Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.5.2005
Svátek má Pankrác
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Masivní státní propaganda za kladný výsledek referenda
 >SVĚT: Vyvolávání a přesazování minulosti
 >GLOSA: Straně věřte, soudruzi!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Primově pyšná Buzková
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mám doma Podgerovou
 >ÚVAHA: Břicho státní správy
 >PRAHA: Odpudivé obrázky nebo umění?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže IV.
 >PSÍ PŘÍHODY: Totální zámotek
 >HISTORIE: Nezapomeňme na zločiny holokaustu
 >ZÁBAVA: Tajemná Květuše
 >CHTIP: Tři dny v nové Evropské unii
 >ŠKOLSTVÍ: Nebožky "vošky" III
 >PENÍZE.CZ: Privatizace penzistům nepomůže, tvrdí Stiglitz
 >EKONOMIKA: Akciové trhy pookřály

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
12.5. GLOSA: Straně věřte, soudruzi!
Vít Blaha

aneb Nenápadný půvab sociální demokracie.

Václav Moravec odcházející ze svých Otázek, diskuzního pořadu České televize, chatoval se čtenáři serveru idnes.cz. "…Na otázku týkající se nejhloupějšího politika odpovím až odejdu z novinařiny…", zněla jeho replika na jeden z dotazů. Asi není potřeba čekat na profesní důchod pana Moravce, aby nám bylo prozrazeno to sladké státní tajemství nejvyššího stupně utajení, protože na piedestalu toho nej nej je pouze jediný kandidát. Stojí tam dlouho a jen občas a nárazově ho někdo ohrozí. V okamžiku, kdy se zdá, že by ho mohl nějaký trapný konkurent překonat, zmobilizuje síly a naprosto nezaměnitelným způsobem prokáže své právo na tento titul.

"…Věřím sociální demokracii, protože, jak už jsem řekl, má smysl…", jedna z vět která zazněla v kouzelném rozhovoru Vladimíra Špidly na Frekvenci 1.

Ano, straně bude pan Špidla věřit, ať jejím jménem podepisuje opoziční smlouvu v níž slibuje do června 2002 rozpočet bez deficitu, straně bude věřit, když jako její předseda a premiér vlády České republiky slibuje referendum o Ústavě EU, straně bude věřit, když ho z postu na který nestačí jeho rodná strana vyšle na místo, kde se z ostudy vnitrostátní stává ostuda poněkud většího rozsahu, straně bude věřit, když se zaváže, že rozpočtovými škrty splní konvergenční program nutný k přijetí Eura.

Nic jiného než víra panu Špidlovi ostatně ani nezbývá, protože realita je vždy jiná, než v co pan expremiér věří. A strana, která je schopná nominovat do čelných pozic postavy jako jsou pp. Špidla, Gross, Kavan, nebo Paroubek musí být založena jen na víře. Víře v koryta.

Vít Blaha, www.angle.cz, blaha@angle.cz


Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku