Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 17.5.2005
Svátek má Aneta
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Třicáté výročí vietnamského debaklu
 >MÉDIA: TV 3 - Česká republika jako arbitrážní Klondike
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Že by dějepis nakonec začal být zajímavý?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Můj oblíbený sport, NEKOUKÁNÍ na hokej
 >MÉDIA: TV 3 - stručná faktografie
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Otevřete oči, Pražané
 >ARCHITEKTURA: Julda Fulda aneb Pes na Výstavišti
 >ZÁBAVA: Superstar z kanálu
 >PSÍ PŘÍHODY: Bleskový start, okamžité zastavení
 >CHTIP: Pár obecně známých pravd
 >VÝSTAVA: Proč socialistický realismus "nedopadl" a Caravaggio ano
 >HUDBA: Folkové prázdniny v Náměšti slaví 20 let
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Hrozí zemětřesení ve Středomoří?
 >PENÍZE.CZ: Stárneme. Poradí si s tím zdravotnictví?
 >EVROPA: Co v Terezíně nezaznělo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
17.5. ARCHITEKTURA: Julda Fulda aneb Pes na Výstavišti
Zdeněk Lukeš

Globe

V sobotu dopoledne se uskutečnila další Psí vycházka (pes bylo ovšem přítomen jen jeden), tentokrát na pražské Výstaviště, dříve též Julda Fulda. Sešli jsme se u Fragnerova Planetária z 50. let, což je doznívající sorela (zkratka, kterou vymyslel arch. Josef Havlíček, znamená SOcialistický REaLismus v Architektuře). Pak jsme viděli hezky opravené neorenesanční pavilonky hlavního architekta Jubilejní výstavy Antonína Wiehla z roku 1891 (jeden z nich pro AVU rekonstruovali architekti Jiran a Kohout - viz zde). Ošklivou kovovou hlavní branou, která nahradila Wiehlovu dřevěnou, jsme vešli do areálu, který byl z pražské Stromovky vyčleněn pro výstavní účely v roce 1890. Z roku 1908 je pavilon města Prahy - dnes lapidárium - v nebarokním stylu (arch. Antonín Hrubý). V čele stojí nádherná dominanta - Průmyslový palác arch. Bedřicha Münzbergera s kovovou konstrukcí, která byla v roce 1891 inspirována Eiffelovými stavbami ze Světové výstavy v Paříži 1889. Bohužel chybí sochy císařů Leopolda a Franze Josefa v nikách pylonů i koruna na hlavní věži. Architekt Pavel Smetana pak v 50. letech představěl sorelácké pavilony pro sjezdy KSČ (stávala tu taky bronzová plastika nahatých dětí od Miloše Zeta, ale ta je pryč (možná ji někdo ukradl, i Zetova socha v Purkrabství Pražského hradu málem nedávno zmizela).

Prošli jsme kolem Sportovní haly (dnes T-mobile arény) od arch. Václava Krásného z počátku 60. let (MS v hokeji 1959 se ještě hrálo na otevřené Štvanici), která stojí na místě Strojovny z roku 1908. Pod ní je tréninková hala o arch. Koutského a Kozla a dole v areálu další nové stavby z nepodařené Jubilejní výstavy 1991: bílé Křižíkovy Michala Brixe, pyramida, Křižíkova fontána, Jindřichem Smetanou a Tomášem Kulíkem přestavěné panoramatické kino na divadlo Spirála (kdysi za ně dostali Grand prix; po povodni je prázdné).

Tato dolní partie výstaviště je smutná, povodeň spláchla řadu staveb, kam jsme rádi chodívali (např. letní kino). Už dříve vyhořel Bruselský pavilon. Na jeho místě má vyrůst Smetanův objekt pro Muchovu Slovanskou epopej, ale kdoví, jak to dopadne, Muchova rodina je proti tomu a ani se nedivím, na takovém místě bude tato atrakce zcela mimo turistické tahy, podobně jako poněkud zaprášené Maroldova panorama bitvy U Lipan - pozůstatek z Výstavy architektury a inženýrství, konané v roce 1898 (ale už ve třetí stavbě - tato poslední arch. Vojtěcha Krcha je až z roku 1930). Vedle je Smetanova verze londýnského Globu - dřevěné shakespearovské arény. A nakonec jsme viděli tři restaurační pavilony - býv. Hostinec U Primasů od Richarda Klenky z roku 1908 (Výstava Obchodní a živnostenské komory), Plzeňskou restauraci, další pozůstatek výstavy 1891 (arch. František Buldra) a opět Klenkovu dřevěnou restauraci z roku 1922 - ta už je před Průmyslovým palácem.

Celý areál vypadá dost zchátrale, chybí nové atrakce, včetně tolik slibovaného bazénu. Škoda - já pamatuju Juldu Fuldu plnou příjemných zařízení a vzpomínám na řadu hezkých výstav nebo festival avantgardních divadel v létě 1989, který už byl ve znamení otevřených protestů proti komunistickému režimu.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Planetárium AVU Spirála U Primasů Účastníci vycházkyDalší články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku