Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 5.5.2005
Svátek má Klaudie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Pájejte bez olova!
 >TEROR: Knižní trh v nových podmínkách
 >POLEMIKA: Opatrně s Marií Benešovou
 >PRÁVO: "Genocida" minoritních akcionářů v poslanecké sněmovně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dotační nářek
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže II.
 >KNIHA: O putování a bitvách od Normandie po Berlín
 >SVĚT: Keith Idema, takový nižší chlap
 >PSÍ PŘÍHODY: Co si povídal Bart s Iris
 >K OSVOBOZENÍ: Chvála jara
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tenkrát na Pražačce
 >NÁZOR: Jonášová, Klaus a zákon o OZE
 >ZÁBAVA: Laura Bush je opravdu upovídaná
 >PENÍZE.CZ: Jak funguje investiční životní pojištění IV.
 >EKONOMIKA: Fed zvýšil sazby

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
5.5. PRÁVO: "Genocida" minoritních akcionářů v poslanecké sněmovně
Pavel Kuthan

Rozumní senátoři zamítli lobistický návrh poslance Doležala ve věci tzv. squeeze-out resp. vyvlastění minoritních akcionářů, který by měl novelizovat obchodní zákon a dát možnost majoritním akcionářům nuceně vykoupit soukromý majetek minoritních akcionářů za znaleckých posudků stanovených znalcem, vybraným majoritním akcionářem.

Je vidět , že podstatně více než poslanci čtou navržené zákony a dávají si je do souvislostí s jinými zákony a jejich dopady na občana. Návrh nejen že je v rozporu s Všeobecnou deklarací lidských práv čl.17, ale i se základní listinou práv a svobod čl.11. Už to, že u nás platí zákon 220 p. OZ, je pro minoritní akcionáře v přímém rozporu se jmenovanými zákony, natož potom návrh poslance Doležala.

Bohužel, často jsou znalecké posudky zmanipulované a cena neodpovídá skutečnosti, neboť je mnoho metod, kterými se dá společnost posuzovat. Často si znalec dá do závěru posudku větu, že posudek vypracoval na základě předložených dokumentů, ale už nikdo nedokáže, jaké dokumenty společnost vlastně jaksi zapomněla předložit. Takový postup je znám při fúzích, kde naprosto bezcenná společnost je výrazně nadhodnocena, ale má v ní účast majoritní vlastník, ať už sám či přes prostředníky a společnost, se kterou se má fúzovat, je znaleckým posudkem znehodnocena. Tím se velmi rozmělní podíl minoritních akcionářů, klesne na ceně a nyní, podle Doležalova návrhu, je ještě jednou okradou při nuceném vyvlastnění.

Nikdo už se v onom návrhu nezabývá tím, že by to měl být kupříkladu znalec schválený KCP, že by podnik měl být oceněn jen jednou určitou metodou s odpovídající cenou pro akcionáře. I sami senátoři definovali tento návrh jako velmi tvrdý, jdoucí za rámec EU. S podivem je, že i komunisté tento návrh vytlačování minoritních akcionářů ze společností vesměs odmítají.

Doležal svůj návrh podává údajně proto, že je nutná koncentrace vlastnictví a je nutno čelit situacím, kdy minoritní akcionáři žalobami maří důležitá rozhodnutí firmy. Už takto vyřčená věta zapáchá nejen lobismem. Pozapomněl totiž zdůraznit, že některé valné hromady neprobíhají v souladu se zákonem a tzv. důležitá rozhodnutí firmy a jejich návrhy na valných hromadách jsou často v přímém rozporu nejen s obchodním zákonem, ale i trestním. Minoritní akcionáři se totiž již naučili bránit svůj soukromý majetek proti rozkradení a tunelování. Odvolávají se k soudům, ty jim dávají za pravdu a maří svým rozsudkem bezprávná rozhodnutí z valných hromad, kde je majoritní akcionář prosazuje. Takže ne, že minoritní akcionáři maří „důležitá rozhodnutí“, ale soudy svými spravedlivými rozsudky.

Kdo stojí za poslancem Doležalem v pozadí z lobistických kruhů? Kolik je vlastně cena za likvidaci drobných akcionářů ve společnostech? Proč se rychle přidává k ovlivňovaní sněmovny i poslanec Kraus? Opět podivná náhoda, že?

Nikdo si totiž neuvědomuje, že tímto návrhem zničí nejen důvěru lidí v investice do akcií na českém kapitálovém trhu a RMS, ale že dává jasný signál všem potencionálním investorům ze zahraničí, kteří by chtěli umístit své investice u nás na kapitálových trzích, že by mohli přijít o svůj majetek „ohodnocený našimi odbornými znaleckými posudky “ velice rychle. A to výrazně pod cenou akcie nejen tržní, ale i nákupní.

Věc je o to závažnější, že dnes již za mrzkých úroků ČNB, která stále snižuje úrokové sazby a ovlivňuje tak kurz koruny ve prospěch vývozců na úkor střadatelů, se snaží zhodnotit své úspory přes 15000 domácích investorů. Ty si každý rozvinutý kapitálový trh ve světě hýčká jejich ochranou práv , ať už nesrovnatelnou úrovní KCP v porovnání s naší, nebo zákony na poli obchodním, které by zamezily podobným praktikám vyvádění majetku ze společností, které jsou naprosto běžné u nás.

My postupujeme naprosto směrem opačným, kdy se snažíme podobnými návrhy každou aktivitu občana v zárodku ihned potlačit, aby mu nezbylo nic jiného, než své úspory nechat nakusovat inflací v bance. Nebo se obrátit se svou investicí do zahraničí a do fondů.

Poslanci přehlasovali názor senátorů. Není se čemu divit, když poslanecká sněmovna více žije předčasnými volbami a možností přijít o své místa poslanců, než aby se zabývala okradením občanů. Zase byl podobný zkorumpovaný návrh zákona nalepen na zákon o urychlení zápisů do obchodního rejstříku, takže poslanci mají zase alibi, že volili menší zlo. Jako když přidávali své platy za podobné praxe senátora Kubery. Opět z ODS. Třeba Ústavní soud bude mít více pochopení pro spravedlnost než naše poslanecká sněmovna a návrh zákona v souladu se zákony mezinárodními zamítne při podání ústavní stížnosti nebo podobný pocit zodpovědnosti bude mít prezident vůči svým občanům, které při svých volbách, kdy vedl ODS, vtáhl do kupónové privatizace, aby je o několik let později poslanec stejné strany nechal okrást podobným dodatkem.

Pavel Kuthan st.
Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku