Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.5.2005
Svátek má Zikmund
  Výběr z vydání
 >EVROPA: ČR v EU - rok manželství po delší známosti
 >SVĚT: Výstřely i dnes mění svět
 >EVROPA: Útok na Ústavu EU zleva (1.)
 >EKOLOGIE: Tvůrce zákona na podporu OZE na sebe prozradil fatální diletantství
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pálení čarodějnic
 >GLOSA: Jan Bohumír Francovka Kato
 >EVROPA: V případě fancouzského "ne" se ratifikace nezastaví
 >MIMOCHODEM: V pasti
 >PSÍ PŘÍHODY: Statečnost zůstala doma
 >POČÍTAČE: Apple útočí pomocí nového kvalitního operačního systému
 >POLITIKA: Atentát na ministra a vládní koalici
 >MEJLEM: Otevřený dopis pražskému primátorovi MUDr. Pavlu Bémovi
 >ÚVAHA: Občan a bída politiky
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Internetový Památník čs. legií „Čestná vzpomínka“
 >PENÍZE.CZ: Jak funguje investiční životní pojištění III.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
2.5. POČÍTAČE: Apple útočí pomocí nového kvalitního operačního systému
Ruda Blažek

Apple v předposlední dubnový den publikoval novou verzi svého operačního systému Mac OS X 'Tiger', který v reálném čase udržuje databázi (index) slov a jiných vlastností souborů na disku. Tento index umožňuje bleskové vyhledávání souborů obsahujících žádané slovo či jiná kritéria (datum atd). Vyhledávání je vestavěno do systému a podporuje nejen textové soubory, ale i formáty MS Word, PDF a mnoho jiných.

Často používaná vyhledávací kritéria lze uložit na disk jako 'dynamický folder' (složku), který se tváří jako normální folder, ale automaticky se mu upravuje jeho obsah dle toho, zda nové ukládané soubory kdekoliv na disku odpovídají vyhledávacímu kritériu. Takže, dynamický folder vyhledávající slova 'Neviditelný' a 'Pes' a rok 2005 bude vždy obsahovat všechny Psa zmiňující dokumenty z roku 2005.

Je to hodně velká změna v používání počítače, dle některých odborníků snad revoluční. Kolem 'Tygra' je dost poprask ve světových médiích. Pokud se tedy slovo poprask dá použít na počítačové technologie. Některé publikace trvdi, že Mac OS X Tiger je schopnostmi nejméně 18 měsíců před MS Windows, které prý budou mít dost práce s udržením kroku. Mac OS X je totiž navíc uživatelsky velmi přívětivý, téměř 100% stabilní a bezpečný (i dle mé zkušenosti). Mac OS X je totiž založený na super robustním operačním systému unix (podobně jako linux a stanice Sun) a tudíž běží měsíce bez restartovani a hůře se pro něj píší viry. Zatím žádné viry pro Mac OS X neexistují (ťuk ťuk na dřevo).

Jedná se o 'unix s lidskou tváří', který se hodí jak pro odborníky, tak i pro běžné uživatele. Již dnes se hodně používá v USA, Německu a Japonsku nejen v tradičním grafickém průmyslu, ale hlavně i ve vědeckém výzkumu (např. genetika), kde jsou populární PowerMac G5 s duálními 64bitovými processory. Příjemné a srozumitelné uživatelské prostředí systému je vhodné i pro běžné uživatele potřebující email, web a MS Office. Pro ně jsou určeny i 'přibalené' snadno ovladatelné programy na zpracování a archivaci digitálních fotografií, tvorbu video filmů a disků DVD, či nahrávání vlastní hudby v domácím zvukovém studiu (iPhoto, iMovie, iDVD, GarageBand).

Pro průmyslové aplikace se hodí hodí verze Mac OS X Server, servery XServe a disková pole XServe RAID (obojí v provedení 'rack mounted', 1U a 3U), které začínají pomalu pronikat do průmyslu informačních technologií. S jejich pomoci bylo vytvořeno již několik cenově výhodných cluster supercomputers, včetně 7. nejrychlejšího super počítače na světě, který byl postaven v Terascale Computing Facility na Virginia Tech University v USA a který dosahuje výkonu 12.25 teraflops (tera floating point operations per second).

Zdá se, že Apple s Mac OS X přechází do skutečně ofenzívy proti Windows a PC na úrovni uživatelských počítačů i serverů. Akcie Apple již delší dobu vytrvale stoupají a jsou senzací burzovního trhu. Tohoto úspěchu Apple dosáhl pomoci mp3 přehrávačů iPod, které ovládají přes 80% trhu, a pomocí laciných Mac Míní za $499. Počítače Apple dnes již nejsou dražší než jiné značkové počítače.

Dnes Apple útočí pomocí nového kvalitního operačního systému.

Ruda Blažek

Matematik používající Mac OS X na výzkum i zábavu.
Los Angeles, California.


Další články tohoto autora:
Ruda Blažek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku