Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.5.2005
Svátek má Blažena
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Pár poznámek o terorismu
 >EVROPA: Klaus debatovat nechce
 >DROGY: Mýty o legalizaci drog
 >MÉDIA: Česká televize vyráží do útoku
 >EVROPA: Hybášková jako Emanuel Moravec
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže III.
 >POLEMIKA: Hraje Radiožurnál dobrou hudbu?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tragické omyly Jany Hybáškové
 >ARCHITEKTURA: Technická památka - Šachta Michal
 >EVROPA: Euroústava aneb Z národů ač jsme různých...
 >ŠKOLSTVÍ: Nebožky "vošky" I
 >EKONOMIKA: Česká koruna opět pod hranicí 30 Kč za euro
 >PENÍZE.CZ: Nemravný ČEZ aneb Hrozí nám nákaza enronitidou?
 >SVĚT: Spravedlnost v indonéském stylu
 >PRÁVO: Vyvlastnění minoritních akcionářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
10.5. EKONOMIKA: Česká koruna opět pod hranicí 30 Kč za euro
Jan Bartoň

Česká národní banka nedávno rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb. Tento krok, který byl i pro specialisty z oboru překvapivým, způsobil poměrně razantní znehodnocení koruny až na 30,60 Kč za euro. Za další týden však koruna dokázala tuto ztrátu vymazat a dnes se již pohybuje opět na úrovni 29,85 Kč za euro. Důvodem jsou dle analytiků výborné výsledky zahraničního obchodu, který skončil s rekordním přebytkem. Nicméně, takové posílení české koruny již vyvolává poměrně silné obavy z dalšího vývoje.

Situaci našich výrobců a exportérů na náročné západní trhů nejvyspělejších států EU lze rozdělit do několika skupin. Tou dnes zřejmě největší skupinou jsou výrobci, kteří většinu svých materiálových potřeb zajišťují na trhu EU za euro. Jejich materiálové náklady proto kopírují do značné míry jejich výnosy. U těchto výrobců se zvyšuje relativní podíl vlastních nákladů na mzdy a dalších nákladů v korunách. Patří sem zvláště všechny druhy služeb za koruny, nákup pomocného materiálu apod. Pokud tyto korunové náklady tvoří více než 30% nákladů, jsou již natolik v ekonomice firmy významné, že snižují výrazněji zisk. Například má-li exportní firma podíl materiálových nákladů v EUR k obratu 50% a dosahuje-li hrubý zisk 10% z obratu, a všechny ostatní náklady realizuje v Kč, potom při posílení koruny o 1Kč za euro klesá firmě hrubý zisk o 15%!

Dramatičtěji se však posilování koruny projevuje u firem, které i své materiálové náklady realizují v korunách. V takovém případě se firmě snižuje hrubý zisk o 30% a již velmi důrazně se promítá do nákladové strategie. Tento jev může v dlouhodobém výhledu nutit české firmy buď nalézt dodavatele materiálu mimo Česko, nebo přejít na účtování dodávek materiálu v EUR.

To, že posilování české koruny vůči jednotné evropské měně má významné dopady na ekonomiku firem, nelze bagatelizovat. Zejména mzdové požadavky, respektive absolutní výše mzdových nákladů začíná hrát stále větší roli. Slýcháváme, že zahraniční firmy ještě rády budou v Česku investovat, protože zde je stále ještě levná pracovní síla a navíc kvalifikovaná. Velmi často se zdůrazňuje naše výhodná geografická poloha, která ještě navíc zajišťuje poměrně nízké dopravní náklady. Dle mého názoru je i v tomto ohledu nutné se na situaci dívat střízlivě a bez růžových brýlí. Čím rychleji totiž porostou naše vlastní mzdové náklady a čím rychleji se tak bude prodražovat naše výroba, tím rychleji se zbavíme naší jediné podstatné konkurenční výhody, kterou je levná pracovní síla.

Rovněž není moudré zapomínat na to, že i v dalších postkomunistických zemích východní Evropy již byla realizována celá řada úspěšných investic. Dnešní koncerny operující v celosvětovém měřítku tak při zhodnocování místa investic uvažují skutečně světově a bez velkého váhání půjdou tam, kde mají zaručeno delší časovou perspektivu. Musíme se proto pokusit udržet růst našich mezd pod kontrolou. Zde by mohl velmi významně prospět českým firmám i stát, a to tím, že sníží celkovou daňovou zátěž jak právnických tak fyzických osob. Firmám by se tak vytvořil větší prostor pro investice, a to i do pracovních sil, a zaměstnancům by stát snížením daní zajistil nepřímé zvýšení čistých příjmů.

Další posilování české koruny pod 29 Kč za euro by mohlo vést k takovému tlaku na nákladové položky českých firem, že by se pravděpodobně promítlo do vyšší nezaměstnanosti. Za velmi akutní proto považuji co nejrychlejší přechod k zavedení jednotné evropské měny i v našem státě. Co nejrychlejší plnění konvergenčních kriterií je proto na pořadu dne. Nechceme-li totiž vyšší inflaci, musíme chtít euro.
Další články tohoto autora:
Jan Bartoň

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku