Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.5.2005
Svátek má Ivo
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Václav Klaus jako politický myslitel
 >SVĚT: Kolaps SSSR - důvod k radosti či žalu
 >SPOLEČNOST: Fabie pro lékaře za 80 tisíc?
 >PRÁVO: Bezpečně pochovaný "Mlýn"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hvězdné války, vyvrcholení epopeje
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ach, ten Benesch...
 >SPOLEČNOST: Zpověď jednoho převelikého chytráka
 >SCI-FI: Ručníkový den již popáté!
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo zaváhá, žere druhý
 >SPOLEČNOST: Lapálie s ukradeným autem
 >FEJETON: Ach, ta zahrada
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Téměř 3.000 rybek poputuje do jezírka
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Vedení ČT se omluvilo za formulaci dopisu
 >PENÍZE.CZ: Chcete, aby vaše mezibankovní platba došla včas?
 >EKONOMIKA: Americké akcie rostou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
19.5. SPOLEČNOST: Fabie pro lékaře za 80 tisíc?
Pavel Pafko

V České republice pracuje 43 000 lékařů, kteří vykonávají léčebnou činnost. Praktičtí lékaři mají mimo kapitační platbu (paušální platba za každého pacienta, kterého mají v evidenci) i platbu za výkony, jež provádějí. Odborní lékaři (gynekologové, neurologové, chirurgové atd.) jsou placeni pouze za výkony. Každý úkon má jistou hodnotu, kterou pojišťovna lékaři nebo zařízení, v kterém byl úkon proveden, vyplatí. Hodnota jednotlivých výkonů byla naposledy stanovena v roce 1997 a od té doby se nemění.

Je nepochybné, že za uplynulých 8 let jsou díky inflaci materiálové náklady dnes vyšší než byly v roce 1997. Jak je to ale s odměnou pro lékaře? Ta byla upravena v roce 1997 s přihlédnutím ke kvalifikaci lékaře na 66,48 Kč až 398,88 Kč za hodinu, s průměrem pod 200,- Kč. Paní ministryně zdravotnictví říká: “I já si myslím, že lékaři a zdravotní sestry si zaslouží větší platy.“ Ředitelka VZP rovněž souhlasí s tím, aby lékaři měli vyšší mzdy. (Právo 13.5.2005) Obě však shodně říkají, že se ale musí vycházet z ekonomické reality a že je třeba nejdříve stabilizovat systém. Česky řečeno, na zvýšení platů nejsou peníze. Přitom výdaje na zdravotnictví byly v roce 2000 141 miliard, v roce 2003 186 a v roce 2004 se odhadují na 200 miliard.

Obě si uvědomují, že hodinová mzda 200,- Kč je v roce 2005 u vysokoškolsky vzdělaných pracovníků nedostatečná. Jenom pro zajímavost – minuta čekání taxíku v Praze stojí 5,- Kč (a každý si to může na dveřích aut taxislužby přečíst). Tedy řidiči, který sedí v autě a poslouchá rádio, zaplatíme 300,- Kč za hodinu. Hodina práce servismana opravujícího v nemocnici přístroje je účtována v rozmezí 1.000 Kč až 1.500 Kč! Myslím, že k těmto číslům je jakýkoliv komentář zbytečný. (Před několika lety srovnávání mzdy čekajícího taxikáře a operujícího chirurga zaujalo české senátory, ale bohužel jen zaujalo.)

Společnost si lékařů obecně váží. Jak si ale váží odbornosti lékařů vlastní ministerstvo zdravotnictví?

V případě stížností na zdravotní péči se pacienti obracejí na ministerstvo zdravotnictví. To pak zadává závažné případy k posouzení uznávaným odborníkům v tom kterém oboru (zpravidla docentům a profesorům). A jak tuto expertní činnost honoruje? Hodinová mzda byla do 31.12.2004 70,- Kč, dnes je 90,- Kč za hodinu. Tedy MZ hodnotí práci těchto vybraných odborníků ještě hůř, než je platí pojišťovny. Pevně věřím, že paní ministryně o tom neví. Jí podřízení úředníci, kteří takhle odborníky vyplácejí, si rovněž uvědomují, že je to nepřiměřeně málo (osobně si myslím, že je to urážející). Zdůvodňují to však tím, že víc peněz nemají, ale posudky potřebují. Mají totiž určitý objem peněz, z kterého posudky musí zaplatit.

Představme si lékaře, který si přijde koupit auto a řekne: „Mám 80 tisíc a potřebuji fabii, víc prostě nemám, tak mi ji dejte.“ Zdá se vám to úsměvné? Ano, v prodejně aut by to k smíchu bylo…

Jenom malá poznámka – před časem, podle médií, zaplatilo chudé ministerstvo zdravotnictví jinému odborníkovi 10 miliónů korun. Je pravda, že to nebyl lékař, ale kdyby byl, tak by při hodinové mzdě 100,- Kč a při 42 hodinovém pracovním týdnu musel pracovat 50 let bez dovolené!
Další články tohoto autora:
Pavel Pafko

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku