Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.5.2005
Svátek má Svatava
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Kdy "totéž" není totéž
 >POLITIKA: Parlamentní strany si hrají s ohněm!
 >EVROPA: Britští Zelení v letošních parlamentních volbách
 >DROGY: Mýty o kriminalizaci drog
 >CHTIP: Pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů
 >PENÍZE: Uzákoněné bezpráví
 >EKONOMIKA: Paroubkovy transakce se podobají skandálu v Londýně
 >GLOSA: Zbabělci?
 >POČÍTAČE: Tygře, tygře, žhavě žhneš...
 >ŠKOLSTVÍ: Nebožky "vošky" II
 >DOPRAVA: Na silnicích...
 >HISTORIE: Proč jsme zemí hrdinů deset minut po dvanácté?
 >PENÍZE.CZ: Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?
 >SVĚT: Pár poznámek o terorismu
 >EVROPA: Klaus debatovat nechce

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
11.5. POČÍTAČE: Tygře, tygře, žhavě žhneš...
Ondřej Čada

Operační systém známý pod jménem Tiger – Mac OS X 10.4 – se na konci dubna rozběhl mezi uživatele, a naprostá většina jich je opravdu nadšena: nové služby jsou impresivní, systém je opět rychlejší (čtenáři z prostředí MS Windows, zvyklí na pravý opak, tomu snad nebudou chtít věřit, avšak každá nová verse Mac OS X je na témže hardware rychlejší než předchozí: to proto, že v každé z nich přicházejí nové optimalizace).

Co už tady mnohokrát bylo...

Asi nejvíce informací se objevilo o "nejviditelnější" nové službě Tygra, o překryvných modulech Dashboard, jež – kdopak jste si to uvědomili? – roztomile navazují na prehistorické "desk accessories" z dob, kdy Mac OS nenabízel ani současný běh více aplikací, o plném multitaskingu ani nemluvě. Základní popis nové služby už byl monohkrát publikován – prostě jde o překryvnou paletu, již lze kdykoli okamžitě zobrazit, a do níž můžeme ukládat řadu pomůcek, jež mají být kdykoli rychle a pohodlně přístupné (kalkulačka, předpověď počasí, vyhledání leteckého spojení, strojový překlad a podobně). My se k Dashboardu podrobněji vrátíme až v době, kdy bude čas si podrobně ukázat, jak snadno a pohodlně, jen na základě znalostí HTML/CSS, lze vyvíjet vlastní moduly.

Snad jen stručná zmínka pro ty, kdo se – stejně jako já – vylekali prvních informací o tom, že "moduly se vyvíjejí v JavaScriptu": nebojte se, není to tak zlé. Celý systém Dashboard je založen na webové technologii a řízen WebKitem; proto je jeho primární rozhraní postaveno na tom, co Web umí – tedy HTML, CSS a JavaScriptu. Programátorské rozhraní však je plně objektové, a využití služeb psaných v Objective C / Cocoa je snadné a systém je plně podporuje (stejně jako řadu dalších možností).

Podobně jako tomu je s Dashboardem, už jsme se na mnoha místech včetně Psa mohli dočíst základní informace o další hezké nové technologii Tygra – o rychlém a efektivním prohledávání disku jménem Spotlight. Opět proto s podrobnějším popisem jeho služeb a možností počkáme na později, kdy si řekneme více o vnitřní struktuře celého vyhledávacího systému. Pak si také budeme moci ukázat, jak programátoři mohou rozšiřovat možnosti svých aplikací tím, že jejich datové soubory opatří vhodnými metadaty, aby je bylo možné ve Spotlightu snadno vyhledávat.

A zase, jen stručná zmínka – ani docela málo nejde o prosté indexování obsahu pevného disku, jež civilizované operační systémy samozřejmě nabízejí již dobře dvacet let; Spotlight je technologie úzce integrovaná do jádra souborového systému, takže je rychlá, není třeba nikdy plánovat indexování, a nepřipadá v úvahu, aby byl obsah indexů nekonsistentní se skutečným obsahem disku. Díky vtipným implementačním trikům také Spotlight dokáže vyhledávat nejen soubory, ale i jednotlivé e-maily, záznamy v databázi adres či v kalendáři a podobně.

Co teprve bude?

V následující sérii článků si trochu podrobněji ukážeme další hezké služby, jež Tiger svým uživatelém nabízí. Ačkoli se nebudeme nijak vyhýbat novinkám grafického uživatelského rozhraní, soustředíme se také na nové zajímavé vybavení "pod kapotou" a na to, jaké možnosti přinese jak uživatelům, tak i programátorům.

Nejprve se podíváme blíže na právě takový případ "mechanismu pod kapotou" – na snad nejdůležitější novinku Tigeru, jakkoli není na první pohled vidět: systém Core Data. Programátoři vědí (nebo by alespoň vědět měli!), že Mac OS X již od samého začátku (a vlastně déle, neboť tuto technologii "zdědil" po svém předchůdci, NeXTStepu) umožňuje nesmírně pohodlnou tvorbu grafického uživatelského rozhraní prostřednictvím grafického editoru objektových sítí, tzv. InterfaceBuilderu. Panther – Mac OS X 10.3 – přinesl tzv. bindings, jež umožňují stejně snadno a pohodlně sestavovat kontroléry, spojovací kód mezi datovým modelem a grafickým uživatelským rozhraním (základní ukázku toho, jak InterfaceBuilder a bindings fungují, lze najít např. v mém seriálu o Cocoa, počínaje tímto článkem).

Datový model ovšem bylo až dosud nutné psát a ladit "ručně". Technologie CoreData automatizuje i tuto poslední část tvorby aplikací: v nejjednodušším případě programátor jen sestaví E/R model, popisující datovou strukturu, a o vše ostatní se postarají služby Cocoa zcela automaticky.

Popíšeme si také zcela nový systém Automator: jde o hezky navržený a dobře propracovaný systém, jehož pomocí mohou uživatelé sestavovat "programy" (v hodně tučných uvozovkách), automatizující často prováděné akce. Samozřejmě, podobný systém byl k dispozici v každém slušném operačním systému: unix má odjakživa své shellové scripty, MS DOS a Windows nabízejí jejich hodně nepodařený odvar pod názvem batche; Mac OS se pokusil vyjít neprogramátorům trochu vstříc zavedením luxusního AppleScriptu, který je podezřele podobný běžné angličtině (dokonce do té míry, že jeho interpret ignoruje slůvka jako the), ale... pořád to jaksi nebylo ono, a běžní uživatelé nebyli spokojeni. Popíšeme si jak Automator vypadá a funguje, a proč by tomu tentokrát mohlo být jinak...

Zmíníme se samozřejmě i o dalších zajímavých technologiích: vysvětlíme si, co nového vlastně přináší CoreImage a jaké služby Tiger nabídne těm, kdo chtějí plně využít všech možností čtyřiašedesátibitových procesorů G5. Zde programátory možná malinko zklameme: celé objektové prostředí Cocoa je a prozatím zůstane pouze dvaatřicetibitové (ostatně pro neobjektový Carbon platí totéž); 64 bitů tedy prozatím je k dispozici pouze pro "serverové" procesy, nevyužívající knihoven s bohatou podporou GUI. Zato však programátorům řekneme něco málo o nejnovější versi integrovaného vývojového prostředí Xcode: vedle podpory pro již zmíněný systém CoreData v něm je i řada dalších novinek, a na některé z nich se podíváme blíže.

Zkrátka, jak se říká v anglicky mluvících zemích, zůstaňte naladěni!

Ondřej Čada
pes@ocs.cz
OCSoftware
Další články tohoto autora:
Ondřej Čada

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku