Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.5.2005
Svátek má Blažena
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Pár poznámek o terorismu
 >EVROPA: Klaus debatovat nechce
 >DROGY: Mýty o legalizaci drog
 >MÉDIA: Česká televize vyráží do útoku
 >EVROPA: Hybášková jako Emanuel Moravec
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže III.
 >POLEMIKA: Hraje Radiožurnál dobrou hudbu?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tragické omyly Jany Hybáškové
 >ARCHITEKTURA: Technická památka - Šachta Michal
 >EVROPA: Euroústava aneb Z národů ač jsme různých...
 >ŠKOLSTVÍ: Nebožky "vošky" I
 >EKONOMIKA: Česká koruna opět pod hranicí 30 Kč za euro
 >PENÍZE.CZ: Nemravný ČEZ aneb Hrozí nám nákaza enronitidou?
 >SVĚT: Spravedlnost v indonéském stylu
 >PRÁVO: Vyvlastnění minoritních akcionářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
10.5. DROGY: Mýty o legalizaci drog
Jan Vučka

Legalizace či kriminalizace drog jsou horká témata, která byla mnohokrát veřejně diskutována a vždy se opět vynoří a znovu se kolem nich strhne neméně živá debata, naposledy k mému článku Proč jsou drogy nebezpečné. Přesto - nebo právě proto - se v každé diskuzi opakují ty samé obecně rozšířené mýty. Následující přehled oblíbených pověr a jejich vyvrácení je sestaven na základě mých vlastních zkušeností s debatami o drogách.

Legalizaci drog prosazují jen feťáci a drogoví dealeři.
Změnu protidrogové politiky nebo přímo legalizaci drog podporují i docela obyčejní spořádaní občané a seriozní instituce. Z našich známých organizací jim poskytuje fórum Liberální institut, ze zahraničních třeba Institut Ludwiga von Misese a další. Legalizaci drog podporuje dokonce i třetí nejsilnější politická strana v USA, tradiční baště prohibice.

Propagátoři legalizace drog propagují užívání drog.
Podporovat legalizaci drog a podporovat užívání drog jsou dvě různé věci. V celém článku nenajdete ani jedno slovo ve prospěch užívání drog.

Propagátoři legalizace drog podporují drogové mafie.
Nejhorším, co by mohlo narkomafie potkat, je legalizace drog. Rázem by cena drog razantně poklesla a rychle by se vynořila legální konkurence počínaje tisíci drobných trafikantů a konče obrovskými nadnárodními koncerny s rychloobrátkovým zbožím, které umí vyrobit a dodat zboží do obchodů mnohem efektivněji. Proti takové přesile by narkomafie neměly moc šancí. Buď by své podniky úplně restrukturalizovaly a staly se řadovými podnikateli nebo by vyklidily pole.

Po legalizaci by narkomafie násilím zabránily konkurenci v podnikání a nic by se tak nezměnilo.
Ovládla snad mafie celosvětovou výrobu alkoholu? Podařilo se jí to jen tam, kde zavedli prohibici. Když proti nim bude stát celý globalizovaný trh, nebudou mít šanci.

Legalizace drog by zvýšila příjmy narkomafií.
Naopak! Po finanční stránce by si narkomafie výrazně pohoršily. Cenu drog šroubuje nahoru jejich kriminalizace. Při legální průmyslové velkovýrobě a distribuci drog by jejich cena mnohonásobně poklesla.
Případný nárůst konzumentů by prudké snížení cen nenahradil. Ekonom by Vám řekl, že poptávka po drogách je cenově neelastická. To zjednodušeně řečeno znamená, že odbyt drog se mění méně než jejich prodejní ceny. Proto je také zvyšování spotřební daně z legálních drog oblíbeným nástrojem záplatování státního rozpočtu.
Navíc i kdyby bylo tvrzení o zvýšení příjmů narkomafií pravdivé, nebyl by to argument proti legalizaci drog. Pokud by se ze zločinců stali obyčejnými obchodníky, stejně jako trafikanti, výčepní a majitelé obchodů s lihovinami, není důvod jim vydělané peníze nijak závidět. Nejsem závistivý člověk a kdyby ulice byly bezpečnější a daně nižší, byl bych jenom rád a nestaral bych se vůbec o to, jestli na tom někdo poctivě vydělá.

Legalizace drog by podpořila zločince a teroristy, neboť obchod s drogami financuje tyto skupiny.
Ano, kriminalizovaný obchod s drogami podporuje zločin a terorizmus. To je nejlepší argument, proč obchod s drogami legalizovat.
Podporuje snad Prazdroj al-Kaidu? A jdou zisky Budvaru na budování nevěstinců a únosy? Proč drogoví dealeři po sobě za bílého dne střílejí ze samopalu a vyhazují se do povětří, zatímco mezi výčepními a trafikanty jsou podobné praktiky v podstatě neznámé? Zamyslete se nad tím, proč existuje takový dramatický rozdíl.
Uvažujte:
1. Před zavedením prohibice nebyla distribuce alkoholu spojena s organizovaným zločinem.
2. Po zavedení prohibice to okamžitě nastalo a začaly se páchat zločiny, které by jinak vůbec nenastaly.
3. Po zrušení prohibice kriminalita poklesla a napojení na zločince se přetrhalo.
A teď analogicky:
1. Před kriminalizací drog nebyla distribuce drog spojena s organizovaným zločinem.
2. Po kriminalizaci drog to okamžitě nastalo a začaly se páchat zločiny, které by jinak vůbec nenastaly.
3. (... inteligentní čtenář si učiní závěr sám ...)
Protože tohle je důležitý argument, vysvětlím ho raději ještě jednou naproto polopaticky:
Trafikanti páchají mnohem méně zločinů než dealeři. A to i tehdy, když samotný prodej drog za zločin pokládat nebudeme. V prostředí narkomafií jsou běžné vraždy, únosy, vydírání a další zločiny, které trafikanti, výčepní a majitelé obchodů s lihovinami v podstatě neznají. A mnohé z těchto zločinů zasáhnou zcela nevinné oběti, které s tím nic společného nemají. Proč tomu tak je? Jediný rozdíl mezi těmito dvěma skupinami distributorů je právě v tom, že jedna komodita je legální a druhá ilegální. Jedině tak se dá vysvětlit radikálně odlišné chování obou skupin. Takže problém je v kriminalizaci. A jestliže je problém v kriminalizaci, legalizací drog se tento problém odstraní.
Představa, že kokain je "něco úplně jiného" než tabák, a proto po sobě dealeři kokainu na rozdíl od trafikantů střílejí, je nesmyslná. Principiálně je obojí totéž: návyková droga. Názorně se to ukázalo za americké prohibice. Všichni víme, že alkohol je "něco úplně jiného" než nelegální drogy. Víme to ze své každodenní zkušenosti, protože výčepní po sobě nestřílejí. Ale jakmile se alkohol v USA zakázal, okamžitě kvůli němu po sobě taky začali střílet a vyhazovat se do povětří. Kokain byl údajně v prvotní receptuře coca-coly a není známo nic o tom, že by tehdejší prodavači limonád po sobě stříleli samopaly Thompson ze stupátek automobilů.
Takže za problémy související s drogami si můžeme sami jejich zakazováním. Legalizujme drogy a jejich dealeři budou mít zrovna tolik důvodů páchat zločiny jako obyčejní trafikanti.

Po legalizaci drog by se narkomafie prostě přeorientovaly na jiný druh zločinu a nic by se nezměnilo.
Ano, je více než pravděpodobné, že by se mnohým zločincům nechtělo do poctivého podnikání a snažili by se přeorientovat na jinou kriminální dráhu. Ale pokud jim odstraníme jednu větev příjmů, a to větev velmi plodnou, bude to i tak velký úspěch. Zločinci budou mít omezenější hrací pole a méně možností k nekalým ziskům. Myslím, že zločincům by se to dost nelíbilo a poctiví lidé by na tom jenom vydělali.

Legalizace měkkých drog by vytvořila podhoubí pro pronikání tvrdých drog.
Teorie měkkých drog jako vstupní brány k drogám tvrdým byla již před nějakou dobou opuštěna. Přestože statistiky o téměř sto procentech uživatelů tvrdých drog, kteří na ně přešli z měkkých drog, působí hrozivě, mají malou vypovídací hodnotu. Rovných sto procent uživatelů tvrdých drog začínalo jako konzumenti chleba, vody a mléka. Tedy zakažme chléb, vodu a mléko!
Pokud bychom přesto uvažovali o konzumaci tzv. měkkých drog jako spouštěcím mechanizmu konzumace tvrdých drog, museli bychom se bavit hlavně o legálních měkkých drogách. Alkohol a nikotin jsou také drogy a právě tyto bývají prvotními drogami. Jestliže se děti již jako malé naučí, že cigareta je normální věc, narozeniny a Silvestr se dají slavit jediným způsobem (intoxikací) a tatínek si pravidelně zajde na pár pivsonů, je kriminalizace vybraných drog naprosto bezcenné opatření.
Dělení drog na měkké a tvrdé má navíc jednu zásadní vadu. Proč rozhodovat, zda je nějaká droga dost měkká, aby ji někdo jiný konzumoval, a další droga už příliš tvrdá? Je to stejně absurdní jako zákonem povolit kupování obleků od Markse a Spencera a zároveň zakázat kupování obleků Versace, protože jsou příliš drahé a pro spotřebitele je to nevýhodný obchod. Každý z nás má svůj vlastní názor na to, co je pro něj ještě výhodné. Někdo si nechá ušít oblek v Savile Row, protože mu to za to stojí, a někomu stačí laciný neznačkový z konfekce. Protože jde o jeho peníze a jeho tělo, ať si drahotu obleku/nebezpečnost drog posoudí každý sám. Vy jste snad ředitel zeměkoule, že svou užitkovou funkci můžete nařizovat jiným?

Legalizace drog by zvýšila kriminalitu.
Představa uživatelů drog jako zfetovaných zabijáků, bezdůvodně vraždících nevinné občany na potkání, je mezi neinformovanou veřejností velmi rozšířená, ale naštěstí nepravdivá. V jednom americkém článku jsem četl, že z trestných činů spáchaných se zbraní v ruce a souvisejících s drogami jich mají dealeři drog na svědomí přes devadesát procent. Podobná statistika pro ČR neexistuje, ale typickým trestným činem uživatelů drog jsou u nás jednoznačně drobné krádeže s cílem získat prostředky k nákupu drog.
Protože legalizací drog by jejich cena výrazně poklesla, odpadla by příčina páchání významné části trestných činů souvisejících s drogami. Dále nebude sporu o tom, že ochotu uživatelů drog páchat trestné činy zvyšuje právě kriminalizace drog, kdy uživatele vytlačujeme na okraj společnosti a dostáváme je do prostředí, kde páchání zločinů je normou.
O souvislosti kriminality a obchodu s drogami jsem podrobněji psal v článku Proč jsou drogy nebezpečné.

Co vyroste z našich dětí, když budou vyrůstat ve světě, kde budou drogy legální? Počestní lidé, kterým záleží na jejich dětech a kteří mají úctu k tradičním hodnotám, chtějí tvrdou kriminalizaci drog.
A co se stane s dětmi, které budou vyrůstat ve světě prohibice? Nebudou chápat, proč máme pokrytecké a nelogické zákony, a budou se ptát, proč takové zákony dodržovat. Od malička jim bude vtloukáno do hlavy, že i dospělí lidé jsou nesvéprávní a někdo musí rozhodovat, co je pro ostatní nejlepší. Uvidí, že neplatí žádná hodnota jako pevně daná, že dokonce i tak privátní věc jako cizí tělo si lze hlasováním přivlastnit a rozhodovat o něm. Že korupce a zločinnost jsou všudypřítomné jak v Chicagu třicátých let a že nejvíc peněz se dá vydělat nezákonným způsobem.
Mohou z nich pak vyrůst zodpovědní dospělí lidé, kteří budou schopni rozeznat, co je pro ně dobré a co nikoli? Mohou si vypěstovat nějakou úctu k tradičním hodnotám, jako je respektování svobody člověka, jeho majetku, jeho důstojnosti, dodržování zákonů a zachovávání pořádku? Těžko, viďte? Jestli Vám záleží na Vašich dětech a jestli chcete, aby z nich vyrostli co nejlepší lidé, zamyslete se nad výhodami legalizace drog.

Budete podporovat legalizaci drog i tehdy, když vám zdrogovaný feťák srazí autem a zabije vaše vlastní dítě?
Útěk k emotivním výkřikům bývá jasným příznakem, že někomu došly racionální argumenty a chce mít poslední slovo za každou cenu. :-)
Až vám opilec za volantem zabije dítě, možná budete navrhovat zavedení alkoholové prohibice. Ale s chladnou hlavou byste si vzpomněl na historickou zkušenost z USA. Zákazy drog (a etylalhokol je jedním druhem drogy) nesou víc problémů než užitku.

Pachatel tohoto článku vystudoval právo a ekonomii, specializuje se na trestní právo

(Zítra bude následovat druhý článek tohoto autora, tentokrát pod názvem "Mýty o kriminalizaci drog" - pozn. red.)


Další články tohoto autora:
Jan Vučka

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku