Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.5.2005
Svátek má Alexej
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Plány EU zhatí naši vepři boubelatí
 >MÉDIA: Odpvěď čtenáři
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč má Francie schválit evropskou ústavu
 >UMĚNÍ: Picasso Érotique
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přehlídka prohledaného času
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže I.
 >SPOLEČNOST: Vzpomínka na Josefa Vágnera
 >ARCHITEKTURA: Američan v Praze
 >PSÍ PŘÍHODY: Letní počasí a bolavá záda
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 1. výročí vstupu České republiky do Evropské unie
 >PRAHA: Stručná zpráva o brutálním zákroku příslušníků VB
 >MEJLEM: Česká politika potřebuje naléhavě svěží vzduch
 >UKRAJINA: Nejbohatší muž na útěku
 >POEZIE: Básničky z SMS
 >PENÍZE.CZ: Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
3.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč má Francie schválit evropskou ústavu
Jan Kovanic

Francouzský prezident Jacques Chirac, podporovaný dalšími vládními politiky, zahájil před dvěma týdny kampaň za schválení evropské ústavy. Nastupoval do boje v době, kdy třináct po sobě jdoucích výzkumů veřejné mínky dávalo trvale výsledek NE!, vyslovený až 58 % nespokojenců.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso nato označil tábor odpůrců Evropské ústavy podle deníku Liberation a agentury ANSA za průměrný, šovinistický a populistický. (Tentokrát nehovořil výlučně o šovinistických Češích, Holanďanech, Dánech nebo Britech, měl na mysli šovinistické Francouze.)

Po dvou týdnech, a dalších sedmi nepříznivých průzkumech, prý konečně jeden průzkum zvrátil trend a nyní by mělo eustavu schválit 52 % Francouzů (přesněji - Francouzů v Alsasku). Takto přesvědčují své voliče protišovinističtí a humanističtí francouzští politici, aby řekli v referendu eustavě své ANO!:

Ministr vnitra Dominique Villepin: "Tato smlouva má francouzský punc. Obsahuje prvky, které nám v budoucích letech umožní bránit naši vizi Evropy."

Předseda strany UMP Nicolas Sarkozy: "Souhlasem s ústavou umožníme, aby náš hlas ve světě byl silnější. Bude to společný hlas pětadvaceti zemí..." Čí že hlas? Ve Štrasburku pak upřesnil: "Pokouším se vysvětlit Francouzům, že Francie má první místo v Evropě."

Vládní mluvčí Jean-Franćois Copé: "Hlasovat pro ústavu znamená přiklonit se k francouzskému modelu a odmítnout anglosaský či polský model."

Nejjasněji se vyjádřil ministr spravedlnosti Dominique Perben: "Konečně jsme dospěli k Evropě a la Franćaise, na což jsme tak dlouho čekali. Tato ústavní smlouva je prodloužená ruka Francie. Je to Evropa napsaná francouzsky."

Vlastní kampaň odstartovala Chiracovou diskusí se studenty. Ti se báli, že je eustava příliš liberální. Prezident je uklidňoval: "Logika té ústavy vůbec není liberální. V celé řadě základních principů jsou tam naopak zakotveny naše sociální hodnoty, hodnoty, na kterých lpíme." Chirac dále levicové studenty uklidňoval ujišťováním o "sociálním charakteru" evropské ústavy.

Také pravil: "Humanistická Evropa se musí zorganizovat a řídit pevnými pravidly, aby mohla prosadit své hodnoty. Tam, kde nejsou pravidla, chybí pevná organizace a také potřebná síla, a tato pravidla má zavést právě evropská ústava."

A aby nebylo mýlky, co se míní tou "humanistickou Evropou", upřesnil:

"Francie musí bránit své zájmy, svou pracovní sílu a svoji moc."

Tak už konečně víme, proč má být evropská ústava schválena Francouzi.

A proč by s ní neměl souhlasit žádný jiný Evropan.

Psáno v Praze dne 2. května 2005


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku