Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 16.5.2005
Svátek má Přemysl
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Co v Terezíně nezaznělo
 >POLITIKA: Máme ještě platit daně tomuto státu?
 >EVROPA: Integrátoři by dali prezidentovi zapravdu
 >PRÁVO: Propagace přijetí ústavy cizího státu a možné právní implikace
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem kupoval zubní pastu
 >PRAHA: Žižkovi bude pětapadesát
 >EVROPA: Útok na Ústavu EU zleva (3.)
 >POLEMIKA: Když se ptám, spíš je mi trapně
 >PSÍ PŘÍHODY: Malé setkání bez následků
 >MIMOCHODEM: Branka do pohádky
 >DROGY: Mýty o morálce, společnosti atd.
 >CHTIP: Námět k zamyšlení
 >POVÍDKA: Jednou večer
 >PENÍZE.CZ: Neinvestujte podle zpětného zrcátka
 >PRÁVO: Svatá aliance proti Pavlu Němcovi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
16.5. Pojem zrady ve slovníku novořeči
(eff)

Pojem "zrady" má v našich politických souvislostech jakousi přízračnou přitažlivost. My Češi se necháváme často a rádi zrazovat. Zradil nás už Praotec Čech, když vylezl na Říp, místo aby se usadil v Bibione, to jsme museli udělat za něho. Zradil nás Fridrich Falcký, ujel, místo aby vítěze od Bílé hory porazil, což by udělali všichni čeští bojovníci, kteří přišli poté, co bylo dobojováno. Západní mocnosti nás zradily v Mnichově, Američané s Brity na Jaltě, a celý svět v roce 1968. Čech rád poslouchá, jak je zrazován a teď si to užívá, když slyší od hlavy státu, jaké zlo se kuje v Bruselu, kde vzniká cosi horšího než RVHP a komunistická federace dohromady.

Termínu "zrada" rád používá i Miloš Zeman, který stojí v pozadí vzniku levicové frakce v rámci sociální demokracie. Všechna vedení strany kromě toho jeho zradila levicové směřování. A navíc, strana zradila jeho, podrazila mu nohy při volbě prezidenta, takže se na Hrad dostal Václav Klaus. Mýtus o zradě, nebo přinejmenším o "existenčním ohrožení" nabízí veřejnosti euroskeptický Václav Klaus, mýtus o zradě nabízí jeho antipod Miloš Zeman. Klausovo strašení očividně zabírá. Čech rád věří, že na něho někdo někde šije boudu, protože až dosud na něho vždycky někdo někde šil a ušil nějakou boudu. Zabere Zemanova pohádka o zradě v rámci sociální demokracie i později, při volbách, v zápase o poslanecká křesla?

Úspory na "důchodcích, na nezaměstnaných, na nemocných", na všech, kteří se nemohou bránit, to by byl - pokud touto cestou půjde sociální demokracie - "další důkaz zrady jejího volebního programu", řekl Zeman loni v prosinci. Stejně mluvil letos v dubnu, mluvil tak všude, kde se ho na sociální demokracii ptali. Vedení strany, to jsou zrádci. Mučednickou svatozáří zrazeného světce se ověnčil i Zeman sám. A vida, zabírá to. I Pavel Dostál, který dopodrobna zná vnitřní příběh sociální demokracie, hovoří o zradě Miloše Zemana při prezidentské volbě. Přitom bezděky a jistě v dobré úmyslu pomáhá utužovat mýtus zamlžující skutečný příběh iracionálního chování důchodce z Vysočiny, který nebyl schopen se jasně vyjádřit a skrze své nohsledy nastrčil coby kandidáta Jaroslava Bureše, člověka sice slušného, ale vahou osobnosti hluboce podměrečného pro klání o nejvyšší úřad ve státě. Zde je pojem "zrada" součást sociálnědemokratické novořeči, která prosakuje i mimo zdi Lidového domu. Vždyť tezi o "zradě Miloše Zemana" papouškují i jinak rozumní lidé, kteří nemají se sociální demokracií nic společného. Co na tom, že nesmysl s konstrukcí "nejdřív Bureš, pak jeho pád a nástup Zemana na bělouši" se odehrál před užaslýma očima veřejnosti a pokud na tuto politickou konstrukci pasuje jednoslovné označení, pak je to spíš pitomost. Rozhodující je to, co vysloví novořeč, a v novořeči je to "zrada".

Orwellovská novořeč, kdy zvuk slova je v rozporu s obsahem, je - zdá se - blízká nejen Zemanovi, ale i jeho následovníkům. Založili teď frakci. Samo slovo "frakce" znamená oddělování, štěpení. Mistr novořeči je její vůdce Jan Kavan, který mimo jiné proslul tím, že se veřejně pídil o tom, zdali se dá z NATO vystoupit ještě dřív, než nás do NATO vzali. Frakce, tedy odštěpená skupina, tady není proto, aby stranu rozbila, ale proto, aby ji stmelila. To, že v ní jsou lidé s očividnými sympatiemi pro komunisty a spojenectví s nimi, je pouhé zdání. Tak to může připadat jen hlupákům a zrádcům, jak se možná dozvíme od Miloše Zemana. Pravda je taková, že frakce je zde proto, aby zabránila komunistům stát se nejsilnější levicovou stranou. Ouha, komunisté nejsilnější levicovou stranou už jsou, jak tedy rozumět tomu, že sociální demokracie, která je už dlouho slabší než komunisté, bude silnější, když se v sobě rozštěpí?

Tak přízemní otázky si nikdo nesmí ve světě novořeči klást. Lež je pravda, nesmysl skutečností. Rozštěpení upevňuje, svár posiluje. Na sjezdu byla Kavanova skupina v demokratickém hlasování poražena. V novořeči by se mělo mluvit o vítězství. A když pak poražená a na vedlejší kolej odsunutá skupina vytvoří odštěpeneckou strukturu, je to "posílení a prohloubení vnitrostranické demokracie". Připomínají vám slova o "prohloubení vnitrostranické demokracie" něco? No ovšem, to je slovník komunistické novořeči před listopadem 1989.

Přestaňme sledovat novořeč, pak lépe pochopíme, oč tu jde. Vedení strany by měli volit všichni členové ČSSD, to je dávná Zemanova teze. Frakcionáři doufají, že se jim podaří významnou část ze šestnácti a půl tisíce členů ČSSD oslovit a s jejich pomocí se dostat na volitelná místa kandidátky strany v příštích volbách. Jenže tahle myšlenka se nedá v novořeči vůbec vyslovit.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku