Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.5.2005
Svátek má Servác
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Budoucnost Evropy 60 let od konce 2. světové války
 >ÚVAHA: Co je svoboda? Popíjaj, popíjaj, nekradni, nezbíjaj!
 >POLITIKA: Zakázat komunisty?
 >MÉDIA: Lhář > velký lhář > superlhář > novinář?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Dobytčáky
 >POVÍDKA: Sázka života
 >CHTIP: Kvíz v časopisu Květy
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Zahajuje výstava Krajiny na mísách, bonsaje a suiseky
 >PSÍ PŘÍHODY: Není to náhoda
 >POČÍTAČE: Mac OS X 10.4 Tiger - co přinášejí jadrná data
 >MIGRACE: Co víme o dětech cizinců?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: ČT prodloužila lhůtu pro splacení dluhů z poplatků
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Big Brother vstupuje na obrazovky TV Nova
 >PENÍZE.CZ: Zneužití PINu u karty stále pojistí jen jediná banka
 >EKONOMIKA: Koruna posiluje přes snížení sazeb

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
13.5. Opomenutý faktor života
(eff)

První pohroma na neplatiče koncesionářských poplatků se už převalila, aniž si jí veřejnost pozorně všimla - to když byly hotely donuceny platit za každý přijímač v každém pokoji a který hoteliér zaváhal a nevšiml si toho a prasklo to na něho, doslova zaplakal nad výdělkem. Nyní má tvrdá ruka dopadnout i na prosté občany.

Jako každá socialistická organizace, chová se i Česká televize jako slon v porcelánu. Vymyslela konstrukci, která na papíře bude skvěle fungovat. I to je v duchu socialismu, ten taky funguje, když zůstává ve schématu, jenom když se promítne do života, začne katastrofa.

Tady začala katastrofa ještě dřív, než se akce pořádně spustila.

První krok, který ČT udělala, byl rozumný. Místo aby se sama s dlužníky tahala, prodala dluhy i s dalšími poplatky ve stoprocentní výši společnosti BSP Lawyer Partners. A ta udělá "všechny právní kroky", jak se pěkně v televizním dopise dlužníkům píše, aby se peněz domohla. Zároveň televize správně předpokládala, že dopisem postižení dlužníci budou telefonovat. Také tuhle ne horkou, ale žhavou linku prodala další soukromé společnosti a ta si na ni uvalila zvláštní tarif ve výši 38 korun za minutu. Potud tedy byly kroky České televize přinejmenším racionální a její vedení se už mohlo těšit na prémie za to, jak to pěkně zařídilo.

Jenže život se vymyká socialistickým schématům. Ne každý občan označený za neplatiče byl skutečně televizi dlužen. K socialismu přece patří nejen skvěle fungující papírová schémata, ale také šlendrián, nepořádek, lajdáctví a chaos. Šlendrián je už v tom, že televize žádá zaplacení dluhu, aniž by údajnému dlužníkovi doložila, za jaké období je dlužen. Na nic se neptej a plať a když se zeptáš, plať ještě víc, to je zásada, kterou si vzala za svou. Její dopis je asi tak vlídný, jako drábův karabáč. Pan Krafl, mluvčí veřejnoprávní televize, bude teď těžko vysvětlovat, že přísný dopis přichází po dlouhé sérii upozornění a proseb, aby lidé svoje dluhy platili. Postiženi totiž jsou i lidé, kteří po léta platili přes SIPO, ani neměli reálnou možnost platby kontrolovat a najednou jsou v roli zločinců.

Celý případ má i rozměr politický. Česká televize nemá svoji pozici skálopevně jistou a zejména ODS, pravděpodobný vítěz příštích vole, není přesvědčena, že by se měl kolos na Kavčích horách držet při životě ve stejném rozsahu a objemu jako dosud. Na parlamentní půdě se o těchto otázkách diskutuje už dávno a pachuť z televizní rebelie v ústech ještě nevymizela. Rozhořčení postižených občanů je oprávněné a dá se čekat, že ho využijí i ti, kterým leží ČT v žaludku. Zdá se tedy, že se na Kavčích horách nad přípravami akce přemýšlelo, v některých směrech i rozumně. Přípravy se ale nedotáhly do konce a hlavně, opominul se faktor, nad kterým socialisticky uvažující mozky nerady přemýšlejí. Říká se mu realita života.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku