Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 5.5.2005
Svátek má Klaudie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Pájejte bez olova!
 >TEROR: Knižní trh v nových podmínkách
 >POLEMIKA: Opatrně s Marií Benešovou
 >PRÁVO: "Genocida" minoritních akcionářů v poslanecké sněmovně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dotační nářek
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže II.
 >KNIHA: O putování a bitvách od Normandie po Berlín
 >SVĚT: Keith Idema, takový nižší chlap
 >PSÍ PŘÍHODY: Co si povídal Bart s Iris
 >K OSVOBOZENÍ: Chvála jara
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tenkrát na Pražačce
 >NÁZOR: Jonášová, Klaus a zákon o OZE
 >ZÁBAVA: Laura Bush je opravdu upovídaná
 >PENÍZE.CZ: Jak funguje investiční životní pojištění IV.
 >EKONOMIKA: Fed zvýšil sazby

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
5.5. NÁZOR: Jonášová, Klaus a zákon o OZE
Petr Vlasák

Prezident Klaus nepřipojil svůj podpis k zákonu o obnovitelných zdrojích energie (OZE) nikoli jen z důvodů, které cituje Kateřina Jonášová ve svém příspěvku Politici jsou rozumní, černá je bílá a lež je pravda (LN 4.5.2005). Na osobních stránkách prezidenta Klause je důvodů, proč zákon nepodepsal, uvedeno víc a zásadnějších.

Jonášové rozumím a souhlasím s ní ve chvíli kdy kritizuje Bushe, Blaira, Pecinu, zřejmě i Grebeníčka, Grosse, Paroubka a mnoho dalších. Ale ve své kritice Prezidenta Klausa podléhá módnímu stylu "nejlehčí mediálně vděčné" kritiky tzn. bum do čepice větrníky na štítech jinak krásných zdravých Krušných (ano trefný název) hor. Ne, to není důvod ne-podepsání. Zákon vstoupí i tak v platnost, čemuž příliš nerozumím. Prezident podle platné ústavy podepisuje zákony. Má právo zákony vetovat a vracet tím k přepracování nebo přehlasování sněmovnami. Ale rovněž může zákon nepodepsat, což nemá fakticky žádný vliv, jen možnost či právo a výhoda presentovat svůj názor na veřejnosti.

Prezidentovu názoru na Zákon o OZE rozumím. Studoval jsem ekonomii na vysoké škole a dlouhá léta v ekonomickém či obchodním sektoru pracoval. Učení tehdy bylo silně pod vlivem marxistických teorií, ale na začátku 80. let 20. století už nikdo těmto teoriím nevěřil. Bylo naprosto zřejmé, že socialistická ekonomika marx-leninsko-gottwaldovského typu se dříve či později zhroutí. Zpět k OZE, zákon skutečně podivně zkroutí existující trh s energiemi. Navíc prováděcí vyhlášky vytvoří řadu umělých kategorií, která nejenže trhu nepomůžou, ale spíš ho budou brzdit. Nic nebude pořádně fungovat. Ruce si budou mnout někteří z průmyslníků a podnikatelů v oboru, jiní budou brečet, psát na všechna možná místa včetně novin a stěžovat si. Vše zaplatí a nejvíc zabrečí tak zvaný daňový poplatník. Pro člena dozorčí rady ČEZu (i bývalého) půjde opravdu o almužnu. Ale těch moc není.

Ano, obava, že zákon o OZE napáchá škody, je opravdu reálná.


Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku