Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 4.5.2005
Svátek má Květoslav
  Výběr z vydání
 >DOKUMENT: Prezident odpověděl Lubomíru Zaorálkovi
 >SPOLEČNOST: Rudý týden
 >EVROPA: Pane prezidente, omluvte se!
 >SPOLEČNOST: Spravedlnost v rukách politiků
 >EVROPA: První rok v EU - je co slavit?
 >PRAHA: Letecký festival a výlet do oblak
 >POČÍTAČE: Jak je možné, že MS tak zaostává za Apple?
 >KNIHA: Pokus o recenzi
 >FILM: Divoká procházka dějinami
 >HISTORIE: V těžkých dobách – Doslov
 >MÉDIA: Virtuální realita po česku
 >KNIHA: Nejobsáhlejší pojednání o pražském povstání
 >PENÍZE.CZ: Chcete zhodnotit peníze strukturovanými produkty?
 >POLITIKA: Plány EU zhatí naši vepři boubelatí
 >MÉDIA: Odpvěď čtenáři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
4.5. POČÍTAČE: Jak je možné, že MS tak zaostává za Apple?
Ruda Blažek

Já si myslím, že to je mentalita lidí ve firmě a setrvačnost starých projektů. A neochota používat osvědčené technologie, ale snaha vše vyrábět ve vlastní firmě.

Příkladem je sama historie Mac OS X (čte se 'ten', nikoliv 'eks') a nedávné problémy Apple. Starý Mac OS (verze 7 až 9) stál za úplně starou bačkoru a u Apple to nemohli přepsat, ani kdyby se zbláznili. Zkoušeli to několik let, projekt 'Copland' se prostě nepodařilo dokončit. Takže museli nakonec koupit nějaký jiný operační systém.

Uvažovali o BeOS, ale nakonec koupili NeXTstep i s firmou NeXT Software, Inc. Ten systém je založený na FreeBSD unixu a používá mnoho technologií z komunity Open Source. Na oplátku Apple do Open Source projektu vrací své změny a vylepšení projektu, které používá. Celá vrstva Mac OS X mimo uživatelské prostředí a příslušné knihovny je Open Source. Je to projekt Darwin, který se dá přirovnat operačnímu systému Linux, a dá se používat nejen na počítačích Apple, ale i na běžných PC počítačích s procesory Intel.

Důležité je i to, že Apple koupil firmu NeXT i s jejími lidmi, kteří nakonec (možná překvapivě) převzali vedení celého Apple, takže stará firma Apple už neexistuje. Vývoj software i hardware je řízen lidmi z NeXT (Steve Jobs je CEO, Rubinstein vedl vývoj hardware, nedávno odešel; Tevanian vede vývoj software, nyní myslím jen systémového).

Navíc najali nejlepší lidí z průmyslu jak na vývoj software (například zakladatel projektu FreeBSD Jordan Hubbard), tak i na design počítačů (zevnitř i vně) i na design uživatelského prostřední. Není totiž možné, aby programátor vyvíjel mimo software i metody, jak se má používat a vytvářet uživatelské prostředí. To by pak dopadlo jako např. linux, který se hodí hlavně pro softwarové inženýry.

Je zajímavé, že dodnes je znát, které aplikace píší lidé že starého Apple teamu. Je to nemoderní programování 'těžkou rukou', kde se místo používání průmyslových standardu vše programuje ručně, trošku i pomocí 'spagetti' stylu...

Apple je prostě firma, která má peníze na najmutí těch nejlepších lidí a která je dostatečně malá na to, aby jim dala svobodu dělat věci tak, jak považují za nejlepší. A navíc dostatečně malá na to, aby se teamy mezi sebou domluvily. A v neposlední řadě je to CEO Steve Jobs, který je možná drasticky šéf, ale je velmi inteligentní a nesnese kvalitu menší než perfektní. Neváhá vyrazit lidi s prototypem ze dveří, aby začali vývoj od píky, jen proto, že motherboard vypadá ošklivě a komplikovaně. Inteligentní design je totiž elegantní...

Shrnutí odpovědi na otázku: Myslím, že MS má velikou setrvačnost a komunikační problém mezi teamy. Navíc, nedaří se mu zlomit zvyky starých programátorů a je zatížen vlastní minulostí. V neposlední řadě totiž již delší dobu krvácí kvůli zalepování bezpečnostních problémů ve Windows XP. Apple se tomuhle vyhýbá právě používáním technologií z komunity Open Source, tedy i FreeBSD unix, na kterém je založena stabilita a bezpečnost systému MacOS X.

Projekt Darwin je na Apple: developer.apple.com/darwin
Zajímavé jsou především odkazy na Open Source projects v menu na levé straně.

Ruda Blažek

Matematik používající Mac OS X na výzkum i zábavu
Los Angeles, California


Další články tohoto autora:
Ruda Blažek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku