Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 4.5.2005
Svátek má Květoslav
  Výběr z vydání
 >DOKUMENT: Prezident odpověděl Lubomíru Zaorálkovi
 >SPOLEČNOST: Rudý týden
 >EVROPA: Pane prezidente, omluvte se!
 >SPOLEČNOST: Spravedlnost v rukách politiků
 >EVROPA: První rok v EU - je co slavit?
 >PRAHA: Letecký festival a výlet do oblak
 >POČÍTAČE: Jak je možné, že MS tak zaostává za Apple?
 >KNIHA: Pokus o recenzi
 >FILM: Divoká procházka dějinami
 >HISTORIE: V těžkých dobách – Doslov
 >MÉDIA: Virtuální realita po česku
 >KNIHA: Nejobsáhlejší pojednání o pražském povstání
 >PENÍZE.CZ: Chcete zhodnotit peníze strukturovanými produkty?
 >POLITIKA: Plány EU zhatí naši vepři boubelatí
 >MÉDIA: Odpvěď čtenáři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
4.5. DOKUMENT: Prezident odpověděl Lubomíru Zaorálkovi
Václav Klaus

Prezident republiky Václav Klaus zaslal dne 3. května Lubomíru Zaorálkovi jako odpověď na nedávnou výzvu k diskusi dopis tohoto znění:

Vážený pane předsedo,

obdržel jsem Vaši reakci na můj dopis z 22. dubna a musím říci, že jsem na pochybách, zda jste můj dopis četl dostatečně pozorně.

Už Vaše věta, že krajina, kterou popisuji, není zemí, ve které žijete, se vůbec k mému dopisu nevztahuje. Nepopisoval jsem žádnou krajinu, tím méně krajinu naší země. Pouze jsem se pozastavil nad konkrétními slovy, kterými jste otevřeně podpořil výroky dvou poslanců Evropského parlamentu o mé osobě.

Zřetelně jsem zdůraznil, že mi nevadí kritika mých názorů, neboť polemiku a třeba i konfrontaci vítám. Nejsem nijak přecitlivělý a patnáct let v politice jsem určitě nepatřil mezi "hájené tvory." Výroky obou poslanců však nebyly polemikou. Nebyly ani antitezemi mých tezí. Jejich skandálnost spočívala v něčem jiném. Pánové poslanci nazvali mé názory lživými, pohoršovali se nad samotným faktem, že nesouhlasím s tzv. smlouvou o evropské ústavě, snažili se napomínat reprezentanta jiného státu s tím, že veřejným hlásáním svých názorů škodí své zemi. A dokonce prezidentu jiného státu dávali ultimativní diktát a vyzvali jej kvůli jeho zcela legitimním názorům k demisi.

Jsem rád, že už 15 let nežijeme v poměrech, kdy byl přípustný pouze jeden názor. Oba poslanci ale tvrdí, že přípustné je ústavní smlouvu pouze hájit. Proti mým argumentů nestavěli argumenty své, nevyvraceli jednotlivá má tvrzení. Snažili se jim legitimitu upřít, a to je něco zcela jiného.

Evropu a Evropskou unii nečeká jen jedna předem určená budoucnost. Budoucností je mnoho a musíme o nich diskutovat, ne se vzájemně zastrašovat a umlčovat. Mrzí mě, že hranici mezi polemikou a ostrakizací necítíte. Vážně byste považoval za správné, pokud by si český poslanec Evropského parlamentu udělal na půdě této instituce a s podporou jejího vedení tiskovou konferenci, kde by napadl kupříkladu francouzského prezidenta za jeho kampaň ve prospěch "Evropské ústavy", obvinil ho, že škodí Francii, a vyzval ho k odstoupení, pokud "Evropská ústava" ve francouzském referendu neprojde?

Ve svém dopise navrhujete nechat opadnout vášně a vystřídat je argumenty. Svými veřejnými výroky jste ale podpořil právě vášně a tím debatu argumentů zpochybnil. A v této linii svou písemnou reakcí dále setrváváte.

Za sebe Vám sděluji, že dál povedu debatu o skutečném obsahu "Evropské ústavy", že budu dál veřejně hlásat své názory na evropskou integraci a že také nebudu své oponenty vystavovat mimo hru a upírat legitimitu jejich názorům. Chci věřit, že to budete dělat také.

S pozdravem

Václav Klaus


Další články tohoto autora:
Václav Klaus

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku