Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 14.5.2005
Svátek má Bonifác
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Svatá aliance proti Pavlu Němcovi
 >MÉDIA: Česká televize přeje příjemný den
 >GLOSA: Nezajímavé téma?
 >MOBY DICK: Běsný střelec Kokot
 >POVÍDKA: Alter ego
 >DOKUMENT: Otevřený dopis místopředsedovi PSP ČR Vojtěchu Filipovi
 >BODYPAINTING: The Wall
 >MEJLEM: ČT a vybírání koncesí od neplatičů
 >BAJKA: O oslovi
 >CHTIP: Úhel pohledu
 >KNIHA: Nebojte se nepracovat
 >ZÁBAVA: Referát o rozmnožování lidí
 >EVROPA: Budoucnost Evropy 60 let od konce 2. světové války
 >ÚVAHA: Co je svoboda? Popíjaj, popíjaj, nekradni, nezbíjaj!
 >POLITIKA: Zakázat komunisty?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
14.5. Poděkování opozici, ochota k diskusi
(eff)

Vládní krize je za námi? Nebyla žádná vládní krize, byla jen Grossova aféra a ta je do značné míry skutečně za námi. Vláda jen málo pozměněná o čtyři ministry pokračuje pod vedením nového premiérministra. Grossovi zůstává stranická funkce a jen to je zajímavé a do jisté míry a jen pro někoho napínavé, jak dlouho v ní vydrží.

Schůze poslanecké sněmovny připomínala spíše než rozpravu ceremoniál. Skutečné napětí skončilo v okamžiku, kdy se i Jan Kavan nechal uplatit drobnými ústupky a přestal jezdit břitvou Paroubkovi po krku. Do sněmovny se dostavil i nemocný Pavel Dostál, takže stojedničková většina mohla osvědčit svoji soudržnost. Zdání dramatu se pokusili vyvolat komunisté, když požádali o dvacetiminutovou přestávku, během níž budou analyzovat projev Jiřího Paroubka. Po dvaceti minutách se vrátili a stejně řekli korporativně své "ne". Za občanské demokraty pokropil vládu předseda jejich poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý. Do výčtu pikantních výroků jistě bude zařazen jeho bonmot, že "programové prohlášení je nekonkrétní text a to, co je konkrétní, je slabomyslné". S trochou zlomyslnosti bychom mohli ukázat prstem na Paroubkův slib dvacetitisícového průměrného platu. Je slabomyslný nebo nekonkrétní? Při pohledu na grafy naznačující růst měsíční mzdy v ČR spíše reálný, ale mohli bychom vzpomenout na někdejší volební slib dvacetitisícového průměrného platu z úst Václava Klause. To ale jsou spíše maličkosti, příslušné do výbavy politického folklóru.

Zděděný úkol

Jiří Paroubek tedy obstál. Programové prohlášení jeho vlády není ani nekonkrétní ani slabomyslné. Znamená jasný výkop do předvolebního zápasu. Podkopná činnost Miloše Zemana, završená fiaskem s prezidentskými volbami a následnou sérií dalších volebních proher sociální demokracii katastrofálně ublížila a další vážnou ránu jí dala Grossova aféra. Hlavní Paroubkova snaha tedy bude podpora jeho vlastní strany, aby ztráty ve volbách byly pokud možno co nejmenší. Nelze jednoduše prohlásit, že vládě jde jen o přežití do voleb. Má být využita jako nástroj k záchraně sociální demokracie. Tohle chápal už Gross. Bohužel pro něho a pro jeho stranu však nerozeznal, že nejvíc by straně prospěl svým odchodem, takže musel být vystrnaděn až po tříměsíčním heverováním.

Má na to Paroubek, aby splnil, co si předsevzal, tedy aby splnil v podstatě zděděný úkol?

Teprve budoucnost to ukáže. Zatím můžeme konstatovat jen jakousi změnu atmosféry. Dala by se charakterizovat slovy "více komunikace". Nejde ani o to, že o Paroubkovi vlídně hovoří komunisté. Každé jejich slovo má jediný význam, totiž návrat k neomezené moci, a ve smyslu tohoto cíle formují svoje postoje a tak také hovoří. Změnu rétoriky lze však pozorovat i na straně ODS. Mirek Topolánek ve čtvrtek zveřejnil článek, v němž ocenil historický význam Evropské unie a formuloval v něm konkrétní program v rámci Unie, aniž by se jedinkrát zmínil o evropské ústavě. Pouhý den na to odmítl "nulovou toleranci" vůči všem vládním návrhům coby "mediální klišé" a nikoli skutečnost. Jsou určité body, o nichž je ODS ochotna s vládou diskutovat a také Paroubek ve svém projevu poděkoval opozici, že vedla diskusi v konstruktivnějším duchu, než dříve.

Více vlídnosti

Určitě nehrozí žádné "líbánky napříč politickým spektrem". Snad je to známka toho, že konfrontační tón vychází z módy, prostě proto, že silácké řeči a bušení do hrudi působí na volče podstatně méně pozitivně, než jak mají siláci za to. Zejména ta tříměsíční Grossova aféra naplnila veřejnost nechutí k politice jako takové. Stojí za zmínku, že během onoho čtvrtroku neklesla popularita jenom Stanislava Grosse, ale také Miroslava Kalouska. Na hodnocení je brzy, ale zdá se, že Jiří Paroubek dovede komunikovat lépe, než všichni jeho dosavadní sociálnědemokratičtí předchůdci, Zemanem počínaje, přes Špidlu po Grosse. Vyděračské extempore odbojných poslanců zvládnul elegantně a stojedničkovou většinu si udržel. Umírněný tón patrný na straně opozice může také znamenat, že ho opozice zleva i zprava bere za vážnějšího oponenta, než jakým byl Gross. S Paroubkem v čele vlády tedy nemusí sociální demokracie tak docela házet flintu do žita.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku