: Klaus debatovat nechce
 >DROGY: Mýty o legalizaci drog
 >MÉDIA: Česká televize vyráží do útoku
 >EVROPA: Hybášková jako Emanuel Moravec
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže III.
 >POLEMIKA: Hraje Radiožurnál dobrou hudbu?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tragické omyly Jany Hybáškové
 >ARCHITEKTURA: Technická památka - Šachta Michal
 >EVROPA: Euroústava aneb Z národů ač jsme různých...
 >ŠKOLSTVÍ: Nebožky "vošky" I
 >EKONOMIKA: Česká koruna opět pod hranicí 30 Kč za euro
 >PENÍZE.CZ: Nemravný ČEZ aneb Hrozí nám nákaza enronitidou?
 >SVĚT: Spravedlnost v indonéském stylu
 >PRÁVO: Vyvlastnění minoritních akcionářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
10.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Tragické omyly Jany Hybáškové
Jan Kovanic

V neděli o polednách se na ČT1 dohadovaly tři europoslankyně: Jana Hybášková, zvolená za Evropské demokraty, Zuzana Roithová, zvolená na domácí kandidátce KDÚ-ČSL a Jana Bobošíková, zvolená jako nezávislá za Nezávislé a nyní nezařazená.

Ukázalo se, že Jana Hybášková jako Evropská demokratka je vášnivou zastánkyní Evropské ústavy, avšak při její propagaci se dopouští tragických omylů. Posuďte sami:

Hybášková vypouští obvyklou proevropskou mlhu, když tvrdí, že ratifikovaný text není žádnou "ústavou" leč pouhopouhou "smlouvou o ústavě". Tak se onen textík vskutku jmenuje - v nadpisu. Ale hned v Části I , Hlavě 1, článku 1-I, bod 1 se jasně hovoří:

"Odrážejíc vůli občanů a států Evropy vytvářet společnou budoucnost, zakládá tato Ústava Evropskou unii, jíž členské státy svěřují pravomoci k dosažení společných cílů." V textu se i nadále častěji mluví o "ústavě" než o "smlouvě" - nicméně i tehdy v jednoznačném smyslu. Předložený text se ratifikací stane skutečnou ústavou - v nezměněné podobě, tedy i s řečmi o "smlouvě"... Vo co teda go?

Go vo to, aby občané byli zblblí, aby si mysleli, že schvalují jakousi nedokončenou Smlouvu, ze které teprve ona kýžená Ústava vznikne. Z komentářů na Psu plyne, že toto si skutečně myslí i někteří přívrženci eustavy...

Jana Hybášková dále tvrdí, že eustava "není zahraniční záležitostí", protože přece "jsme v Evropě". Jenže:
Český vyslanec při EU je zaměstnanec českého ministerstva zahraničí,
české texty eustavy rozšiřuje v Česku české ministerstvo zahraničí,
evropská informační kancelář v Rytířské je podřízena českému ministerstvu zahraničí
a sama eustava bude mít charakter mezinárodní smlouvy nadřazené českému právu.

Až potom, po přijetí eustavy, by měla vzniknout funkce evropského ministra zahraničí - a nepochybně též příslušného ministerstva. Ale zase jen proto, aby EU mohla žádat křeslo v Radě bezpečnosti a "hovořit jednotným a silným hlasem". Věci mezi jednotlivými zeměmi EU stále vyřizují ministerstva zahraničí, protože například Bavorsko je halt pořád ještě v zahraničí.

Protože však paní Hybášková toto jako bývalá zaměstnankyně našeho ministerstva zahraničí musí vědět, podezřívám ji, že její tragické omyly jsou spíše účelové dezinformace. Dezinformace není tak úplně lež, ale záludné použití pravdivých, polopravdivých a jen vyjímečně čistě lživých tvrzení v takovém kontextu, že jí lehce uvěříte a pokládáte ji pak za pravdu.

Hybášková hrozí, že pokud eustavu nepřijmeme tak, jak je, potom prý Francie a Německo uskuteční společný krizový scénář, po kterém bude Evropa ještě socialističtější. To je vskutku postup "so oder so": Buď přijmete eustavu s hrozbou návratu socialismu, nebo vám socialismus nadekretujeme rovnou. Pak ovšem nevím, proč se mluví o tom, že v EU konečně zavládne demokracie - když je nám upírána možnost nesouhlasit se základním dokumentem a když se nám dává na vědomí, že o celoevropských záležitostech budou stejně rozhodovat jen dvě nejsilnější země...

Není ovšem jisto, zda tato zaručená informace není opět tragickým omylem paní Hybáškové, když se přeci všichni představitelé EU, Francie a Německa dušují, že žádný "krizový scénář neexistuje"... A proč je nám potom tato (dez?)informace předkládána? Abychom raději navrhovanou eustavu přijali i s chlupama.

Jaká je ta evropská ústava? Jana Hybášková nás odkázala na webovou stránku Evropských demokratů, kde se dovíte, jaká - není. Ale o tom až někdy příště.

Psáno v Praze dne 9. května 2005


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku