Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.5.2005
Svátek má Ctibor
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Spravedlnost v indonéském stylu
 >PRÁVO: Vyvlastnění minoritních akcionářů
 >EVROPA: Útok na Ústavu EU zleva (2.)
 >NÁZOR: Tuneláři z Bystřice
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pomoc! Pomoc! A pomoc stála zády
 >MIMOCHODEM: Mír v Lysolajích
 >FOTOREPORTÁŽ: Bitva o Český rozhlas
 >HISTORIE: 8.května 1945 zvítězily pouze Spojené státy a Stalin
 >PSÍ PŘÍHODY: Den začal šťastně
 >ÚVAHA: Zapadákov, zapadákov, Seattle
 >FEJETON: Drobečky
 >SPOLEČNOST: Pravda ve filozofii, u soudu a ve veřejném mínění
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Dvojí metr Policie ČR
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Genofondové sbírky Botanického ústavu AV ČR
 >PENÍZE.CZ: Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
9.5. NÁZOR: Tuneláři z Bystřice
Robert Vašíček

Tunelování je v českých zemích neodmyslitelně spjato s devadesátými léty. Když Platón snil o ideální obci, vymyslel si ideální politiky, bez kterých obec fungovat nedokáže. Uplynulo pár tisíc let a jako z pohádky se vynořil starosta, který netuneluje, neprodává obecní majetek za pakatel a nerozdává svým kamarádům podezřele výhodné smlouvy. Nepíšu o Stínadlech a Mirku Dušínovi, řeč je o bývalém bystřickém starostovi Josefu Novotném. Ten byl dlouhých deset let starostou Bystřice nad Pernštejnem.

V době, kdy se jinde tunelovalo a vytvářely se dluhy tak veliké, že některé obce dnes skončily v konkurzu, Josef Novotný dokázal dostat město do plusu, vytvořil daňový ráj a učinil z Bystřice nejbohatší obec mikroregionu. Lidé si dobře zapamatovali jeho činy a když v roce 2002 volili svého senátora, vybrali si právě Josefa Novotného.

V Bystřickém zastupitelstvu trval celé desetiletí konsensus zastupitelů z různých politických stran a hnutí. Rozbuškou převratu se stala lobby lékařů a rybářů. Lékaři chtěli pro město zjevně nevýhodné nájemní smlouvy v městské poliklinice, rybářům se zase nelíbilo, že by měli platit nájem za udržování hrází a rybníka. Lékaře nezajímalo, že jejich snahy povedou k okradení městského rozpočtu a rybářům zase bylo jedno, že chtějí zadarmo něco, na čem vydělávají při každoročních výlovech rybníka.

Rozbušku známe a záminkou se stal starostův hojně medializovaný zákaz kouření na veřejnosti, kterým se Bystřice nad Pernštejnem zařadila mezi nejzdravější města v republice. Podobně kdysi zakázal ve městě hrací automaty a kriminalita z města téměř vymizela.

Atentát na starostu a Radu města se odehrál přesně podle pravidel puče. Zájmová koalice, ve které se sešli tři lékaři, jeden komunista – rybář a další zpracovaní členové zastupitelstva, odhlasovala odvolání rady těsnou většinou a to bez možnosti rozpravy. Tedy poprava, jak má být.

Starostou se stal Karel Pačiska, který má opravdu svéráznou představu o dalším směřování města. Zákaz kouření se zruší, lékaři dostanou polikliniku za minimální ceny tak, aby to zaplatilo město. Rybáři budou mít svou zálibu na účet městského rozpočtu. Aby tučné městské prasátko dlouho nekvičelo, pomůže se mu dalším tunelem – zřízením městské policie, bez které se Bystřice obešla přes deset let.

Bystřičtí připravte si kapsy, další česká Rokytnice nad Jizerou je na cestě. Jak ostatně říká sám nový starosta Pačiska: „Jsem si vědom, že do komunálních voleb zbývá jen rok a půl. Na svoji práci mám poměrně málo, ale chci zde něco dokázat. Budeme posuzovat třeba Lesní společenství obcí, Bystřickou tepelnou, Technické služby, společnost Školní stravování.“ A za 18 měsíců se toho dá opravdu hodně stihnout...
Další články tohoto autora:
Robert Vašíček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku