Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.5.2005
Svátek má Pankrác
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Masivní státní propaganda za kladný výsledek referenda
 >SVĚT: Vyvolávání a přesazování minulosti
 >GLOSA: Straně věřte, soudruzi!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Primově pyšná Buzková
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mám doma Podgerovou
 >ÚVAHA: Břicho státní správy
 >PRAHA: Odpudivé obrázky nebo umění?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže IV.
 >PSÍ PŘÍHODY: Totální zámotek
 >HISTORIE: Nezapomeňme na zločiny holokaustu
 >ZÁBAVA: Tajemná Květuše
 >CHTIP: Tři dny v nové Evropské unii
 >ŠKOLSTVÍ: Nebožky "vošky" III
 >PENÍZE.CZ: Privatizace penzistům nepomůže, tvrdí Stiglitz
 >EKONOMIKA: Akciové trhy pookřály

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
12.5. ZÁBAVA: Tajemná Květuše
Václav Husák

V úterním večeru se mezi stovkou soutěžících usilujících o usednutí do "horkého křesla" televizní soutěže "1 proti 100" objevila tajemná paní Květuše. Jak o sobě prozradila je nyní důchodkyně, dříve prý pracovala jako technoložka. Již na začátku pořadu mne upoutala tím, že jako jediná ze stovky účastníků měla na očích sluneční brýle.

Když už zůstala v auditoriu po správném zodpovězení řady velmi těžkých otázek mezi posledními třemi, vybral si jí moderátor pořadu ke krátkému rozhovoru. Tón jejího hlasu a nejistá mimika tváře mne nepřesvědčily o tom, že vidím ženu s jedinečnými encyklopedickými znalostmi. A tak jsem ji začal bedlivě pozorovat. Po zveřejnění každé nové otázky se tajemná paní Květuše zahleděla skrze své sluneční brýle někam vysoko ke stropu a bleskově zmáčkla tlačítko. Rychlosti jejích odpovědí byl překvapen dokonce i pan Šmucler, který na tuto zajímavou skutečnost v rámci svého komentáře hráče v křesle upozornil.

Na pořadu byly pouze "těžké" otázky. Kromě jiného:
"Jak se říká roztavené hornině vystupující sopkou na zemský povrch?"
"Monumentální socha kterého římského císaře stála v těsném sousedství "Kolosea"?
"Která tepna zásobuje lidský mozek krví?"
"Jaké je hlavní město Aljašky?"
"Jaká dvoupísmenná zkratka je používána pro oficiální verzi britské angličtiny?

A paní Květuše na tyto a řadu dalších otázek, včetně otázek z oblasti kultury, vždy po rychlém pohledu ke stropu bezchybně odpověděla. Tak bezchybně, že viditelně velmi vzdělaného a sečtělého muže v křesle porazila. Já jsem však vnímal její chování jako krajně podezřelé. Připadalo mi, že paní Květuše díky svým brýlím na stropě vidí nějaké nenápadné světelné značky, které jí naznačují správnou odpověď.

Prostě stal se ze mne detektiv amatér. Dedukcí jsem došel k závěru, že pro organizátory případného podvodu by bylo docela těžké zajistit tyto informační signály i pro soutěžícího v hlavním křesle. A tak jsem byl zvědav, kam se bude paní Květuše dívat při soutěžních otázkách proti stovce soupeřů.

Moderátor Roman Šmucler jí při cestě do křesla velmi pochleboval a odhadoval, kolik peněz asi paní Květuše při svých úžasných znalostech vydělá.

Křeslo se soutěžící vystoupalo vzhůru a na monitoru se objevila úvodní "lehká" otázka: "Zkratkou jakých slov vznikl název známé knihy Helimadoe?"

A pak hned křeslo s tajemnou paní Květuší opět sjelo dolů, neboť paní se nikam nekoukla a hned vybrala jako správnou špatnou odpověď, a totiž tu, že název díla je zkratkou složenou z částí botanických názvů květin. A ne tu jedinou správnou odpověď - že v názvu jsou skryta dívčí jména.

Veškeré soutěžní tajemno se nejspíše odehrálo pouze v mé fantazii, ale musím přiznat, že s takovým soustředěním jsem na žádnou televizní soutěž už dlouho nedíval. I když už se mnohokrát prokázalo, že někteří lidé jsou pro relativně snadný výdělek v televizních soutěžích schopni leccos udělat.

PhDr. Václav Husák, tentokrát v roli zmateného Dr.Watsona.


Další články tohoto autora:
Václav Husák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku