Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.5.2005
Svátek má Zikmund
  Výběr z vydání
 >EVROPA: ČR v EU - rok manželství po delší známosti
 >SVĚT: Výstřely i dnes mění svět
 >EVROPA: Útok na Ústavu EU zleva (1.)
 >EKOLOGIE: Tvůrce zákona na podporu OZE na sebe prozradil fatální diletantství
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pálení čarodějnic
 >GLOSA: Jan Bohumír Francovka Kato
 >EVROPA: V případě fancouzského "ne" se ratifikace nezastaví
 >MIMOCHODEM: V pasti
 >PSÍ PŘÍHODY: Statečnost zůstala doma
 >POČÍTAČE: Apple útočí pomocí nového kvalitního operačního systému
 >POLITIKA: Atentát na ministra a vládní koalici
 >MEJLEM: Otevřený dopis pražskému primátorovi MUDr. Pavlu Bémovi
 >ÚVAHA: Občan a bída politiky
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Internetový Památník čs. legií „Čestná vzpomínka“
 >PENÍZE.CZ: Jak funguje investiční životní pojištění III.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
2.5. EKOLOGIE: Tvůrce zákona na podporu OZE na sebe prozradil fatální diletantství
Ivan Brezina

Prezident Václav Klaus minulou středu odmítl podepsat zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Své rozhodnutí odůvodnil velmi racionálními argumenty. O dva dny později na prezidenta nebývale ostře zaútočil člen předsednictva Strany Zelených Martin Bursík, který coby poradce ministra životního prostředí zákon připravoval. Na tiskové konferenci v Evropském domě v pátek zveřejnil přehled údajných deseti prezidentových omylů.

Bursíkův útok nestojí za podrobnější analýzu, ale nanejvýš za pobavený úsměv. I čtenář, který problematiku OZE podrobně nesleduje, totiž při zběžném a povrchním čtení snadno odhalí, že spolutvůrce zákona je v oblasti energetiky naprostým diletantem. Bursík to na sebe prozrazuje hned dvakrát, takže nemůže jít o omyl či přeřeknutí. V bodě číslo 4 mluví o " zdrojích, které jsou závislé na omezených zdrojích, jako jsou fosilní paliva a energie jaderné fúze". V bodě číslo 6 pak doslova uvádí: "Jaderná energie není obnovitelnou energií, jaderná fúze je závislá na omezených zdrojích." Poradce ministra životního prostředí má informační mezery na úrovni učiva druhého stupně základní školy: všechny jaderné elektrárny světa totiž využívají energii jaderného štěpení. Přes několik desetiletí intenzívních výzkumů nemá dosud lidstvo k dispozici žádný zdroj pracující na principu jaderné fůze. Martin Bursík si evidentně myslí opak. V tom případě se ovšem nelze divit, že zákon na podporu OZE, který pomáhal připravit, je legislativním a odborným zmetkem. Zákon poškodí českou přírodu, zdeformuje tržní prostředí a z kapes českých spotřebitelů zbytečně vytáhne osm milliard korun ročně. Pomůže jen několika spekulantům, kteří se s Bursíkovou pomocí svezou na vlně ideologické podpory OZE za každou cenu.

Tragikomický výstup poradce ministra životního prostředí je jen dalším výmluvným dokladem, že zastánci OZE ignorují realitu, vědecká fakta a přírodní zákony.


Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku