Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 17.5.2005
Svátek má Aneta
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Třicáté výročí vietnamského debaklu
 >MÉDIA: TV 3 - Česká republika jako arbitrážní Klondike
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Že by dějepis nakonec začal být zajímavý?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Můj oblíbený sport, NEKOUKÁNÍ na hokej
 >MÉDIA: TV 3 - stručná faktografie
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Otevřete oči, Pražané
 >ARCHITEKTURA: Julda Fulda aneb Pes na Výstavišti
 >ZÁBAVA: Superstar z kanálu
 >PSÍ PŘÍHODY: Bleskový start, okamžité zastavení
 >CHTIP: Pár obecně známých pravd
 >VÝSTAVA: Proč socialistický realismus "nedopadl" a Caravaggio ano
 >HUDBA: Folkové prázdniny v Náměšti slaví 20 let
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Hrozí zemětřesení ve Středomoří?
 >PENÍZE.CZ: Stárneme. Poradí si s tím zdravotnictví?
 >EVROPA: Co v Terezíně nezaznělo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
17.5. HUDBA: Folkové prázdniny v Náměšti slaví 20 let
Petr Vlasák

Festival Folkové prázdniny je v záplavě letních hudebních festivalů ojedinělý. Výjimečnost je dána nejvíc dramaturgií festivalu. Festival má sice ve svém názvu již dvě desítky let slovo "folk", ale v posledních letech je jeho dramaturgie zcela otevřená (keltská muzika, vážná hudba, jazz, blues, world music, divadla). Každý den má své téma, na které se pozvaní hudebníci či divadelníci předem chystají. Pak se stávají návštěvníci přímými svědky vynikajících a mimořádných hudebních vystoupení.

Ráz festivalu vytváří působivé romantické prostředí náměšťského renesančního zámku s parkem a samotný historický střed města.

Nejedná se o festival "masový", návštěvníci zde příjemně tráví svůj "prázdninový" čas třeba na dílnách (výtvarných, literárních, pohybových i hudebních), které zaplní celé město (barokní Špitálek, kemp za Špitálkem, Stará radnice, náměstí a ulice města), na výstavách a samozřejmě na koncertech na nádvoří zámku.

Folkové prázdniny jsou vlastně několik festivalů v jednom: vlastní hudební festival Folkové prázdniny (každý den z podvečera do noci), velký festival všech dílen Hnízdo múz, minifestival folkových muzikantů "Open scéna" (ve všední dny odpoledne), Dílny pro děti, Hry pro všechny (dopoledne a odpoledne na hřišti u kempu).

Hlavním programem budou večerní koncerty na nádvoří náměšťského zámku. Výjimečné muziky bude skutečně hodně. Po úvodním koncertu světové hvězdy "world music" z afrického Beninu - temperamentního afrického Gangbé Brass bandu hned celý jeden večer připravují Petr a Matěj Formanovi. Přizvou řadu českých a francouzských komediantů a muzikantů z projektu Bouda, k jejich hostům bude patřit třeba i "dechnový kabaret" Traband. Následující "Dámský den" přivítáme poprvé v České republice famózní italskou multiinstrumentalistku Claudii Bombardellu (spojení tradiční muziky, jazzu a vlastní invence) a po delší době dámské violoncellové duo Tara Fuki. Jeden den bude již tradičně s primášem Hradišťanu Jiřím Pavlicou. Výjimečný bude též den nazvaný "21 týdnů zbývá do Vánoc", na který si hostitelský Jablkoň pozval řadu skvělých hostí: ASPM Jana Spáleného, Petra Vášu nebo Zuzku Lapčíkovou. Ve středu se lze těšit na řadu účinkujících z oblasti world music - mj. zajímavý Orkiestr swiatego Mikolaja z Polska a skvělé hráče na koru, bratry Cissokho ze Senegalu nebo akustický Čechomor s úžasným irským zpěvákem Iarla O´Lionáird. Skutečnou kulturní událostí bude páteční "Irský den", na kterém by měl Glen Hansard uvést elitu irských písničkářů, včetně Marie Doyle Kennedy, jejíž skladby jsou na kompilačních CD hned vedle třeba takové Sinead O´Connor.

Závěr festivalu bude patřit "keltskému dni", na kterém bude zastoupena "keltská" hudba z různých koutů Evropy: vystoupí mimo jiné český Irish Dew, výborné skotské duo Anne Martin & Ingrid Henderson, vlámský Fluxus a velšský Hoover the Dog. Úplný závěr pak bude patřit společnému projektu dvou posledně jmenovaných kapel s názvem Okavango.

Folkové prázdniny trvají 8 dní. Proběhnou od soboty 23. července do soboty 30. července. V případě velmi nepříznivého počasí bude k dispozici zámecká jízdárna. Letos přibude více dílen a zábavy pro děti. Bude rovněž zabezpečeno hlídání dětí během dne i v průběhu koncertů. Chystá se také dvoudenní seminář pro muzikology, etnology a hudební publicisty z oblasti lidové hudby a world music s názvem "Ze západu na východ a z východu na západ".

Momentálně jsou již v prodeji (www.folkoveprazdniny.cz) cenově výhodné permanentky na celý festival za 600, a to jen do 10.6., pak budou již za 850 Kč. A to už budou v prodeji i denní vstupenky za 230 anebo bude možné využít na místě rodinné vstupné (500/1750).

Do Náměšti se lze dostat vlakem (trať Brno-Jihlava), busem (Brno-Třebíč) anebo po dálnici Praha - Brno (nejlepší je sjezd na V.Bíteš). Takže dobrou volbu a příjemnou zábavu!


Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku