Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.5.2005
Svátek má Alexej
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Plány EU zhatí naši vepři boubelatí
 >MÉDIA: Odpvěď čtenáři
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč má Francie schválit evropskou ústavu
 >UMĚNÍ: Picasso Érotique
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přehlídka prohledaného času
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže I.
 >SPOLEČNOST: Vzpomínka na Josefa Vágnera
 >ARCHITEKTURA: Američan v Praze
 >PSÍ PŘÍHODY: Letní počasí a bolavá záda
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 1. výročí vstupu České republiky do Evropské unie
 >PRAHA: Stručná zpráva o brutálním zákroku příslušníků VB
 >MEJLEM: Česká politika potřebuje naléhavě svěží vzduch
 >UKRAJINA: Nejbohatší muž na útěku
 >POEZIE: Básničky z SMS
 >PENÍZE.CZ: Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
3.5. ARCHITEKTURA: Američan v Praze
Zdeněk Lukeš

prof. Jan Hird Pokorný
knihovna

Vlastně Čechoameričan - prof. Jan Hird Pokorný vystavuje své práce v Galerii Jaroslava Fragnera. S profesorem Kolumbijské univerzity Pokorným jsem se potkal několikrát. Hádali byste mu tak 75, ale jemu je už přes devadesát (v květnu 91). Před třemi lety jsem ho a jeho paní doprovázel na Ještěd, kde si prohlédnul Hubáčkův hotel a televizní věž, byli jsme taky v liberecké fakultě architektury a v nové knihovně (o ní jsem psal zde).

Předtím jsme se setkali před pár lety v New Yorku, kde jsem viděl jeho pěkné úpravy domu Kressovy nadace (ta dává dohromady každý rok seznam nejvíce ohrožených památek a pomáhá pro ně hledat sponzory - na jejím seznamu jsou každoročně i stavby na našem území). Viděl jsem tam také Český dům - obrovský palác z XIX. století v Upper East Side poblíž Centrálního parku, dnes zchátralý a prázdný, který se má postupně opravit na náklady našeho státu. O jeho záchranu bojoval Pokorný léta. Zasloužil se také o umístění Meštrovičova pomníku A. Dvořáka v parčíku na Manhattanu. A ještě o něco dřív - někdy v polovině 90. let - jsme se viděli na Pražském hradě, kde v bílém obleku prolézal rozpálený krov Belvedéru, kam vylezl jako kamzík po žebříku.

Pokorný zachránil manhattanský přístav - dnes prvořadou atrakci, když dosáhl toho, aby se v této partii poblíž Wall Street nestavěly mrakodrapy. Opravil litinový přístav Battery a mnoho dalších budov. Léta byl členem newyorské památkové komise. A ještě dřív, jak jdeme račí cestou v čase zpět, projektoval hezké moderní budovy škol a knihoven amerických univerzit. Do USA přišel před válkou. Ale ještě po studiích na ČVUT stačil na Vysočině v roce 1938 postavit chatu na Sykovci.

Teď byl ale pan profesor v Praze, aby převzal čestný doktorát, cenu Grand prix a otevřel svou výstavu. Je dobře, že jsme na něj tady nezapomněli! Všechny výše zmíněné projekty a mnohé další tedy najdete na pražské výstavě, k níž vyšel taky pěkný katalog. Na obrázcích je knihovna newyorské státní univerzity ze 70. let a sám pan profesor s manhattanským přístavem v pozadí. Je to starší fotka, ale ujišťuju vás, že vypadá pořád stejně.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku