Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.5.2005
Svátek má Radoslav
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Ať žije TV a pracující inteligence!
 >SPOLEČNOST: Vepřín, koncentráky a falešná morálka
 >MÉDIA: Tomáš Feřtek – novinář, nebo aktivista?
 >POLEMIKA: Proč Jahn?
 >PENÍZE: Rovná daň je výhodná pro důchodce
 >SPOLEČNOST: Otevřený dopis ministru obrany ČR, vládě ČR a Parlamentu ČR
 >POLITIKA: Bláznivá hra na moc
 >SPOLEČNOST: Čeští zelení a marihuana
 >INTERNET: Elektronický podpis nalomen kolizí haše
 >POVÍDKA: Pálení čarodějnic
 >POEZIE: Nikoho nezabije!
 >AUTOMOBILY: Pozvánka do Roztok
 >PENÍZE.CZ: Dobrý obchodník musí umět ovládat své ztráty
 >EVROPA: Pájejte bez olova!
 >TEROR: Knižní trh v nových podmínkách

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
6.5. POLEMIKA: Proč Jahn?
Jakub Vosáhlo

Minulý týden jsem na Psu zveřejnil svůj článek o loutkovém vicepremiéru Martinu Jahnovi. Psal jsem v něm o složité pozici ekonomického místopředsedy Martina Jahna v nové vládě a spíše na okraj jsem se zmínil o jeho renomé mezi ekonomy. A právě na tuto víceméně marginální poznámku mířilo nejvíc komentářů. Nepovažoval jsem toto tvrzení za hlavní téma svého článku, a proto jsem ho vyjádřil poněkud zkratkovitě. Množství reakcí mě ovšem donutilo vyjádřit se k němu obšírněji.

Trvám na tom, že Martin Jahn je nejrenomovanějším z „ekonomických expertů“ v naší současné vysoké politice. To ovšem nevypovídá ani tak o jeho schopnostech, ale spíše o schopnostech dalších „expertů“ (bohužel se nedá užít výrazu „ekonomů“). Nikdy bych si netroufl tvrdit, že Martin Jahn je horkým favoritem na Nobelovu cenu za ekonomii, ale troufám si tvrdit, že absolvent VŠE, několika relativně prestižních západních kursů a bývalý šéf CzechInvestu má mezi ekonomy rozhodně větší renomé než právník nebo zemědělský inženýr. Samozřejmě že jsou u nás i ekonomové o dvě třídy lepší než Jahn, jenže problém je, že v politice jsou spíše ti o dvě třídy horší. Martinu Jahnovi oproti nim nelze upřít, že vždy mluví k věci (zatímco když spustí ministr financí Sobotka, je z toho většinou zcela argumentů prosté řečnické cvičení) a nikdy ho nepostihl lapsus v podobě Sobotkovy legendární Lafferovy křivky. Všude jinde by to byl základní předpoklad politické kariéry, jenže u nás je to významná komparativní výhoda oproti ostatním, kteří toho nejsou schopni.

Dovedu pochopit, že po čerstvé zkušenosti s Grossovou politikou čtvrté cenové skupiny mají někteří lidé sklon idealizovat si období vlády Vladimíra Špidly, ale měli bychom si občas vzpomenout také na vrcholně trapná vystoupení hlavních garantů ekonomické politiky vlády, PhDr. Špidly a JUDr. Sobotky (Zdroje tu jsou - vzpomínáte?). Jahn jistě nepatří do ranku nejuznávanějších světových ekonomů, ale nikdy nepůsobí trapně - což mezi našimi ekonomickými experty rozhodně není samozřejmostí. A právě to zakládá jeho renomé nejlepšího ekonoma naší politiky. Na otázku „Proč Jahn?“ tedy odpovídám: Protože je mezi našimi slepými „ekonomickými experty“ jednookým králem. A díky bohu za něj.
Další články tohoto autora:
Jakub Vosáhlo

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku