Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.5.2005
Svátek má Pankrác
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Masivní státní propaganda za kladný výsledek referenda
 >SVĚT: Vyvolávání a přesazování minulosti
 >GLOSA: Straně věřte, soudruzi!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Primově pyšná Buzková
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mám doma Podgerovou
 >ÚVAHA: Břicho státní správy
 >PRAHA: Odpudivé obrázky nebo umění?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Návod k použití rozvedeného muže IV.
 >PSÍ PŘÍHODY: Totální zámotek
 >HISTORIE: Nezapomeňme na zločiny holokaustu
 >ZÁBAVA: Tajemná Květuše
 >CHTIP: Tři dny v nové Evropské unii
 >ŠKOLSTVÍ: Nebožky "vošky" III
 >PENÍZE.CZ: Privatizace penzistům nepomůže, tvrdí Stiglitz
 >EKONOMIKA: Akciové trhy pookřály

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
12.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Primově pyšná Buzková
Jan Kovanic

To má člověk z toho, že není pořád přilepený u televizní obrazovky a všechno si nenahrává. Takže samochvalný výrok naší ministryně školství Petry Buzkové na závěr nedělní Partie na Primě, že se v Česku dobře vyučuje o holocaustu, jsem zachytil jen útržkovitě.

A jinak ho mít nebudu, protože výboru Terezínské iniciativy (TI) odpověděla mluvčí Primy, Jana Malíková, takto: "...je mi to líto, ale Vaší žádosti nemohu vyjít vstříc. Záznamy pořadů neposkytujeme".

Proč se ausgerechnet zajímá Terezínská iniciativa o tento výrok paní ministryně? Protože, jak jsem tu nedávno psal, vloni věnovala TI 700.000 Kč z vlastních prostředků na zájezdy škol do Terezína. Vloni jely výpravy ze 70 škol z celé republiky do Terezína zadarmo. Skoro tři tisíce dětí. Zaplatili to ti dědečci a ty prababičky. Proč bývalí vězni dotují zájezdy, a ne jen psaní esejů? Kdo jste byli v Terezíně, víte. Vnímavá dětská duše (od 8. třídy výše, raději) na místě pochopí více, než co jí desítky lektorů a spousty filmů dokážou sdělit. I ty lektory jí Památník Terezín poskytne. I filmy. A pak mládež píše i ty eseje. Prožité. A už nikdy nezapomene.

"Česká republika v tom má vynikající výsledky," pyšnila se paní ministryně. Ale neřekla, proč tedy ministerstvo školství odmítlo Terezínské iniciativě dotaci 350.000 Kč na letošní zájezdy do Terezína. Někdo by si myslel, že když máme to 60. výročí... Byla by to pouze polovina toho, co si bývalí terezínští vězni, dnešní osmdesátníci, doslova utrhují od huby. Oněch loňských 700.000 činilo třetinu rozpočtu TI, pro každého ze 700 členů TI to byla tisícovka. Kolik dělá 350.000 v ministerském rozpočtu, nevím. Co vím je, že ministerstvo školství se odmítlo na oněch zájezdech finančně podílet. Neboť, bohužel, nejde prý o "součást výuky dějepisu" ale pouze o "mimoškolní činnost"...

Což lze chápat - ale pak nechápu, proč se Buzková pyšní.

Pro případ, že by toto paní ministryně četla, dodávám: Taky by mělo ministerstvo školství být rozhodujícím partnerem při zájezdech škol například do Lidic - je to jen čtvrthodinu za Prahou. Ještě tam žije několik málo pamětníků.

Psáno v Praze dne 11. května roku 60 po válce

PS: Autor oznamuje, že v této věci nemůže být zaručena jeho objektivita, protože Terezínem prošlo spousty jeho příbuzných a proto se nedávno stal členem Terezínské iniciativy.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku